Swipe to the left

Nieodgadniona - Remigiusz Mróz - recenzja

Nieodgadniona - Remigiusz Mróz - recenzja
7 marca 2019

Nieodgadniona - Remigiusz Mróz - recenzja

“Nieodgadniona” jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętej powieści “Nieodnaleziona”. To thriller psychologiczny na miarę największych światowych bestsellerów. Bez wątpienia jest pozycją obowiązkową nie tylko dla fanów dzieł trzymających w napięciu, ale każdego, kto czuje, że ma w sobie żyłkę Sherlocka Holmesa. Z czym spotkamy się tym razem?


Nieodgadniona - recenzja książki

Mija rok od ucieczki męża Kasandry Reimann. Kobieta próbuje wieść spokojne, ustatkowane życie za granicą. Jest przekonana, że wszystko, co złe, ma już za sobą - także konsekwencje tego, co zrobiła, aby ratować siebie i dziecko. Niestety - do czasu… Pewnego dnia jej syn wychodzi do kolegi. Chłopiec nie pojawia się z powrotem, a jedyny ślad prowadzi do Opola. Kasandra jest zrozpaczona. Wie, że zrobi wszystko, by odnaleźć swoje dziecko. Nawet wtedy, gdy będzie to oznaczało spotkanie z człowiekiem, którego życie zniszczyła.

W tym samym czasie Damian Werner wprowadza się do nowego mieszkania. Nieustannie próbuje zapomnieć o wszystkim tym, co wydarzyło się w jego życiu rok temu. Szukając sobie zajęcia, postanawia przejrzeć rzeczy, które pozostawił w lokum poprzedni właściciel. Natrafia na starą kasetę VHS. Z pozoru zwykła taśma rzuca zupełnie nowe światło na jego przeszłość.

“Nieodgadniona” przedstawia dalsze losy Damiana Wernera i Kasandry Reimann. Dość przykre wydarzenia sprawią, że znów staną oni na swojej drodze. Damian ponownie będzie szukał swojej zaginionej narzeczonej - Ewy. Z kolei Kasandra będzie zmuszona zmierzyć się z odnalezieniem dziecka. Akcja toczy się szybko, dialogi są wprost mistrzowskie, z czego niejednokrotnie dał się poznać Mróz. Czytelnik nieustająco próbuje łączyć kolejne wątki, by odnaleźć ostatni element układanki.


Czy warto przeczytać “Nieodgadnioną” Remigiusza Mroza?

Remigiusz Mróz jest bez wątpienia jednym z ulubionych rodzimych twórców polskich czytelników. Niemal każda z jego książek staje się bestsellerem. Choć najpopularniejszą serią jest ta o Joannie Chyłce, warto sięgnąć także po inne jego dzieła - właśnie np. “Nieodgadnioną”. Akcja jest wartka, dlatego książkę czyta się szybko. Czytelnik nieustająco chce przewrócić kolejną stronę, by dowiedzieć się, co za chwilę się wydarzy. Miłośnicy napięcia, konsekwencji w poruszanych tematach, z pewnością będą zadowoleni.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest również to, że Remigiusz Mróz obiera dwie perspektywy, z których czytelnik może obserwować akcję. Zarówno Kasandra, jak i Damian są tutaj narratorami. Narracja jest prowadzona pierwszoosobowo. Mężczyzna i kobieta nie tylko muszą poradzić sobie z problemami dnia codziennego, ale także dowiedzieć się, czy zaginiona dziewczyna rzeczywiście nie żyje oraz spróbować odzyskać porwane dziecko. Kluczowa jest informacja, kto za tym wszystkim stoi.

Nie da się ukryć, że Mróz po raz kolejny zaskoczył swoich czytelników, pokazując, że historia Damiana i Ewy wcale się jeszcze nie skończyła. Udowodnił, że jego książki nie bez powodu zasługują na miano najlepszych thrillerów. “Nieodgadniona” trzyma w napięciu do samego końca, a zakończenie z pewnością nie będzie oczywiste. Mróz zdołał już do tego przyzwyczaić swoich czytelników - już wydaje nam się, że rozwiązanie zagadki jest o krok, po czym cała akcja nagle się zmienia. Dla fanów mocnych wrażeń to wprost doskonały zabieg. “Nieodgadniona” swoją premierę miała pod koniec stycznia 2019 roku i bardzo szybko stała się jedną z najchętniej kupowanych książek. Biorąc pod uwagę zakończenie, możemy śmiało zaryzykować tezę, że doczekamy się kontynuacji serii.