Swipe to the left

Pomnik cesarzowej Achai – najpopularniejsza seria Ziemiańskiego

17 października 2019

Andrzej Ziemiański – polski pisarz. Z zawodu architekt. Urodził się w Wrocławiu. Debiutował w 1979 roku opowiadaniem „Zakład zamknięty” na łamach czasopisma Sigma. Autor powieści z gatunku fantasy. Popularność zdobył wydając serię Achai. Na swoim koncie, oprócz wspomnianej serii ma kilkanaście innych książek. Dostał wiele prestiżowych nagród literackich.

Kultowa Achaja

Achaja to trylogia, która powstała w latach 2002-2004. Można w niej znaleźć magię połączoną z technologią. Tytułowa bohaterka jest córką jednego z Wielkich Książąt. Sama jest księżniczką, która będzie musiała stawić czoła najbliższym. Jej macocha stara się pozbyć dziewczyny. Ta zostaje powołana do wojska, oddział, któremu podlega zostaje pojmany i trafia do niewoli. Akcja toczy się dwutorowo, co wymaga skupienia uwagi podczas czytania. Drugą linią czasową są opowieści skryby. Ta książka pokazuje, że życie zwykłego człowieka w świecie pełnym zła i okrucieństwa jest nieporozumieniem. Dziewczyna ucieka i szuka na świecie miejsca dla siebie. Przylgnęła do niej łatka dziewczyny z tatuażem.

Kontynuacją powieści jest seria „Pomnik cesarzowej Achai”. Pierwotnie miał być jedynie opowiadaniem, ale publik domagała się większej liczby stron. Wydarzenia, które wówczas miały miejsce dzieją się tysiąc lat po tych, które autor opisał w pierwszej trylogii. Ostatnia z serii jest bardziej dojrzała. Pojawiają się wątki polityczne i silna potrzeba walki.

Czytelnicy chwalą pomysł. Postacie są ciekawie rozwijane, mają barwne charaktery co urozmaica książkę. Mnogość wątków, które są stale kontynuowane wymagają skupienia podczas czytania. Tempo akcji hamują rozbudowane opisy, który nie każdemu mogą przypaść do gustu. Niemniej jednak warto rozważyć przeczytanie serii „Pomnik cesarzowej Achai”, jeżeli jesteś fanem nietypowych książek.

Pokrewną książką jest także seria z Virionem. To szermierz z bagażem doświadczeń, który stał się maszyną do zabijania. Książki z tego cyklu noszą nazwę „Imperium Achai”. Jest to równie ciekawa pozycja. Barwna postać i emocjonujące przygody są właśnie tym, czego czytelnik wymaga.

„Pomnik cesarzowej Achai” to seria, która z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu. Książki Ziemiańskiego to jedne z chętniej czytanych pozycji z gatunku fantasy i science-fiction. Czytelnicy pokochali cesarzową Achai tak bardzo, że jej historia musiała się rozwinąć. To jedna z tych postaci, która po przeczytaniu książki jeszcze przez długi czas towarzyszy czytelnikowi.