Swipe to the left

Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood"

Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood"
7 sierpnia 2019

Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood"

Wszyscy wielbiciele filmów Tarantino będą zachwyceni informacją, że już 9 sierpnia swoją premierę będzie mieć produkcja "Pewnego razu... w Hollywood". To dziewiąty z dziesięciu filmów, które Tarantino zamierza zrobić. Czego mogliśmy się spodziewać po poprzednich produkcjach i o czym będzie opowiadać najnowsza?

Django

“Django” to prawie trzygodzinny western, który został doskonale przyjęty przez widzów i krytyków. Opowiada o perypetiach łowcy nagród - Schultza - oraz czarnoskórego niewolnika - Django. Wyruszają oni w podróż, aby odbić żonę tego drugiego z rąk Calvina Candie’ego - niezwykle bezlitosnego człowieka. To prawdziwy hołd dla gatunku, a z drugiej strony pastisz, który jest charakterystyczny dla filmów Tarantino.

Kill Bill

“Kill Bill” to film Tarantino, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Opowiada losy zdradzonej i pozostawionej na pewną śmierć Panny Młodej. Kobieta jeszcze do niedawna należała do elity płatnych zabójców. Po czterech latach budzi się ze śpiączki, a w jej głowie kotłuje się tylko jedna myśl - jak zemścić się na Billu - człowieku, który ją wystawił. Droga do upragnionej zemsty nigdy nie jest łatwa, a zwłaszcza w tym przypadku - Panna Młoda musi pozbyć się bezwzględnych wspólników Billa.

Nienawistna ósemka

“Nienawistna ósemka” jest ósmym filmem w karierze Quentina Tarantino. Akcja toczy się kilka lat po wojnie secesyjnej. Przez pustkowia Wyoming podróżują łowca nagród John Ruth oraz przebiegła przestępczyni - Daisy Domergue. W trakcie zamieci śnieżnej, trafiają do zajazdu. Spotykają tam tajemniczych nieznajomych. Gdy nawałnica uderza w górski przyczółek, do podróżników dociera, że szanse na dojście do miasta są naprawdę niewielkie. Co istotne, wcale nie bezwzględna pogoda jest ich największym problemem, a towarzysze, którzy mają niezbyt czyste intencje.

Bękarty wojny

Akcja filmu “Bękarty wojny” rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Francji. To właśnie tutaj Shosanna Dreyfus jest świadkiem egzekucji swojej rodziny na rozkaz nazistowskiego pułkownika Hansa Landy. Sama cudem unika śmierci i postanawia uciec do Paryża. Tam przyjmuje nową tożsamość jako właścicielka, a zarazem operatorka niewielkiego kina. W tym samym czasie, gdzieś w Europie, porucznik Aldo Raine organizuje grupę żydowskich żołnierzy. Ich zadaniem ma być brutalny i krwawy odwet na nazistach. Ludzie Raine’a zostają nazwani “Bękartami”. Łączą swoje siły z pracującą dla aliantów aktorką - Bridget Von Hammersmark. Wspólnie planują zamach na najważniejszych przywódców Trzeciej Rzeszy. Ich losy przetną się w kinie, gdzie także Shosanna zamierza się zemścić.

Quentin Tarantino. Rozmowy - Gerald Peary

Zanim ukaże się najnowszy film Tarantino, warto pochylić się nieco bardziej nad osobą samego amerykańskiego reżysera. “Quentin Tarantino. Rozmowy” pozwala poznać bliżej osobę, której nazwisko jest klasą samą w sobie, jeśli chodzi o świat filmu. Tarantino jawi się na kartach książki jako pasjonat i mistrz sztuki filmowej. Sama lektura to zbiór wywiadów z reżyserem przeprowadzonych w różnych momentach jego kariery.

Jaki jest Quentin Tarantino? Przede wszystkim entuzjastyczny, otwarty, niezwykle chętny do dzielenia się swoją miłością do dziesiątej muzy. To wprost wymarzony rozmówca. Wywiady są ułożone chronologicznie. Reżyser opowiada w nich o własnych filmach, fascynacji innymi reżyserami, a także o swoim codziennym życiu. Dowiadujemy się także nieco więcej o jego dzieciństwie, dorastaniu w Los Angeles, kiedy to wychowywała go samotna matka - pół Indiankę z plemienia Cherokee. Dlaczego Tarantino rzucił szkołę i poszedł na kursy aktorskie? Kiedy postanowił, że będzie reżyserem? Warto przeczytać zbiór wywiadów.