Dziennik 1944-1949

(okładka twarda, książki)
Liczba stron: 320
Data premiery: 24-09-2014
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
34,90 zł
Special Price 25,99 zł
- +
LUB

Opis

Józef Tischner – przyszły kapłan, filozof, publicysta i publiczny autorytet – zaczął prowadzić dziennik jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Trwała wówczas wojna: dwunastoletni chłopiec opisuje więc przechodzący front, akcje partyzantów, nadzieje i niepokoje mieszkańców Podhala. Potem przychodzą lata powojenne: Tischner zaczyna naukę w gimnazjum w Nowym Targu, a w Polsce instaluje się władza komunistyczna. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem gimnazjalista kreśli w dzienniku sugestywne portrety profesorów i kolegów z bursy, opisuje swoje pierwsze miłości i religijne rozterki, a jednocześnie portretuje ówczesną rzeczywistość: procesy polityczne, walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie są z tym związane. Ostatnie partie dziennika rejestrują dojrzewanie Tischnera do decyzji o wstąpieniu do seminarium. Zapiski urywają się, gdy decyzja zapada.

Na tle dzienników, wspomnień i autobiografii znanych pisarzy czy aktorów Dziennik Tischnera jest na pewno zjawiskiem wyjątkowym. Niezwykle rzadko mamy bowiem okazję podglądnąć wybitnego filozofa w momencie rodzenia się jego filozoficznych aspiracji i pierwszych intuicji. To znakomity obraz pokolenia, które kształciło się w latach powojennych, a zarazem przejmująca opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu odpowiedzi na ważne pytania.

To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w literaturze faktu! 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Tischner Józef
Nazwa Dziennik 1944-1949
Liczba stron 320
Data premiery 24-09-2014
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa twarda
ean 9788324032174
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2014
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Dziennik 1944-1949

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Józef Tischner pojawił się na świecie 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, a jego śmierć miała miejsce 28 czerwca 2000 roku w Krakowie. Polski filozof, ksiądz katolicki, kaznodzieja, rekolekcjonista i eseista. Profesor Polskiej Akademii Teologicznej. Absolwent studiów teologicznych oraz filozoficznych. W 1963 roku obronił rozprawę doktorską dotyczącą fenomenologii Edmunda Husserla. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Był również sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Teologicznego, członkiem Rady Fundacji Stefana Batorego oraz pełnił funkcję prezesa Instytutu Nauk o Człowieku. Józef Tischner święcenia kapłańskie przyjął w 1955 roku. Jako ksiądz filozof pisał książki, rozprawy naukowe i eseje. Regularnie publikował na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz „Znaku”. Brał również udział w telewizyjnych oraz radiowych audycjach – np. „Tischner czyta Katechizm” czy „Siedem grzechów głównych po góralsku”. Józef Tischner otrzymał prestiżowe nagrody i odznaczenia – m.in. Order Orła Białego, Złoty Mikrofon, nagrodę Pen Clubu czy nagrodę Fundacji im. Stefana Kisielewskiego. Do jego najbardziej znanych książek należą takie tytuły jak: „Spór o istnienie człowieka”, „Historia filozofii po góralsku”, „Myślenie według wartości”, „Filozofia dramatu” oraz „Etyka solidarności”. Ksiądz Tischner w swoich książkach opowiada się po stronie godności i podmiotowości każdego człowieka. Polemizuje z marksistami, egzystencjalistami i tomistami. Sporo pisze o takich zagadnieniach jak wolność, demokracja, świadomość oraz relacje na linii państwo-Kościół. Prezentuje własną koncepcję „Ja aksjologicznego” oraz „homo sovieticus” - człowieka o mentalności będącej pozostałością po komunizmie. W swoich książkach i esejach ukazuje głębokie prawdy o człowieku, świecie jego wartości, a także kondycji we współczesnym świecie. Często posługuje się językiem symbolicznym i metaforycznym. Przestrzega przed sprowadzaniem religii do jedynej prawdziwej filozofii. Jako publicysta porusza zwłaszcza tematykę zniewolenia i wyzysku pracownika. Do dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła „otwartego”.