Swipe to the left

Srebrna Zatoka - Jojo Moyes

Srebrna Zatoka - Jojo Moyes
28 lutego 2019

Srebrna Zatoka - Jojo Moyes

Jojo Moyes to autorka, którą pokochały miliony na całym świecie. Na uznanie zasługuje nie tylko jej szczególny styl pisania i umiejętność chwytania za serce, ale także lekkość w wyrażaniu uczuć. Jej książki często dotyczą miłości, rozterek, namiętności, życiowych zakrętów. Wszystkie historie opisane są w taki sposób, że nie można przejść obok nich obojętnie. Razem z bohaterami przeżywamy dramaty i chwile uniesienia. Jej najnowsze dzieło także poruszy umysł i serce.


Srebrna Zatoka - recenzja

Główną bohaterką powieści “Srebrna Zatoka” jest Liza McCullen. Kobieta nosi w sobie ogromny ciężar doświadczeń. W momencie, gdy przeprowadziła się do tytułowej Srebrnej Zatoki - australijskiej miejscowości, w której hotel posiadała jej ciotka Kathleen, jej życie było w rozsypce. Z czasem jej życie zaczyna powracać do normy. Liza odkrywa radość z żeglowania po oceanie, a rozpacz zostawia za sobą, choć nadal trwa w letargu, z którego nie może się otrząsnąć. Bardzo tego, chce, by zdjąć ciężar żalu ze swojej córki. Wszystko przez tragedię, która wydarzyła się pięć lat temu w Anglii.

Mike Dormer otrzymuje od szefa nakaz służbowego wyjazdu do Australii, jest niezadowolony. Jego zadaniem jest pchnięcie do przodu inwestycji swojej filmy, którą jest luksusowy ośrodek wakacyjny. Robi wszystko, co możliwe, jednak, gdy spędza coraz więcej czasu w jednym z hoteli w niewielkiej miejscowości, zmienia się jego nastawienie do świata. Być może to za sprawą delfinów, a może siła przyciągania Lizy miała większe znaczenie. W każdym razie, Mike staje się zupełnie innym, lepszym człowiekiem. Odkłada na bok pieniądze, a zaczyna dostrzegać świat wokół siebie.

Liza i Mike zaczynają do siebie lgnąć coraz bardziej. Nie chcą się do tego przyznać, bowiem to wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi. Gdy Mike wraca do Srebrnej Zatoki po krótkim pobycie w Londynie, by wstrzymać inwestycję, którą przecież miał przepchnąć, mieszają się silne emocje. Liza i mężczyzna nie mogą się od siebie oderwać. Wkrótce kobieta zwierza się Mike’owi ze swojej mrocznej tajemnicy. Oboje uznają, że warto jest kochać mimo wszystko.


Czy warto przeczytać książkę “Srebrna Zatoka”?

Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo ciekawy sposób prowadzenia narracji przez Moyes. Jest kilku narratorów, dlatego czytelnik może mieć spojrzenie z różnych perspektyw na jedną sytuację. “Srebrna Zatoka” to oczywiście historia miłosna, jednak porusza także wiele istotnych kwestii, m.in. więź między rodzeństwem, miłość matki do dziecka, uwielbienie do natury, przyjaźń, dążenie do celu, walkę z przeciwnościami.

Bez wątpienia jest to książka, która porusza nawet najczulsze struny duszy każdego człowieka. To przepiękna historia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazuje, że można wbrew wszystkiemu dążyć do spełniania, osiągnięcia stabilizacji i po prostu - bycia szczęśliwym. Każdy z bohaterów stanowi ważną część całej układanki, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Na czytelnika czeka ponad 500 stron wspaniałej lektury, która idealnie nadaje się na długie zimowe wieczory.

Nawet, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z książkami Jojo Moyes, warto sięgnąć po “Srebrną Zatokę”. Z pewnością rozbudzi w czytelniku miłość do szczególnego stylu pisania autorki, która nawet o trudnych sprawach potrafi pisać z niezwykłą lekkością. To dlatego dzieła czyta się szybko, ale nie bezrefleksyjnie. Powieść na długo pozostanie w pamięci, dając nadzieję na lepsze jutro. Będzie także skutecznym wsparciem dla każdego, kto jest na życiowym zakręcie i potrzebuje wsparcia.