Swipe to the left

​Zimna Wojna – film

​Zimna Wojna – film
30 grudnia 2018

Zimna Wojna – film

“Zimna Wojna” to bardzo głośny film Pawła Pawlikowskiego. Reżyser w swojej karierze został nagrodzony Oscarem za film “Ida”, który był także nominowany do Złotej Palmy i nagrodzony za najlepszą reżyserię na 71. MFF w Cannes. Produkcja swoją premierę miała w czerwcu 2018 roku i od samego początku zbiera niemal same pozytywne recenzje. Już teraz “Zimna wojna” jest dostępna na DVD oraz Blu-ray.


O czym opowiada film “Zimna wojna”?

Akcja wydarzeń ukazanych w “Zimnej wojnie” rozgrywa się w latach 50. i 60. XX wieku. Losy bohaterów mają miejsce zarówno w Polsce, jak i w Europie, która budzi się do życia. Film ukazuje trudną miłość dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, jednak paradoksalnie nie potrafią jednocześnie być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot oraz Joanna Kulig. Na ekranie można również zobaczyć Agatę Kuleszę i Borysa Szyca.

Można znaleźć wiele opinii, które porównują film “Zimna wojna” do wiersza. I faktycznie produkcja jest niczym elegia, którą nucimy, gdy umiera ktoś bliski. Pierwowzorem kochanków są rodzice Pawlikowskiego. Szalona para kocha się do bólu w epoce komunistycznej paranoi, a jednocześnie są męczennikami uczucia. Winnymi za swoje miłosne niepowodzenia są oczywiście też sami kochankowie, a raczej ich temperamenty.

Ten tragiczny romans opowiedziany jest z niemal niezauważalną ironią. Pawlikowski w wielu scenach zawarł dowcipny szczegół, co czyni tę produkcję ponadczasową i unikatową. Jeśli chodzi o stylistykę, można “Zimną wojnę” porównać do “Idy” - czarno-białe kadry w kwadratowych ramach ekranu.

Produkcja z pewnością nie jest musicalem, choć muzyka odgrywa w niej bardzo istotne znaczenie. To melodramat, który opowiada o niemożliwym do spełnienia uczuciu. Reżyser doskonale zawarł w filmie wiele paradoksów życia. Nie ma tutaj pustych deklaracji, filozoficznych podtekstów. Mamy za to Polaków złamanych przez system, elementy biografii - zarówno samego Pawlikowskiego, jak i jego rodziców. Na uwagę zasługuje również niezwykła ścieżka dźwiękowa, która jest połączeniem polskiej muzyki ludowej i jazzu z piosenkami paryskich barów minionego wieku.


Czy warto obejrzeć “Zimną wojnę”?

“Zimna wojna” to produkcja, po którą powinien sięgnąć każdy z nas. Ukazuje odwagę, walkę o tożsamość i miłość. Obrazuje także, jak bolesne mogą być konsekwencje złych wyborów. Doskonale odegrane role - pana intelektualisty, w którego wcielił się Tomasz Kot i pani, czyli wiejskiej piosenkarki, którą doskonale odegrała Joanna Kulig.

Film zawiera mnóstwo ukrytych przesłań. Z pewnością nie jest to produkcja, obok której można przejść obojętnie. Na długi czas pozostaje w pamięci i skłania do refleksji. Choć akcja rozgrywa się w ubiegłym wieku, wiele prawd pozostaje aktualnych do teraz. Reżyserowi udało się stworzyć niezwykły klimat, przez co “Zimna wojna” jeszcze bardziej trafia nie tylko do umysłu widza, ale przede wszystkim do jego serca. To film, który z pewnością warto mieć w swojej kolekcji na DVD lub Blu-ray. Niejednokrotnie zechcemy do niego wrócić.