Swipe to the left

​Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2 - George R.R. Martin

​Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2 - George R.R. Martin
3 lutego 2019

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2 - George R.R. Martin

George R.R. Martin to pisarz, twórca opowiadań, powieści science fiction i fantasy. Wielokrotnie zdobył nagrody Nebula i Hugo, a także World Fantasy Award, Bram Stoker Award, Locus Award. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 14 języków - w tym język polski. Miłość czytelników zaskarbił sobie, wydając popularną sagę fantasy „Pieśń Lodu i Ognia”, na której oparto grę fabularną oraz serial. Prawdziwym bestsellerem okazała się seria “Ogień i krew”. To opowieść o rządach smoczych królów w Weseros. Pozwala zanurzyć się w świecie “Gry o tron” 300 lat wcześniej.

Dla wszystkich, którzy z utęsknieniem czekają na drugą część cyklu, mamy dobrą wiadomość “Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2” jest już dostępna! Możemy przenieść się do samych początków rządów Targaryenów w Westeros. Poznajemy historię, która rozgrywa się ponad 300 lat przed wydarzeniami, które znamy z Pieśni Lodu i Ognia. Wiemy, że walka o tron trwała od zawsze, dlatego poznajemy zarówno sprawiedliwych, mądrych władców, jak i tych, którzy są ogarnięci morderczym szałem.


Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2 - recenzja

Książka jest kontynuacją opowieści o niezwykle ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów. Cykl ukazuje wydarzenia trzysta lat przed tymi, które zostały opisane w sadze Pieśni Lodu i Ognia. Czytelnik dowiaduje się, co działo się na długo przed konfliktem, z powodu którego wszystkie rody Westeros zwróciły się przeciw sobie. Krainą władał niepodzielnie ród Targaryenów - ostatnich z żyjących smoczych lordów.

Ród Targaryenów przetrwał bardzo wiele, m.in. Zagładę Valyrii. Osiedlił się na Smoczej Skale. Druga część sagi “Ogień i krew” to opowieść dziejów ich legendarnej dynastii - od Aegona Zdobywcy aż po krwawy Taniec Smoków czy wojnę domową pomiędzy Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą. Dowiadujemy się również o wojnie, która ogarnęła całe Westeros i o mały włos nie doprowadziła do upadku dynastii Targaryenów. Część druga opisuje także pokłosie tego konfliktu oraz wstąpienie króla Aegona III na tron. Zwany był on Zgubą Smoków.

Czytelnik ma idealną okazję, by dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków, dlaczego Rhaenyra sądziła, że jest prawowitą królową, jakie było faktyczne pochodzenie trzech smoczych jaj, które Daenerys otrzymała w prezencie oraz dlaczego król Aegon III tak bardzo nienawidził smoków. Oczywiście to jedynie garstka z ogromu pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika, spisana przez Gyldayna z Cytadeli - uczonego arcymaestra.


Czy warto sięgnąć po drugą część sagi “Ogień i krew”?

Każdy, kto jest miłośnikiem sagi Pieśni Lodu i Ognia oraz “Gry o tron” z pewnością się nie zawiedzie. Oczywiście cykl nie jest dedykowany wyłącznie fanom poprzednich sag, ale także każdemu, kto ceni sobie fantastykę w najlepszym możliwym wydaniu. George R.R. Martin udowadnia, że wciąż ma w zanadrzu wiele ciekawostek dla czytelników, dlatego warto być na bieżąco.

Część druga swoją premierę miała 28 stycznia 2019 roku. Wiele osób z utęsknieniem czekało na kolejny tom cyklu “Ogień i krew”. Nic dziwnego, pierwsza część naprawdę rozbudziła ogromną ciekawość i przyniosła odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Kronika bez wątpienia niejednokrotnie Was zaskoczy, rozbawi, zadziwi, zszokuje czy zasmuci. Jedno jest pewne - nikogo nie pozostawi obojętnym, a to cecha naprawdę wybitnych dzieł. Warto sprawdzić dział z nowościami, gdyż bez wątpienia tom drugi także stanie się bestsellerem.