Swipe to the left

Najpiękniejsze biblioteki świata - TOP 10

Najpiękniejsze biblioteki świata - TOP 10
8 czerwca 2018

Najpiękniejsze biblioteki świata - TOP 10

W poniższym zestawieniu zaprezentowane są najbardziej wyjątkowe, a zarazem najpiękniejsze biblioteki świata. Intrygują, imponują wielkością, zachwycają wspaniałą architekturą i unikalnym wystrojem. To prawdziwe literackie brylanty, które z pewnością warto zobaczyć na własne oczy, by poczuć nietuzinkową atmosferę.


Biblioteka George’a Peabody’ego, Baltimore, Stany Zjednoczone


Biblioteka ta powstała w 1856 roku. Projekt stworzył architekt Edmund G. Lind, dzięki wsparciu filantropa, którego nazwisko zostało upamiętnione w nazwie biblioteki. Jej wnętrze jest niezwykle wytworne, przypomina elegancki teatr czy operę. Słynie z atrium o wysokości pięciu pięter, które jest wypełnione książkami. Miejsce jest pełne światła - to zasługa przeszklonego dachu.


Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia


Trinity College jest najstarszym uniwersytetem w Irlandii. Został założony w 1592 roku z inicjatywy królowej Elżbiety I. Budowa biblioteki rozpoczęła się dopiero w 1712 roku. Zachwyca ona swoim wystrojem i bogatą tradycją. Jednym z najpiękniejszych miejsc w bibliotece jest Długa Sala, w której znajdują się marmurowe popiersia pisarzy czy jeden z ostatnich egzemplarzy proklamacji niepodległości - narodowy skarb Irlandii.


Biblioteka Publiczna, Boston, Stany Zjednoczone


Biblioteka Publiczna w Bostonie została założona w 1848 roku. Czytelnikom została udostępniona w 1854 roku. Jest jedną z pierwszych publicznych bibliotek w Stanach Zjednoczonych. W kolekcji znajdziemy ponad 23 miliony książek, map, filmów czy rękopisów. Samo wnętrze biblioteki robi ogromne wrażenie, a pomieszczenia zdobi m.in. popiersie historyka George’a Ticknora.


Portugalska Czytelnia Królewska, Rio De Janeiro, Brazylia

Powstała w 1887 roku Portugalska Czytelnia Królewska zawiera największy zbiór portugalskich prac. Znajdują się tutaj prawdziwe czytelnicze “białe kruki”. Miejsce zachwyca wspaniałą architekturą, niebanalnym wystrojem. Szklana kopuła czytelni sprawia, że do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła, a eleganckie żyrandole nadają bibliotece nietuzinkowy klimat.


Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, Stany Zjednoczone


Historia Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych sięga 1800 roku. To jedna z największych bibliotek na świecie, której zbiory to aż 29 milionów książek, 58 milionów rękopisów, 12 milionów fotografii. W budynku im. Thomasa Jeffersona znajduje się Czytelnia Główna. To właśnie ten budynek występował w wielu filmach. Biblioteka została zaprojektowana w stylu neoklasycystycznym, a jej wnętrza zdobią malowidła i rzeźby amerykańskich artystów.


Stanowa Biblioteka Południowej Australii, Adelajda, Australia

Wnętrze Stanowej Biblioteki Południowej Australii robi ogromne wrażenie. Przez szklany dach wpadają jasne promienie słońca, które czynią skrzydło Mortlock najpiękniejszym obiektem na świecie. Budynek biblioteki został otwarty w 1884 roku jako biblioteka publiczna, galeria sztuki i muzeum.


Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania

Biblioteka w klasztorze Escorial została założona przez Filipa II. Uznano ją za literacki klejnot Madrytu. Sufit ozdobiony jest freskami, które były inspirowane siedmioma sztukami wyzwolonymi (arytmetyką, astronomią, geometrią, dialektyką, gramatyką, muzyką i retoryką). Część główna przypomina bogato zdobioną katedrę. Całość jest zachwycająca.


Biblioteka Narodowa Francji, Paryż, Francja


Historia Biblioteki Narodowej Francji sięga średniowiecza. Za jej najpiękniejszą część uznaje się jej dawną siedzibę, a w szczególności czytelnię przy Rue Richelieu, która została zaprojektowana przez Henri’ego Labrouste’a. Zbiory biblioteki szacuje się na ponad 11 milionów woluminów.


Nowojorska Biblioteka Publiczna, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Z pewnością wiele osób kojarzy Nowojorską Bibliotekę Publiczną z wielu hollywoodzkich filmów. Została ona stworzona przez Stephena A. Schwarzmana w 1911 roku. Szczególnie imponująca jest Czytelnia Główna - Rose Reading Room - oświetlana przez duże okna oraz żyrandole. Ogromne wrażenie robią także ozdobne sklepienia.


Stacja Kultura, Rumia, Polska

Warto w zestawieniu ująć także polski akcent. Stacja Kultura zyskała światowy rozgłos po zwycięstwie w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii Single Space Design. Znajduje się ona na dworcu kolejowym w Rumi (woj. pomorskie). Powstała w 2014 roku, a jej powierzchnia zajmuje 80% budynku dworca. We wnętrzach czekają na miłośników książek wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna i fotograficzna.