Swipe to the left

Nauka kolorów i kształtów – najciekawsze książki dla najmłodszych

Nauka kolorów i kształtów – najciekawsze książki dla najmłodszych
20 lipca 2017

Nauka kolorów i kształtów – najciekawsze książki dla najmłodszych

Pokazywanie dzieciom świata to jedno z najciekawszych zadań każdego rodzica. Bardzo w tym pomocne są książki przeznaczone dla najmłodszych. Przygotowane przez profesjonalistów, w umiejętny sposób stymulują rozwój dziecka, kształtują koordynację wzrokowo-ruchową, uczą rozumienia mowy i zachęcają do wypowiadania pierwszych słów.

Nam, rodzicom i opiekunom, pozostaje tylko korzystać z doświadczeń i mądrości fachowców, by kształtować umysły naszych dzieci i przygotowywać ich do świadomego, kreatywnego i szczęśliwego życia. A naukę zaczynamy od kształtów i kolorów.

Żyj kolorowo, czyli jak nauczyć dziecko odróżniania i nazywania kolorów

Dzieci są bardzo wrażliwe na kolory. W ich otoczeniu nie powinno brakować zabawek o mocnych, soczystych barwach, kolorowych kocyków i ubranek, także książeczek z barwnymi rysunkami. Nasycone kolory przyciągają wzrok dziecka, wzbudzają ciekawość i zatrzymują zainteresowanie na dłużej. Zanim maluszek zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, zapoznajemy go z nazwami kolorów. Taka nauka powinna mieć charakter zabawy, tak więc oglądając ilustracje w książeczkach, wypowiadamy nazwę przedmiotu (owocu, warzywa, części ubrania, pojazdu itp.) i jego kolor. Z czasem polecamy dziecku, by wskazało dany kolor na obrazku czy podało np. klocek w żądanym kolorze.

Już dwu- czy trzylatek szybko opanowuje tę umiejętność. A dobrym sposobem na przekazanie tej wiedzy jest zaznajamianie maluszka z pozycją „Pomelo i kolory”. Tytułowy Pomelo to słoń, który sam uczy się nazywania barw i bawi się w skojarzenia. Oprócz atrakcyjnych obrazków książeczka oferuje ciekawy tekst.

Nazywania kolorów dziecko może się też uczyć od zajączka. Potrzebna jest do tego książeczka „Zabawa w kolory” albo „Zgadnij, jaki to kolor” tej samej autorki, Urszuli Kozłowskiej

Okrągłe jest okrągłe, czyli pierwsze lekcje geometrii

Pewnie przesadziliśmy z „lekcją geometrii”, bo i nauka rozpoznawania kształtów – jak każda forma aktywności małego dziecka – powinna mieć formę zabawy. Wcale nie jest prostym zadaniem rozpoznawanie kształtów. Najlepiej to widać, gdy maluszek z uporem próbuje na przykład wcisnąć klocek o kształcie trójkąta do otworu o kształcie kwadratu. Zanim się tego nauczy, warto ćwiczyć z profesjonalistami. Chodzi konkretnie o książeczki, które ułatwią i uprzyjemnią dzieciom rozpoznawanie kształtów.

Tu znowu z pomocą przychodzi słoń Pomelo, który w książeczce „Pomelo i kształty” sam zgłębia tę dziedzinę wiedzy, przy okazji w zabawny i przystępny sposób dzieląc się tą umiejętnością z dzieciakami – „czytelnikami”. Urszula Kozłowska, która wcześniej wprowadzała dzieci w świat kolorów, teraz ułatwia „rozgryzienie” trudnej sztuki odróżniania i nazywania kształtów. Mowa o pozycji „Tropiciele kształtów”. Rolę nauczyciela tym razem pełni myszka ze swoim braciszkiem.

Warto też skorzystać z książeczki „Mądry maluch poznaje kształty” albo jednocześnie zabrać się za naukę odróżnianie barw i kształtów z pomocą wydawnictwa „Rosnę i poznaję kształty i kolory”.

Wszystkie książeczki dostosowane są do możliwości percepcji dziecka 2-3-letniego. Nauka z nimi to sama przyjemność.