Swipe to the left

Oscary 2020 – wyniki! „Parasite”, Phoenix, Zellweger, Pitt, Dern

Oscary 2020 – wyniki! „Parasite”, Phoenix, Zellweger, Pitt, Dern
10 lutego 2020

Oscary 2020 – wyniki! „Parasite”, Dla wszystkich tych, którzy smacznie spali, gdy w Hollywood trwała 92. ceremonia wręczenia Oscarów, prezentujemy krótką listę zwycięzców w najważniejszy kategoriach tegorocznego rozdania nagród.

Najlepszy film

„Parasite” w tym roku zrobił niemałe zamieszania. Po raz pierwszy w historii rozdania nagród w głównej kategorii – najlepszy film – Oscar został przyznany dziełu nieanglojęzycznemu. „Parasite” zdecydowanie zdominował tegoroczną galę zdobywając statuetki również w trzech innych kategoriach: reżyseria (Bong Joon Ho), najlepszy scenariusz oryginalny (Han Jin-Won, Bong Joon Ho), a także najlepszy film międzynarodowy.

Twórcy „Parasite” zdobywając statuetkę za najlepszy film, pokonali aż 8 filmów nominowanych w tej kategorii.

Najlepszy aktor, najlepsza aktorka

Statuetkę w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy otrzymał Joaquin Phoenix odtwórca głównej roli w „Jokerze”. Oscara za najlepszą damską rolę pierwszoplanową otrzymała Renée Zellweger, która w filmie „Judy” wcieliła się w rolę amerykańskiej aktorki i piosenkarki Judy Garland.

Najlepsze role drugoplanowe

Brad Pitt otrzymał Oscara za drugoplanową rolę Cliffa Bootha w filmie Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood”. Natomiast Laura Dern otrzymała statuetkę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa otrzymała za rolę prawniczki Nory Fanshaw w „Historii małżeńskiej” Noaha Baumbacha.

Najlepsza muzyka

Oscarem za najlepszą oryginalną muzykę filmową została uhonorowana Hildur Guðnadóttir, islandzka kompozytorka, za muzykę do („Jokera”). Utwór „(I'm Gonna) Love Me Again” z filmu „Rocketman” w wykonaniu Eltona Johna i Berniego Taupina został wyróżniony przez Akademię w kategorii najlepsza piosenka, natomiast filmowi „1917” Sama Mendesa przyznano nagrodę w kategorii najlepszy dźwięk.

Największym przegranym tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów wydaje się być „Irlandczyk” Martina Scorsese, który pomimo 10 nominacji do nagrody, nie otrzymał ani jednej statuetki.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Filmy nominowane do Oscarów w tym roku i w latach poprzednich znajdziecie tutaj – Oscary!