Swipe to the left

​Tajemnice wydarte zmarłym - Craig Emily

​Tajemnice wydarte zmarłym - Craig Emily
21 kwietnia 2019

Tajemnice wydarte zmarłym - Craig Emily

“Tajemnice wydarte zmarłym” to książka napisana przez antropolożkę sądową, a jednocześnie uczennicę twórcy “Trupiej Farmy” - Emily Craig. Odpowiada ona na wszystkie pytania, które boimy się zadać, m.in. jak pachnie masowa katastrofa, jak wygląda twarz, która została zamieszkana przez setki larw. Craig odwiedziła słynną Trupią Farmę, gdzie Bill Bass szukał odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. W powietrzu unosiła się słodka, stęchła woń. Wśród traw znajdowały się poszarpane szczątki, kości, z których zwisały strzępki ścięgien. Autorka wykorzystuje osiągnięcia nauki, by odkrywać tożsamość osób oraz na podstawie czaszek odtworzyć twarz zmarłej osoby. W ten sposób przywraca ofiarom godność, którą odebrali im mordercy.


Śmierć oczami antropologa

Bez wątpienia praca antropologa jest w rzeczywistości żmudną, wielogodzinną pracą. Antropolodzy muszą pracować w niesprzyjających warunkach, powoli odkrywają sekrety skrywane przez zmarłych. Książka “Tajemnice wydarte zmarłym” pozwala poznać prawdziwą antropologię sądową. Przenosimy się do świata dr Emily Craig, która już jako dziecko fascynowała się kośćmi. Jej ścieżka zawodowa wkrótce zaprowadziła ją do kliniki ortopedycznej Hughston, gdzie pracowała jako ilustratorka medyczna przez kilkanaście lat. Pewnego dnia postanowiła rozpocząć studia doktoranckie na Uniwersytecie Stanowym Tennessee, gdzie odkrywała tajniki antropologii. Po otrzymaniu dyplomu objęła stanowisko antropologa sądowego i tak na dobre wsiąknęła w świat zmarłych.

W swojej książce autorka opisuje wyłącznie autentyczne sprawy, w które była zaangażowana. Pokazuje nie tylko jasne i ciemne strony swojego zawodu, ale także zabiera nas w podróż, przyglądając się pojedynczym przypadkom, które za każdym razem stanowią wyzwanie i budzą różnorodne emocje. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się sporo o oddziaływaniu ognia na ciało i kości. Autorka opowiada o historii z Waco, gdzie 80 osób zginęło w pożarze i konieczna była ich identyfikacja. Poznajemy również skutki wybuchu bomby w budynku federalnym w Oklahoma City. Craig poświęca również sporo stron na jedną z największych tragedii - zamach na World Trade Center. Antropolodzy przez dwadzieścia cztery godziny na dobę próbowali odnaleźć ciała, a następnie je zidentyfikować. Dowiemy się również, jakie emocje towarzyszą antropologom przy tego rodzaju pracy.

Tajemnice wydarte zmarłym - czy warto przeczytać?

Temat, który odważyła się poruszyć autorka, bez wątpienia nie jest łatwy i przyjemny. Mimo to książkę czyta się błyskawicznie. Ogromny wpływ na to ma ton narracji. Mamy wrażenie, jakbyśmy słuchali niezwykle ciekawych opowieści, w których znajdują się zarówno wesołe anegdoty, jak i medyczne sformułowania. Wszystko to sprawia, że lektura jest fascynująca. Choć oczywiście mamy do czynienia z ludzkimi tragediami, autorka przekazuje wiedzę w taki sposób, że chciałoby się posłuchać jeszcze więcej. Przede wszystkim dla niej jej praca jest jej pasją, co się czuje. Razem z nią cieszymy się z rozwiązanej sprawy, a jednocześnie wiemy, ile wymaga to poświęcenia i czasu. To niezwykła historia o kobiecie w męskim świecie, a także o zmarłych, którzy - wbrew pozorom - mają jeszcze sporo do powiedzenia.

Będzie to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób, które są zainteresowane tematem antropologii sądowej, a także dla tych, które czytały “Trupią Farmę”. Nie jest ważne, czy kieruje Wami zwykła ciekawość, czy wybraliście podobną ścieżkę zawodową - książka z pewnością przypadnie Wam do gustu. To nowe światło na pracę antropologa bez zbędnych ubarwień.