Swipe to the left

​Podróże szlakiem książkowych bohaterów

​Podróże szlakiem książkowych bohaterów
13 stycznia 2019

Podróże szlakiem książkowych bohaterów

Ferie zimowe już się rozpoczęły, a to idealny czas na podróże. Wiele miejsc, które znamy z powieści, można odwiedzić zarówno zimą, jak i w czasie wakacji. Nawet wtedy, gdy spędzasz lato w mieście, istnieje mnóstwo zakamarków odwiedzanych przez bohaterów książek. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w nasza miejscowość jest tłem dla lektury? Sprawdź, po jakich ulicach spacerują bohaterowie kultowych książek, jakie miejsca odwiedzają i gdzie wyjechać, by wyruszyć szlakiem książkowych bohaterów.Londyn czy Hogwart?

Wielka Brytania to ojczyzna magii! Jeżeli jesteśmy fanami Harry’ego Pottera, koniecznie musimy się tam wybrać. Jeśli chodzi o miejsca związane z młodym czarodziejem, warto udać się do King’s Cross, by stanąć na znanym z książki peronie 9 ¾. Bez wątpienia poczujesz się jak uczniowie wyruszający w drogę do Hogwartu!

Londyn to także miasto, w którym żył legendarny detektyw - Sherlock Holmes. Warto wybrać się do tego miasta, by zobaczyć jego biuro na Baker Street 221B. W Linda Cafe można rozkoszować się pyszną angielską herbatą, a, by jeszcze lepiej wczuć się w klimat znany z książek, zwiedzić dom Holmesa.


Wyprawa do Azji

Azja to niezwykła kraina, która ogromnie kusi różnorodnością i egzotyką. Jeśli możemy pozwolić sobie na daleką podróż, warto rozważyć wyprawę śladami reportaży Marka Pindrala. Przygodę zapierającą dech w piersiach rozpoczynamy od zwiedzania Tybetu. Kolejno na mapie wyprawy znajduje się Wielki Mur, gdzie odbywała się Olimpiada czy Zakazane Miasto. Warto także odwiedzić Nepal czy Everest Base Camp.


Kryminalna Skandynawia

Skandynawia często jest tłem dla różnorodnych kryminałów, choć niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością - jest jednym z najbardziej bezpiecznych rejonów na świecie, gdzie notuje się niski wskaźnik przestępczości. Fani kryminałów koniecznie powinni odwiedzić norweskie miasto Larvik. To właśnie tam toczy się akcja powieści “Psy gończe”. To miasteczko skrywa tajemnice wielu zabójstw, a kryminalne zagadki musi rozwiązywać William Wisting - bohater serii autorstwa Jørna Lier Horsta.

Jeśli planujemy odwiedzić Oslo, warto przyjrzeć się bliżej jednemu z najcięższych więzień w Norwegii. Znamy je doskonale z książki “Syn” autorstwa Jo Nesbo. Trudno o bardziej kryminalny klimat niż właśnie w takim miejscu.

Z kolei wybierając się do Szwecji, warto mieć na uwadze fakt, że niektóre biura podróży organizują wycieczki do Ystad. Jeśli jesteście fanami Henninga Mankella, z pewnością wiecie, że właśnie bohater jego książek - Kurt Wallander - pochodzi z tej miejscowości.


Polska tłem dla powieści

Jeśli planujemy spędzać wolny czas w Polsce, warto wiedzieć, że tutaj także czeka na nas wiele wspaniałych miejsc, które możemy znać z książek. Przede wszystkim do rozpowszechnienia trzech polskich miast przyczynił się Zygmunt Miłoszewski. Wszystko za sprawą książki “Ziarno prawdy”, w której rozwiązujemy kryminalne zagadki Sandomierza, lektury “Gniew”, gdzie poznajemy bliżej Olsztyn oraz pozycji “Uwikłanie”, dla której tłem jest Warszawa.

Na wakacyjną trasę po Polsce możemy się także udać z Remigiuszem Mrozem. Do wyboru są góry - Tatry, gdzie rozwiązujemy zagadkę zabójstwa młodej kobiety. Remigiusz Mróz zachęca również do zwiedzenia Warszawy, chociażby z książką “Hashtag”.

Z kolei królowa polskiego kryminału, czyli Katarzyna Bonda, zachęca do odwiedzenia Trójmiasta. To właśnie tam toczy się akcja jej mrocznych powieści. By poznać ciemne zakamarki Gdańska i Sopotu, warto sięgnąć po “Pochłaniacz”.


Podróże szlakiem bohaterów książek - czy warto?

Odwiedzając miejsca znane dotąd z książek, być może lepiej będziemy w stanie zrozumieć bohaterów. Podczas czytania, żyją one w naszej wyobraźni, dlatego warto zobaczyć je na własne oczy i porównać. Przeglądając karty książki w danym miejscu, być może przez chwile poczujemy się jak bohaterowie?

Podróże szlakiem książkowych bohaterów to także idealny sposób na nietuzinkowe spędzenie wolnego czasu. Czasami wystarczy jeden dzień, by udać się w wybrane miejsce. Samo planowanie trasy podczas czytania danej pozycji może być niezwykle fascynujące!