Swipe to the left

Nowe święto państwowe 19 lutego 2020. Czy Dzień Nauki Polskiej będzie dniem wolnym od pracy?​​

 Nowe święto państwowe 19 lutego 2020. Czy Dzień Nauki Polskiej będzie dniem wolnym od pracy?​​
6 lutego 2020

Nowe święto państwowe 19 lutego 2020. Czy Dzień Nauki Polskiej będzie dniem wolnym od pracy?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ustanowił nowe święto państwowe. Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem uznania dla dokonań naukowców, będziemy obchodzić każdego roku 19 lutego. Autorami ustawy wprowadzającej nowe święto są posłowie PiS, którzy w uzasadnieniu swojej inicjatywy podkreślają znaczenie nauki dla rozwoju społecznego, gospodarczego i intelektualnego naszego państwa.

  • Dlaczego 19 lutego?

19 lutego został wybrany na dzień corocznych obchodów Dnia Nauki Polskiej. Jest to wyraz uznania dla osiągnięć polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który urodził się właśnie 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Pomysłodawcy ustawy przypomnieli również o innych najwybitniejszych polskich naukowcach, którymi są m.in.: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski i Stefan Banach.

  • Wolne od pracy?

Ustawa wprowadza nowe święto, jednak politycy nie ustanowili dnia wolnego od pracy. 19 lutego będziemy normalnie chodzić do pracy i szkoły. Ustawa wejdzie w życie po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Najbliższy Dzień Nauki Polskiej będziemy obchodzić już za niecałe dwa tygodnie.


Nowe święto jest dobrą okazją, żeby przypomnieć sobie sylwetki polskich naukowców i szczegółowiej zapoznać się z ich dokonaniami. Dlatego Proponujemy Wam ciekawe naszym zdaniem pozycje, dzięki którym zdobędziecie lub poszerzycie swoją wiedzę o wybitnych polskich uczonych.

  • Mikołaj Kopernik

„Nazywam się Mikołaj Kopernik” to bardzo przystępna biografia polskiego astronoma. Książka idealna dla młodych odbiorców, którym w naukowy, ale jasny sposób wyjaśni odkrycia Kopernika.

Dla odważnych polecamy przeczytanie dzieła samego Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”! Sięgnięcie po pracę wybitnego naukowca, byłoby chyba najlepszym uczczeniem jego dokonania.

  • Maria Skłodowska-Curie
Laurent Lemire w książce „Maria Skłodowska-Curie” przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, która poświęciła życie ukochanej dziedzinie badań. Lemire dużo uwagi poświęca osobistym losom Marii Skłodowskiej-Curie: jej miłości do męża Piotra i dzieci oraz skandalizującemu związkowi z Paulem LangevinTym, którzy nie mają czasu bądź ochoty, by sięgnąć po książkę, proponujemy obejrzenie filmu o polskiej noblistce.Film swoją premierę miał w 2016, a w jego obsadzie znaleźli się zarówno polscy aktorzy (Karolina Grusza w roli Marii Skłodowskiej-Curie, Izabela Kuna), jak i aktorzy francuscy (Arieh Worthalter, Charles Berling).


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli chcielibyście nie tylko poznać biografie słynnych naukowców, lecz również sięgnąć po literaturę naukową i zapoznać się z interesującymi Was zagadnieniami, zapraszamy - TUTAJ!