Swipe to the left

​Zachęć dziecko do czytania | 5 porad

​Zachęć dziecko do czytania | 5 porad
10 stycznia 2019

Zachęć dziecko do czytania | 5 porad

Często dzieci z książkami spotykają się dopiero w szkole, kiedy to mają do przeczytania całą listę lektur. Warto zachęcać swoją pociechę już wcześniej do spotykania się ze słowem czytanym. Kto wie, być może wyrośnie z niego prawdziwy mól książkowy? Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego warto pokazać, że czytanie to mnóstwo przyjemności.

By maluchowi weszło w nawyk czytanie, warto każdego dnia poświęcić choćby kilka minut na wspólną lekturę. Należy pamiętać, by dziecko miało wybór - niech samodzielnie decyduje się na książkę o danej tematyce. Tylko wtedy czytanie sprawi mu przyjemność. Warto także skorzystać z poniższych propozycji, które będą niezwykle przydatnym narzędziem, jeśli chodzi o zachęcanie dziecka do czytania.


Gdy dziecko ma problemy z czytaniem - Kazimierz Słupek

Czytanie bez wątpienia jest najważniejszą umiejętnością, którą powinny opanować dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej. To warunek konieczny, aby uczniowie mogli sobie bezproblemowo radzić na kolejnych etapach edukacji. “Gdy dziecko ma problemy z czytaniem” to książka adresowana do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, terapeutów pedagogicznych prowadzących zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz rodziców, którzy chcą pomóc swoim pociechom w opanowaniu sztuki czytania. Na kartach znajdziemy szereg praktycznych wskazówek, które pozwolą pracować z dziećmi, które mają trudności w czytaniu.


Już czytam! Skarb na miodowym wzgórzu

Już czytam!” to niezwykła seria książek, która została stworzona do samodzielnego czytania przez dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami. Każda z pozycji zawiera zabawne historyjki, w których uczestniczą niesamowici bohaterowie. Z pewnością ich przygody przypadną do gustu najmłodszym czytelnikom. Opowieści napisane są prostym, a zarazem barwnym językiem, dlatego czytanie będzie dla malucha prawdziwą przyjemnością. Dodatkowym atutem jest duża czcionka. Czytanie uatrakcyjniają wesołe ilustracje. Co ciekawe, na końcu każdej z książeczek znajduje się słowniczek, który wyjaśnia trudne wyrazy. Wszystkie książki zostały skonsultowane przez metodyka edukacji wczesnoszkolnej.


Czytam sobie. Lewy, gola! Poziom 1 - Rafał Witek

Bez wątpienia Robert Lewandowski jest najbardziej znanym polskim piłkarzem. Kapitana reprezentacji Polski kojarzą nawet najmłodsi fani piłki nożnej. Jeśli Twój maluch uwielbia futbol, “Czytam sobie. Lewy, gola! Poziom 1” będzie doskonałym wyborem na wspólne czytanie. Lewandowski to mistrz, który na boisku praktycznie nie ma sobie równych. Strzela gole zapadające w pamięć - w Borussi Dortmund udało mu się trafić aż 5 bramek w jednym meczu. Książeczka to niezwykle pasjonująca relacja właśnie z tego wydarzenia.


Czytam krok po kroku - Agnieszka Bator

Czytam krok po kroku” to książeczka zawierająca wyrazy, tekst z obrazkami i opowiadania do nauki czytania. Stanowi idealną lekturę, jeśli chcesz, by Twoje dziecko rozpoczęło przygodę z książkami. Na kartach książki znajdziesz historyjki w komiksie, krótkie teksty z obrazkami, które zastępują wyrazy oraz pierwsze czytanki o Oli i Kubie, czyli sympatycznych bliźniakach. To książka stworzona dla dzieci uczących się czytać. Ogromną zaletą pozycji jest to, że teksty ułożone są zarówno według długości, jak i stopnia trudności. Dzięki temu Twoja pociecha może krok po kroku wdrażać się w umiejętność czytania. Zabawne teksty z pewnością trafią w gusta wszystkich dzieci.


Elementarz - Marian Falski

“Elementarz” Mariana Falskiego został wydany po raz pierwszy w 1910 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Autor zauważył, że osoba, która rozpoczyna naukę czytania, zwraca uwagę na początek i koniec słowa, a dopiero później rejestruje środek i części wyróżniające się. Pracując nad podręcznikiem, Falski zawarł wiedzę z psychologii, językoznawstwa, dziejów dydaktyki pisania i czytania różnych krajów. W udoskonalonej wersji została zastosowana metoda analizy i syntezy wyrazów, która prowadzi do automatyzacji czytania oraz pisania. Teksty, które znajdują się w “Elementarzu”, są przystępne językowo i nieskomplikowane.