Swipe to the left

Wojna i miłość. Katarzyna i Igor - Kaleta Jolanta Maria

Wojna i miłość. Katarzyna i Igor - Kaleta Jolanta Maria
5 maja 2019

Wojna i miłość. Katarzyna i Igor - Kaleta Jolanta Maria

Wojna i miłość. Katarzyna i Igor” to polski romans historyczny. Opowiada historię pary, która poznała się na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. Polska szlachcianka Katarzyna Jax-Rawecka po raz pierwszy wybrała się na tego rodzaju wydarzenie. Miała wtedy zaledwie siedemnaście lat. Na jej twarz frywolnie opadały niesforne loki, a wieczorowa suknia podkreślała jej smukłe kształty. Dziewczyna cały wieczór przetańczyła z carskim dragonem, porucznikiem - Igorem Kaledinem. Jego słowa, które brzmiały: “Cały mój świat to ty”, sprawiły, że w jej sercu zaczęła rodzić się miłość. Nie przypuszczała jednak, że będzie musiała zdusić ją w zarodku. Nad Europę zaczęły nadciągać czarne chmury - Wielka Wojna.


Wyjątkowy polski romans historyczny

Książka autorstwa Jolanty Marii Kalety to romans historyczny, jakiego jeszcze nie było. Miłość Katarzyny i Igora zostaje wystawiona na próbę. Jakby tego było mało, splata się to z dramatycznymi losami rodziny Jaxa-Raweckich, którzy musieli założyć mundury wrogich armii. “Wojna i miłość” nie jest zwykłym romansem. Tło historyczne odgrywa ogromną rolę dla całej powieści. Osią przewodnią jest miłość polskiej szlachcianki i rosyjskiego dragona, jednak śledzimy także losy innych członków rodziny Jaxa-Rawecki. Uczucie Katarzyny i Igora nie jest akceptowane przez rodziców kochanków z powodu rozmaitych uprzedzeń. Przez to są oni nieszczęśliwi. Wspólnie z nimi przeżywamy ich cierpienie - szczególnie na wstępie, gdyż początek powieści to właśnie szczegółowy opis ich uczucia.

W miarę rozwoju wydarzeń, miłość zostaje zepchnięta na dalszy plan. Mamy opis wojny, tragicznych wydarzeń. Autorka nieustająco wprowadza rozmaite zwroty akcji, przez co tak naprawdę trudno się domyślić, jakie będzie zakończenie historii i czy właściwie bohaterowie przeżyli.

Czy warto przeczytać książkę “Wojna i miłość”?

Książka spodoba się każdemu, kto ceni sobie wciągające historie, barwne opisy i historie miłosne. Czytelnik z ogromnym zaciekawieniem śledzi wydarzenia z frontu. Każdy z nas kojarzy obrazy wojny z lekcji historii. Dzięki powieści możemy spojrzeć na nie pod nieco innym kątem. Nie da się ukryć, że niektóre walki opisane są z ogromną fantazją, jednak Kaleta nie gloryfikuje wojny. Daje nam do zrozumienia, że naprawdę trudno jest znaleźć chwałę czy honor, a życie żołnierza jest pełne krwi i okrucieństwa. Cena, którą trzeba zapłacić za wolność, jest niezwykle wysoka. Polacy służyli za mięso armatnie w konfliktach zbrojnych innych mocarstw. W książce znajdziemy także opis rewolucji bolszewickiej.

Ogromnym plusem książki jest styl gawędziarski autorki. Książkę czyta się lekko, momentami jest zabawna, co rozładowuje całe napięcie związane z historią. Opis zawiera również myśli poszczególnych bohaterów. To również jest zaletą, gdyż możemy samodzielnie stworzyć portrety psychologiczne postaci. Na wyróżnienie zasługuje także bogactwo językowe powieści. Mamy niebywałą okazję przypomnieć sobie rozmaite frazeologizmy, np. “dostać czarną polewkę”, “pleść duby smalone”.

Oczywiście nie można zapomnieć o bardzo ciekawej historii miłosnej. Mamy także opisy polskiej przyrody, sceny walk, sporą dawkę dobrego humoru i przesłanie, które jest aktualne nawet dzisiaj. Autorka z pewnością wykonała bardzo dobrą pracę. Od dnia premiery powieść zbiera świetne recenzje. Każdy, kto lubi powieści historyczne z nutą miłosnego wątku, będzie zadowolony, wybierając książkę autorstwa Kalety. Bez wątpienia jest to pozycja, jakiej jeszcze nie było.