Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji

(okładka twarda)
Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 336
Oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Książę Karol Edward Stuart, syn księżniczki Klementyny Sobieskiej i wnuk polskiego królewicza, Jakuba Sobieskiego, to jeden z najbardziej tragicznych, ale i najbardziej romantycznych bohaterów Szkocji
 
Książe Karol Edward Stuart był najstarszym wnukiem z prawego łoża Jakuba II, króla Szkocji, Anglii i Irlandii. W roku 1745, mając dwadzieścia pięć lat, charyzmatyczny i dzielny książę zdobył ogromną sławę jako wódz szkockiego powstania przeciwko panowaniu angielskiego króla “uzurpatora”, Jerzego II. Niemalże udało mu się odzyskać trony swojego dziadka, które z prawa należały do jego wygnanej z kraju rodziny Stuartów, a nie do niemieckich Hanowerczyków, z których pochodził jego przeciwnik. Romantyczne dzieje tego zrywu oraz legenda, jaka otacza kilka miesięcy, które książę spędził w górach i na wyspach zachodniej Szkocji, ukrywając się po klęsce powstańców pod Culloden w 1746 roku, przesłaniają głęboko ludzki wymiar historii wspaniałego, lecz jednocześnie ułomnego człowieka. 

Dotychczasowe biografie księcia Karola Edwarda Stuarta często koncentrują się na samym powstaniu w 1745 roku. Oprócz tego ważnego wątku nowa książka pióra Piotra Pinińskiego opisuje młodość księcia i barwnie relacjonuje także życie jedynej córki i dziedziczki księcia oraz trójki jego wnuków, których istnienie ukrywano przed całym światem. Historia tych trojga młodych ludzi, ściśle związana z Polską, a do niedawna zupełnie nieznana, była jedną z najstaranniej zachowywanych tajemnic w historii Szkocji.

 „Rewelacja historyczna ujawniająca tajemnice dynastii Stuartów”

„Sunday Post”

 
„Duch księcia Karola Stuarta straszył Anglię jeszcze przez długie lata po nieudanej inwazji”.

„Sunday Herald”

Piotr Pininski jest najstarszym żyjącym potomkiem bohatera książki - księcia Karola Edwarda Stuarta. Piotr Piniński urodził sie w Londynie w 1956 roku, obecnie mieszka w Warszawie; jest absolwentem londyńskiego Sotheby Institute, byłym dyrektorem brytyjskiego banku inwestycyjnego Barclays BZW, wieloletnim członkiem zarządu Fundacji Lanckorońskich, patronem angielskiego The Northumbrian Jacobite Society i honorowym członkiem dożywotnim The Stewart Society. Od ponad dziesięciu lat ukazują się jego artykuły na łamach „The Stewarts”; jest autorem wielu książek i szkiców historycznych, m.in. Ostatniego sekretu Stuartów (Warszawa 2001), The Stuarts Last Secret (Tuckwell Press, Ltd., 2002), The Children of Charlotte, Duchess of Albany (w: The Stuart Court in Rome,  red. Edward Corp, Ashgate Pub Ltd 2003), oraz Bonnie Prince Charlie. A Life (Amberley, 2010). Autor regularnie wykłada w kraju i zagranicą na temat ostatnich przedstawicieli królewskiego rodu Stuartów dla rozmaitych instytucji, między innymi dla The National Trust for Scotland; był także zaproszonym gościem i prelegentem na Edinburgh Book Festival.

Dodatkowe informacje

Autor Piniński Piotr
Nazwa Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji
Liczba stron 336
Oprawa twarda
Wydawca Wydawnictwo Zysk i S-ka
Tłumacz Michałowicz Klaudyna
Tytuł i podtytuł oryginalny Bonnie Prince Charlie: A Life
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor Zysk i S-ka Wydawnictwo
Data premiery 15-04-2013
Język oryginału angielski
Rok wydania 2013
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: