Swipe to the left

Piłsudski - książki i filmy o Marszałku, które warto znać

Piłsudski - książki i filmy o Marszałku, które warto znać
7 października 2019

Piłsudski - książki i filmy o Marszałku, które warto znać

Od 13 września 2019 w kinach można obejrzeć film „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy. Akcja toczy się w roku 1901, kiedy to Józef Piłsudski ucieka ze szpitala psychiatrycznego. Kilka lat później rozgrywa się bitwa o niepodległość Ojczyzny, a Marszałek nie waha się, aby w niej stanąć. Premiera filmu jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć sobie najważniejsze książki oraz inne produkcje opowiadające o twórcy niepodległej Rzeczypospolitej. Po które z nich warto sięgnąć?

„Marszałek Piłsudski" - serial DVD

Bez wątpienia Marszałek Piłsudski był jedną z najważniejszych postaci w całej historii naszego kraju. Jednocześnie nie da się ukryć, że był bardzo kontrowersyjny. Przez jednych uwielbiany, przez drugich znienawidzony. Miał decydujący wpływ na losy kraju w XIX wieku. Biograficzny serial o Józefie Piłsudskim składa się z ośmiu odcinków. Został wyreżyserowany przez Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Na uwagę zasługuje sama forma. To wielogodzinny wywiad z sędziwym już Marszałkiem, który opowiada zarówno o działalności politycznej, jak i o swoim życiu prywatnym. Retrospekcja rozpoczyna się od momentu zsyłki na Sybir 19-letniego wówczas Ziuka. Marszałek opowiada m.in. o uwięzieniu w Cytadeli, Magdeburgu, rzeczywistości wojny polsko-bolszewickiej. Przedstawia również powody, dla których odrzucił propozycję zostania prezydentem RP.

„Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski" - Gałęzowski Marek, Kirszak Jerzy

Józef Piłsudski nie tylko podarował Polsce wolność, ale także granice i szacunek. Podobne słowa wypowiedział prezydent Rzeczypospolitej - Ignacy Mościcki - w dniu pogrzebu Marszałka. To właśnie Piłsudski sformułował ideę zbrojnej walki o niepodległość w czasie, kiedy jej spełnienie podzielała zaledwie niewielka część polskiego społeczeństwa. Nie zawahał się jednak i konsekwentnie wcielał ją w życie. To właśnie Józef Piłsudski zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej, a także organizacji strzeleckich przed I wojną światową. Po jej wybuchu stworzył Legiony Polskie. Dzielnie dowodził I Brygadą Legionów i walczył o niepodległość z Rosją. Rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym, które uwięziły go w Magdeburgu. W 1918 roku został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy Wojska Polskiego i państwowości polskiej. Poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej jako Naczelny Wódz. „Twórca Niepodległej” to ilustrowany album, który został przygotowany w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Bez wątpienia warto go mieć w swojej kolekcji, gdyż przedstawia życie Marszałka, który nie bał się nieść swojej myśli dotyczącej stworzenia tego, co byłoby funkcją siły kraju. To wspaniała pamiątka, do której można wracać latami.

„Marszałek Józef Piłsudski" - Englert Juliusz, Nowik Grzegorz

„Marszałek Józef Piłsudski” to bogato ilustrowany album, który został skomponowany z kilkuset zdjęć. Stanowi niezwykłą relację zarówno o życiu wielkiego Marszałka, jak i jego służbie dla Polski. Ten ciekawy materiał ikonograficzny został wzbogacony o kalendarium wydarzeń, fragmenty pism, rozkazów, przemówień Piłsudskiego. Dodatkowym atutem są również wspomnienia świadków Jego życia. Całość jest niezwykle porywającą i sugestywną opowieścią o niezłomnym Polaku, który nie bał się walczyć o wolność Polski. Album o Piłsudskim będzie również doskonałym pomysłem na prezent dla miłośnika historii. To nie tylko zbiór faktów, ciekawostek z życia Marszałka, ale także przepiękne wydanie, które będzie ozdobą każdej kolekcji.