Diabeł. Nowa biografia

(okładka miękka, książki)
80/100
Liczba stron: 384
Data premiery: 24-05-2018
Wydawca: Wydawnictwo Bellona

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
36,90 zł
Special Price 23,99 zł
- +
LUB

Opis

Odrodzenie Diabła w kulturze popularnej, a nawet w kulturze wysokiej Zachodu to element fascynacji zrodzonym w wyobraźni, zaczarowanym światem nadnaturalnych istot, zarówno dobrych, jak i złych – wampirów i wróżek, czarownic i czarnoksiężników, wilkołaków i zjaw, istot zmiennokształtnych i superbohaterów, aniołów i demonów, duchów i smoków, elfów i kosmitów, sukubów i inkubów, hobbitów, mieszkańców Hogwartu i zombie. Towarzyszy ona renesansowi ezoterycznych i okultystycznych poszukiwań jaźni (zakorzenionych zarówno w filozofii Wschodu, jak i wczesnomodernistycznego Zachodu), które mają służyć nam za przewodników tam, gdzie zawodzi zarówno nauka, jak i praktyczna wiedza - w dziedzinie astrologii, leczenia magicznego i spirytualnego, oświecenia, starożytnych przepowiedni, medytacji, rozmaitych diet, medycyny komplementarnej, i tak dalej.

Nowoczesny-zaczarowany świat to jedno z wielu miejsc, w których duchowość zajmuje przestrzeń pomiędzy tym, co realne i tym, co nierealne. To domena wiary, która jest kwestią wyboru – niewiarę z premedytacją i z radością odwiesza się tu na kołek.

Wiara bądź niewiara w Diabła jest obecnie kwestią wyboru. Nie zawsze tak było. Przez większą część ostatnich dwóch tysiącleci, nie wierzyć w Diabła na Zachodzie po prostu się nie dało, tak samo, jak nie wierzyć w Boga. Chrześcijanin wierzył w zbawienie przychodzące poprzez Chrystusa, zarazem zaś oczekiwał kary, zesłanej przez Szatana i jego demony w postaci wiecznego piekła dla tych, którzy nie znaleźli się wśród wybranych. Historia Boga w świecie Zachodu jest zarazem historią Diabła, a historia teologii – historią demonologii.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Almond Philip C.
Nazwa Diabeł. Nowa biografia
Liczba stron 384
Data premiery 24-05-2018
Wydawca Wydawnictwo Bellona
Oprawa miękka
Tłumacz Opracowanie zbiorowe
ean 9788311153592
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Diabeł, Szatan, Demon, Antychryst, Lucyfer, Lewiatan, Belzebub, Belial czy Książę Wschodu. W zależności od epoki, czasu czy położenia geograficznego Diabeł przybiera różne oblicza. I chociaż można w niego nie wierzyć, nie da się ukryć, że jest on mocno zakorzeniony w praktycznie każdej kulturze, począwszy od amerykańskiej czy europejskiej, po żyjące w najdzikszych zakątkach Amazonii plemiona Indian. Owocem fascynacji postacią Diabła w kulturze, jest najnowsza książką Philipa C. Almonda "Diabeł. Nowa biografia".

Philip C. Almond w swojej najnowszej powieści przygotował pełną i wyczerpująca analizę postaci i idei Diabła w kulturze Zachodu. Przybliża on rozważania na temat narodzin i upadku Diabła zarówno w kontekście Biblii jak i starożytnych zapisków. Opowiada jak postrzegano Szatana w średniowieczu, co leżało u podstaw polowań na czarownice oraz z czego wywodziła się w latach 70-80 XX w. tak silna tendencja do zabaw tabliczkami ouija czy odbywania seansów spirytystycznych. Na koniec autor przybliża nam współczesną koncepcję Diabła, jego wszechobecność zarówno w literaturze jak kinematografii, a także pierwsze próby obalenia idei Antychrysta i jego roli we współczesnym świecie.

Każdy, kto choć trochę śledzi moje wpisy doskonale wie, że jestem prawdziwą fanką zjawisk nadprzyrodzonych. Duchy, demony, opętania, zjawy czy słowiańskie straszydła to mój konik, o których czytam z prawdziwą przyjemnością. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zauważyłam najnowszą powieść Philipa C. Almonda "Diabeł. Nowa biografia" z miejsca zapragnęłam ją przeczytać. Mam już za sobą kilka książek o podobnej tematyce, przez co byłam ogromnie ciekawa czy i tym razem autor spełni moje oczekiwania.

"Historia Boga w świecie Zachodu jest zarazem historią Diabła, a historia teologii - historią demonologii."

Przede wszystkim należy nadmienić, że "Diabeł. Nowa biografia" to swojego rodzaju praca naukowa. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji czy charyzmatycznych bohaterów. To zbiór wielu wieków badań i zapisków dotyczących religii, Boga a co za tym idzie też samego Diabła. Stąd też styl autora jest bardzo naukowy, co w konsekwencji sprawia, że całość czyta się dosyć ciężko. W tekście znajdziemy wiele fragmentów Biblii czy innych zapisków, nad lekturą których należy się dogłębnie zastanowić. To samo tyczy się różnych ksiąg, które autor wielokrotnie przytacza, by w pełni zobrazować różne kierunki rodzących się idei i nurtów kulturowych.

Stąd też, nie polecałabym tej powieści wszystkim czytelnikom. "Diabeł. Nowa biografia" to lektura dla koneserów demonologii, którzy już z niejedną tego typu powieścią mieli do czynienia. Dla osób, które do tej pory nie spotkały się z tak dogłębną analizą postaci Diabła, lektura Philipa C. Almonda, może być po prostu za trudna i zbyt męcząca. Sama, doskonale zdawałam sobie sprawę, z jaką lekturą przyjdzie mi się mierzyć, stąd jestem w pełni usatysfakcjonowana wyborem. Autor bardzo obszernie i wyczerpująco podszedł do tematu, przedstawiając czytelnikowi wiele tez i punktów widzenia ówczesnych teologów i uczonych. Ogromnie podoba mi się, że otrzymaliśmy tu zestawienie dwóch obrazów Diabła: zarówno tego teologicznego, upadłego anioła, który sprzeciwił się swojemu stwórcy, jak również tego kulturowego, którego wizerunek jest coraz bardziej eksploatowany w kinie czy literaturze.

"Diabeł. Nowa biografia" Philipa C. Almonda to prawdziwa gratka, dla wszystkich miłośników duchów, demonów jak również całej demonologii. To bardzo obszerny obraz Diabła, który od lat przerażał, a jednocześnie fascynował miliony ludzi na całym świecie. To bardzo ciekawa praca naukowa, dogłębnie analizująca wiele aspektów z dziedziny teologii, którą mimo dosyć trudnego stylu, czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Ocena
Recenzja wg Książkoholik z powołania / (Dodano 27.08.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Diabeł. Nowa biografia

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.