Swipe to the left

Saga Wiedźmin - od czego zacząć czytać ?

Saga Wiedźmin - od czego zacząć czytać ?
23 lutego 2018

Saga o Wiedźminie to coś czego najzwyczajniej w świecie nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli fantasy nie jest naszym ulubionym gatunkiem literackim, tak czy siak przynajmniej kojarzymy tę nazwę. Nieco mniej osób może z pamięci wskazać takie tytuły jak Ostatnie Życzenie, Miecz Przeznaczenia, Krew Elfów oraz Sezon Burz, ale nie zmienia to faktu, że Andrzej Sapkowski zdołał stworzyć niepowtarzalne dzieło, które jest polskim produktem eksportowym, jednym z najbardziej znanych i szanowanych na świecie. Przecież za jakiś czas wejdzie na rynek Wiedźmin w wersji serialowej! Netflix to uznana marka, oni nie wypuszczają kiepskich seriali, więc pewnie będzie bardzo dobrze. Bądźmy optymistami.

Muszę przyznać, iż każda z książek Sapkowskiego zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, Krew elfów, Sezon burz - tak naprawdę bardoz ciężko wskazać mi w tym momencie taki tom, który jest najlepszy. Najzwyczajniej w świecie Wiedźmin to coś niesamowitego, coś pod każdym względem niepowtarzalnego. Coś co można czytać wielokrotnie, a i tak się nam nie znudzi. Jeśli jednak miałbym wybierać lidera, to Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia, a więc zbiór opowiadań, są dla mnie lepsze. Może dlatego, że to właśnie od nich zacząłem swoją przygodę z Wiedźminem? Bo tak naprawdę wszystko co związane z Wiedźminem, charakteryzuje się bardzo równym poziomem. Naprawdę bardzo ciężko w jednoznaczny sposób wskazać ten tom, który jest najwspanialszy.

Oczywiście moja ulubiona postać to Geralt - co do tego nie ma jakichkolwiek wątpliwości. Wspaniała postać, wielowymiarowa, unikatowa, byłem pod wielkim wrażeniem tego, w jaki sposób została ona przedstawiona przez Sapkowskiego. Można śmiało powiedzieć, iż Geralt z Rivii to jedna z najlepiej napisanych postaci książkowych w historii światowej literatury. Bardzo często nie doceniamy fantasy, wychodzimy z założenia, że fantasy polskie albo zagraniczne to raczej nie jest coś, co jest godne uwagi, a przecież takie myślenie nie ma najmniejszego sensu. Fakty są takie, iż Andrzej Sapkowski stworzył unikatową postać, która jest kultowa. Oczywiście duża w tym wszystkim zasługa gier komputerowych, filmów i seriali, ale jednak trzeba Sapkowskiemu przyznać jedno - gdyby nie on, nie byłoby tematu. Zresztą chyba większość się zgodzi, że mimo wszystko lektura Wiedźmina jest o wiele bardziej emocjonująca i wciągająca, aniżeli chociażby gra komputerowa...

Jeśli zaś w grę wchodzi chronologia, oczywiście warto czytać Sapkowskiego w odpowiedniej kolejności. Droga, z której się nie wraca, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kraniec świata, Ostatnie życzenie, Sezon burz. Radziłbym w taki sposób właśnie podchodzić do historii. Dzięki temu można wszystko zrozumieć, wszystko układa się w całość, jest o wiele bardziej interesująco.

Miejmy nadzieję, iż z roku na rok zainteresowanie Wiedźminem będzie tylko rosło. I to nie tylko wśród polskich czytelników, ale również tych zagranicznych. Przecież Wiedźmin to coś wspaniałego. Pod każdym względem.