Swipe to the left

Nie musisz być doskonały - Piórkowski Dariusz

Nie musisz być doskonały - Piórkowski Dariusz
15 kwietnia 2019

Nie musisz być doskonały - Piórkowski Dariusz

Nie musisz być doskonały” autorstwa Dariusza Piórkowskiego to książka, która pozwala odkryć w swoim życiu pokój. Jak wskazuje sam podtytuł, jest to chrześcijański sposób na perfekcjonizm. Faktem jest, że Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, jednak wcale nie potrzebujemy zaciśniętej pięści ani rewolweru przyłożonego do skroni. Często rzuca nam wyzwania, stawia wymagania, jednak nie po to, byśmy wyszarpywali Jego miłość ich spełnianiem. On chce, byśmy doszli do swojej pełni, akceptując nas takimi, jakimi jesteśmy. Jeśli z jakiegoś powodu nam się nie uda, także będzie nas kochał, jednak warto próbować. Perfekcjoniści będą jedynie słyszeli to, że Bóg chce, abyśmy się zmienili, bo wtedy nas pokocha. A wcale tak nie jest.

Książka pozwala odpowiedzieć na pytania, czym jest perfekcjonizm religijny oraz jakie są jego przyczyny, dlaczego tak utrudnia relacje z Bogiem i innymi ludźmi, a także jak rozpoznać jego objawy. Dzięki lekturze wejdziemy na drogę, która uwalnia od niezdrowego myślenia o Bogu, sobie, jak również o otaczającej nas rzeczywistości.


Hamulce chrześcijańskiej doskonałości

Jak podkreśla sam autor, jednym z poważnych hamulców chrześcijańskiej doskonałości, a jednocześnie przejawem współczesnego perfekcjonizmu religijnego w Kościele jest moralizm. Na dobre zagościł w sercach wierzących. To herezja, którą często głosi się oraz przeżywa nieświadomie. Co więcej, jest ona usankcjonowana autorytetem samego Boga, dlatego wydaje się, że na pierwszy rzut oka nie ma tu czego zanegować. Moralizm jest ukształtowany przez wiele czynników - naturalne wyobrażenia o religii, ludzkie obrazy Boga, lęk przed świętością. Można powiedzieć, że moralizm jest chęcią posiadania dobrych chrześcijan przy jednoczesnym zachowaniu złej metody.

Książka skłania do refleksji nad tym, ile rzeczy w życiu robimy z obowiązku, a mimo to, zachowują one swoją wartość. Warto przemyśleć, czy często po prostu nie chcemy zwyczajnie czynić dobra, ale przełamujemy swój opór pod wpływem impulsu. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy zewnętrzne pobudki stają się jedyną naszą motywacją w życiu. Co więcej, stanowią rekompensatę braku świadomej wiary. Przesadny nacisk kładziemy na przepisy, tradycje, względy społeczne, opinie innych ludzi, prawo, związki z władzą, dyscyplinę, chodzenie do kościoła itp. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że sama zmiana miejsca zamieszkania, konfrontacja z innym społeczeństwem, może bardzo szybko osłabić w wielu wierzących zewnętrzne motywatory religijne. Jeśli wiara jest pozbawiona wewnętrznego ognia, nie zdaje egzaminu. Wszystko dlatego, że brakuje jej zakorzenienia we wspólnotowym i osobistym doświadczeniu Boga.

Czy warto przeczytać książkę “Nie musisz być doskonały”?

Pozycja jest odpowiednia dla każdego człowieka. Jeśli czujemy, że nasze życie jest statyczne, wpadliśmy w sidła prostych definicji, wszystko sprowadzamy do uproszczenia czy zubożenia moralności ewangelicznej, warto po nią sięgnąć. Nie warto sobie samemu podcinać skrzydeł. Jeśli brakuje nam wskazania odpowiedniej drogi, ta książka będzie odpowiednim drogowskazem. Moralizm może być naprawdę fatalnym owocem perfekcjonizmu, który daje nam fałszywe miłosierdzie. Nie powinniśmy tolerować czy usprawiedliwiać ludzkich słabości, jednak wcale nie musimy być doskonali. Osoby, które podejmują wzmożone działania w nadziei na duchowe oczyszczenie i ewentualną nagrodę, powinny z pewnością przeczytać dzieło Piórkowskiego. Otworzy nam ono oczy na to, że wcale nie trzeba robić więcej, niż jesteśmy w stanie.