Swipe to the left

Najmodniejsze książki w tym sezonie. Co czytają Polacy?

Najmodniejsze książki w tym sezonie. Co czytają Polacy?
7 czerwca 2017

Najmodniejsze książki w tym sezonie. Co czytają Polacy?

Mówi się, że nie czytamy. Że literatura jest coraz mniej popularna, a my powoli pogrążamy się we wtórnym analfabetyzmie. Do pewnego stopnia, to gorzka, ale prawda. Z drugiej strony jednak, zdaje się, że popularność książek wcale nie spada, a tytułów, które rozbudzają naszą wyobraźnię nie brakuje. Co zatem czytamy?

By odpowiedzieć na to pytanie, zerknijmy na bestsellery ostatnich miesięcy. To najlepszy miernik popularności książek.

Kryminały i thrillery wiecznie żywe

To właśnie historie ze zbrodnią i tajemnicą w tle najbardziej nas inspirują. Lubimy bawić się w detektywów, podążając po nitce do kłębka – aż odkryjemy, kto zabił (lub popełnił inną zbrodnię).„Już mnie nie oszukasz” Harlana Cobena, „Wotum nieufności” Remigiusza Mroza, „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins czy „Lampiony” Katarzyny Bondy stały się absolutnymi hitami. Sięgamy więc już nie tylko po „kultowe” kryminały skandynawskie, ale i te z Polski czy zza oceanu. I nie sposób się dziwić, bo i historii, które tajemniczością dorównują klasykom Agathy Christie dziś nie brakuje!

Miłość i erotyka

… bo uczucia w literaturze wzruszają nas nieustannie od wieków. Dziś nie boimy się przyznać zarówno do tego, że sięgamy po bardziej pikantne historie, jak np. „Ciemniejsza strona Greya” E.L. James (wracają na szczyt z uwagi na premierę filmu i „filmowe” wydanie), ale i piękne historie o miłości – np. „Spójrz na mnie” mistrza Nicholasa Sparksa. Czytelniczki zakochały się też w „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes i jej kontynuacji – „Kiedy odszedłeś”. Zwłaszcza przy tej pierwszej nie sposób nie uronić łzy.

Historie z życia wzięte

W końcu życie nieraz pisze historie bardziej zaskakujące niż fabuła najlepszej powieści czy scenariusza filmowego. Dlatego chętnie czytamy o realiach bycia żoną szejka arabskiego, historii rzezi wołyńskiej czy o zawieszeniu między wojną a pokojem w 1945 roku. Nadal inspiruje nas również zmarły kilka miesięcy temu niezwykły ksiądz Jan Kaczkowski – na liście bestsellerów znajduje się m.in. „Ekskluzywny żebrak. Ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze”. Do literatury faktu zaliczyć możemy też kuriozalnie interesujące „Sekretne życie drzew", które każe nam inaczej spojrzeć na świat flory. Bo okazuje się, że drzewa… prowadzą życie społeczne. Brzmi niedorzecznie? A jednak!

Poradniki, poradniki…

Cennych rad nigdy nie za wiele. Zwłaszcza od ekspertów w dziedzinie, która nas interesuje. Dlatego sięgamy po książki poświęcone dietom i zdrowemu odżywianiu – jak np. „Leczenie dietą. Wygraj z candidą!”, czy przeznaczoną dla rodziców – „U malucha na talerzu”. Z chęcią poznajemy też sekrety urody Koreanek, a młodsi ćwiczą z Krzychem.

Jak widać, wśród bestsellerów ostatnich miesięcy znajdują się książki tak różnorodne, że każdy czytelnik odnajdzie coś inspirującego dla siebie. Bo najważniejsze, tak naprawdę, jest by po prostu czytać. Statystyki czytelnictwa same się nie poprawią!