Swipe to the left

Paszporty Polityki 2019 - laureaci

Paszporty Polityki 2019 - laureaci
6 stycznia 2019

Paszporty Polityki 2019 - laureaci

Uroczysta Gala Paszporty Polityki 2019 rozpoczęła się się 8 stycznia o godzinie 20:15. Nagrody zostały przyznane w siedmiu głównych kategoriach, czyli: Film, Teatr, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna, Muzyka Popularna i Kultura Cyfrowa. Kto otrzymał statuetkę?


Literatura - Małgorzata Rejmer - Błoto słodsze niż miód

Małgorzata Rejmer, autorka książki “Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” otrzymała nagrodę nie tylko za swoje dzieło, ale także umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i niezwykłą wytrwałość w poszukiwaniu odpowiednich słów do wyrażania nawet najtrudniejszych emocji.

Książka jest niezwykłą opowieścią o kraju, który jest ogarnięty paranoją dyktatora, udręczony terrorem Envera Hoxhy. To właśnie dla tego człowieka stalinowska Rosja czy maoistyczne Chiny były za bardzo liberalne. To także niesamowite opowiadanie o ludziach, którzy z dnia na dzień zostają skazani na zesłanie. Wszystko dlatego, że urodzili się w niewłaściwej rodzinie bądź mieli odwagę samodzielnie myśleć o buntach w obozach pracy, ucieczkach z kraju. Poznamy człowieka, który chciał zmienić Albanię w komunistyczny raj, uprzednio niemal całkowicie niszcząc kraj.

“Błoto słodsze niż miód” to nie tylko wspaniała, a jednocześnie bardzo przejmująca historia. To także znakomicie ułożone opowieści bohaterów. Poznajemy nieznane oblicze Albanii wraz z jej najczarniejszym okresem w historii.


Muzyka popularna - Dawid Podsiadło - Małomiasteczkowy

Dawid Podsiadło to młody artysta, którego najnowsza płyta została znakomicie przyjęta zarówno przez publiczność, jak i krytykę. Wokalista udowodnił, że nie trzeba porzucać niezależności oraz indywidualności, by odnieść sukces na masową skalę. Bilety na koncerty Dawida wyprzedają się w zaledwie kilka minut, a teksty jego utworów to prawdziwa poezja.

Choć Dawid Podsiadło od kilku lat jest na topie, jego najnowsza płyta “Małomiasteczkowy” ponownie zaskoczyła twórczością młodego artysty. Za wszystkie teksty odpowiada sam Podsiadło, a cały materiał po raz pierwszy został zrealizowany po polsku. Krążek pozwala na poznanie wokalisty z zupełnie innej strony. Dawid z dystansem opowiada o wielu sprawach, które go cieszą, smucą, uwierają, męczą. Między wierszami odpowiada na mnóstwo pytań, które z pewnością ciekawiły jego fanów. Podsiadło bez wątpienia nagrał płytę roku, która udowadnia, że można robić muzykę popularną w dobrym stylu. Dziesięć utworów, które znalazły się na albumie, już śpiewa cała Polska.


Film - Joanna Kulig - Zimna wojna

Zimna wojna” to najlepszy polski film minionego roku. Statuetkę otrzymała Joanna Kulig, której rola była zarazem twarda i delikatna, pociągająca i odpychająca. Aktorka nieustająco skupiała na sobie uwagę znakomitą grą. Była nad wyraz wiarygodna.

Film Pawła Pawlikowskiego opowiada historię trudnej miłości. Dwoje ludzi nie potrafi żyć bez siebie, a jednocześnie nie umie być razem. W głównych rolach wystąpili - wspomniana wcześniej - Joanna Kulig oraz Tomasz Kot. Akcja filmu “Zimna wojna” toczy się w w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce oraz Europie, która budzi się do życia. Na uwagę zasługuje także wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, stanowiąca połączenie jazzu, polskiej muzyki ludowej i piosenek barów paryskich.


Paszporty Polityki - pozostali laureaci

Statuetkę w kategorii Kreator Kultury otrzymała Krystyna Janda, nagroda w kategorii Teatr przypadła Marcie Górnickiej za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany społecznej i artystycznej, a także za realizowane spektakle poza Polską. Diana Lelonek dostała statuetkę w kategorii Sztuki Wizualne za oryginalną analizę zagrożeń związanych z współczesną cywilizacją. Kolejne nagrody przypadły Aleksandrowi Nowakowi (Muzyka Poważna) oraz grupie muzycznej PanGenerator w kategorii Kultura Cyfrowa.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne nominacje oraz gale Paszportów Polityki. Całe widowisko zawsze dostarcza nietuzinkowych wrażeń, dlatego warto śledzić je na bieżąco i sprawdzać dzieła zarówno nominowanych osób, jak i zwycięzców.