Swipe to the left

​Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody - Janusz Bieszk

​Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody - Janusz Bieszk
24 marca 2019

Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody - Janusz Bieszk

“Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody” to najnowsza publikacja, której autorem jest Janusz Bieszk. To właśnie ta część kończy Czteroksiąg Lehicki stworzony w latach 2014-2018. Całość składa się z 490 cytatów, dowodów źródłowych ze 165 kronik, roczników, dzieł lehickich - zarówno polskich, jak i zagranicznych w siedmiu językach obcych. Wszystkie potwierdzają funkcjonowanie Lehii w starożytności oraz średniowieczu.

Janusz Bieszk prezentuje pełny - poprawiony oraz uzupełniony - poczet 166 władców Lehii, którzy panowali od 2078 roku p.n.e. do 1370 roku n.e. Został on opracowany według najstarszych kronik z IV-VIII-X-XI wieku oraz innego przelicznika Roku Świata, który został zastosowany przez kronikarzy. Publikacja przedstawia także funkcjonowanie Starożytnego Królestwa Lehii - uwzględniając panowanie jego lehickich królów - a dodatkowo opisuje organizację Imperium Lehitów i Imperium Sarmatów-Wenedów.


Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody - co znajdziemy w publikacji?

Po raz pierwszy w Polsce zostały przedstawione oraz szczegółowo omówione poniższe zagadnienia:

● Księga I (Liber I.), kroniki Prokosza pochodzące z X wieku - porównanie łacińskiej edycji z polską wersją,

● Kronika o pochodzeniu Toporczyków, czynach Zolawa Lamberta,

● Księga II o starożytnych rodach w Polanii, rycerskich znakach, czyli herbach Kagnimira z XI wieku,

● Listy panujących pierwszych oraz drugich 12 wojewodów,

● 25 pocztów starożytnych królów rozmaitych plemion Ariów-Sławian Indoscytów oraz Prabałtów,

● 10 nieznanych pocztów wczesnośredniowiecznych królów Lehii - zarówno ze źródeł polskich, jak i zagranicznych,

● Historię Sarmacji, wojewodów Żelizów z VII-XI wieku,

● Kroniki Miorsza oraz Mateusza Cholewy,

● Starożytne przykazania, szlachetne zasady oraz sarmackie zwyczaje Ariów-Sławian.

Jak podkreśla sam autor, państwowość Lehii liczy ponad 4000 lat. Jest najstarsza w Europie, a jednocześnie jedną z najstarszych na świecie.


Czy warto przeczytać “Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody”?

Książka jest doskonałą pozycją dla wszystkich fanów historii. Odkrywa nieznane dotąd karty. Oczywiście jest to jednocześnie kontrowersyjna lektura, ale jednocześnie rzuca nowe światło na wiele spraw. Warto po nią sięgnąć, by wyrobić sobie własną opinię na ten temat. Janusz Bieszk bez wątpienia zebrał różnorodne źródła, co przekłada się na zachowanie rzetelności. Przytoczył wszelkie źródła, z których korzystał, dlatego mamy pewność, że one istnieją i samodzielnie możemy do nich dotrzeć.

Zastanawiając się nad tym, dla kogo właściwie jest książka “Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody”, śmiało można powiedzieć, że dla każdego. Mamy niebywałą okazję po raz pierwszy przeczytać o historii nam nieznanej. Szczególnie jednak przypadnie do gustu historykom, pasjonatom historii i każdemu, kto jest zainteresowany tą tematyką. Oczywiście warto rozpocząć czytanie od pozostałych książek autora, które tworzą Czteroksiąg Lehicki. Bez wątpienia będzie to niezwykle przyjemna podróż do przeszłości.

Sam Janusz Bieszk to polski ekonomista. Napisał wiele bestsellerowych książek historycznych. Każda z nich prezentuje nieco kontrowersyjną koncepcję dziejów. Wśród nich można znaleźć takie dzieła jak: "Słowiańscy Królowie Lechii", "Chrześcijańscy królowie Lechii" i "Cywilizacje kosmiczne na Ziemi". Nie musimy zgadzać się z wizją Bieszka, jednak nie ulega wątpliwości, że jego rozważania są niezwykle ciekawe. Warto po nie sięgnąć, by samodzielnie zadecydować, czy odpowiada nam taka koncepcja dziejów.