Dodatkowe 8% rabatu z kodem BLACK8 Sprawdź warunki promocji >

Dziady inwokacje

(CD, muzyka)
Wykonawca/Zespół: Gołaszewski Sławomir, Funkastik Riddim Band
Data premiery: 08-02-2019

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 72 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
34,99 zł
Special Price 29,99 zł
- +
LUB

Opis

Reggae z duchami. „Dziady” Mickiewicza w zupełnie nowym wydaniu.

„Kto z Was pragnie, kto z Was łaknie?” – to cytat z „Dziadów” Adama Mickiewicza, ale także fragment tekstu z płyty reggae „Dziady inwokacje”, bazującej na dziele poety. Słowiańskie święto duchów pokazywało, jak mocno nasi przodkowie byli związani ze światem pozagrobowym. Celem rytuału było zaproszenie wszystkich duchów do wspólnej zabawy, wieczerzy, muzykowania oraz odpuszczenie grzechów. 

Projekt muzyczny „Dziady inwokacje” przypomina o tym pradawnym obyczaju. Połączyliśmy elementy dwóch zupełnie odmiennych kultur „poezję Adama Mickiewicza z roots reggae, czyli korzenną muzyką jamajską. Potraktowaliśmy to jako próbę odprawienia starego rytuału na nowo. Ponadto, jest to ciekawy eksperyment, gdyż wcześniej nie przedstawiano narodowych tekstów w stylistyce reggae” mówi Piotr Strembicki, współautor projektu, producent i realizator dźwięku oraz lider zespołu Funkastik Riddim Band.

Pomysł na przedstawienie tekstów dramatu narodowego poety w konwencji reggae nie był przypadkowy. Pierwowzór projektu narodził się w głowie prekursora i popularyzatora tego gatunku w Polsce, śp. Sławka Gołaszewskiego, nazywanego również ojcem polskiego reggae. Polski filozof kultury, muzyk i dziennikarz jest także autorem książek „Reggae-Rastafari” oraz „Regementarz-Antologia”.

„Pierwsze podejście do tematu Sławek zrobił podczas jednej ze swoich audycji. Jej fragment znaleźliśmy w 2011 roku w trakcie prowadzenia porządków w jego archiwach muzycznych. Na amatorskim nagraniu Sławek czytał tekst „Dziadów” Adama Mickiewicza pod dość wariacki podkład muzyczny. Na pytanie o to, co było powodem do takiego nietypowego nagrania, odpowiedział, że chciał przedstawić tekst wieszcza w konwencji Slam’n’Sound (podgatunek reggae polegający na śpiewaniu poezji do podkładu muzycznego – red.). Postanowiłem zaproponować, abyśmy zrobili to porządnie” mówi Piotr Strembicki.

Pod koniec 2012 roku rozpoczęły się pierwsze prace przy nagraniach partii wokalnych, a pozostałe instrumenty zostały zarejestrowane w 2018 roku. Obrzęd opisany przez Mickiewicza muzycy ujęli w pięciu częściach: „Prologu”, „Wezwaniu duchów lekkich”, „Wezwaniu duchów pośrednich”, „Wezwaniu duchów ciężkich”, „Epilogu”. Do każdej z nich zostały dobrane odrębne kompozycje muzyczne.       

W projekcie „Dziady inwokacje”, oprócz Gołaszewskiego i Strembickiego, udział wzięli Funkastik Riddim Band (Bartek Szemis, Paweł Żukowski, Leszek Zbroziński, Sławek Pawlak) oraz goście: Krzysztof Ostas, Jerzy i Jonasz Słomiński, Jerzy Mazzoll i Wojciech Konikiewicz. Produkcją dźwięku zajęli się Jarosław Książek i Piotr Strembicki w Double Kick Studio.

Płyta jest dedykowana polskim muzykom, którzy zmarli w ciągu ostatnich dwóch lat.

Dodatkowe informacje

Nazwa Dziady inwokacje
Wykonawca/Zespół Gołaszewski Sławomir, Funkastik Riddim Band
Nośnik CD
Data premiery 08-02-2019
Rok nagrania 2018
Liczba nośników 1
ean 5906453604510
Rok wydania 2019

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Dziady inwokacje

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
6,99 zł 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł