Dziennik Mistrza i Małgorzaty

(okładka twarda)
Dziennik Mistrza i Małgorzaty (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 688
Wydawca: Wydawnictwo MUZA S.A.
Oprawa: twarda

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny, świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym, bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny, a także historia życia zwyczajnych ludzi i obraz świata, który dziś jest już nie do odtworzenia. Dodatkowym walorem są fotografie oraz komentarze Wiktora Łosiewa, znawcy twórczości Bułhakowa (tu również znajdują się przejmujące fragmenty „dziennika choroby” prowadzonego przez Jelenę do ostatnich chwil życia męża).

Książka jest podzielona na dwie części.

Pierwsza z nich to prowadzony od 1921 roku dziennik Bułhakowa, w którym opisuje swoją aklimatyzację w wielkomiejskiej i drogiej Moskwie. Nie jest to jednak tylko zapis dokumentalny jego życia. Pisarz jest świadomy, że jego notatki mogą być czytane przez pokolenia, dba więc o szczegóły. Rejestruje pozornie niemające znaczenia detale – ceny produktów, zmiany tras tramwajów czy kursy walut.

Drugą część tej książki stanowią zapiski żony, Jeleny Bułhakowej, która od 1933 roku aż do śmierci pisarza na jego prośbę i często pod dyktando skrupulatnie prowadziła wspólny dziennik małżonków. Zapiski Jeleny to gromadzone z miłością i szacunkiem słowa, myśli i wspomnienia czynów człowieka, któremu poświęciła życie.

Od wydawcy:

Bułhakow zawsze twierdził, że w każdej sytuacji trzeba zachować się przyzwoicie, a to w czasach stalinowskiego terroru wymagało nie lada odwagi. I podczas, gdy "porządny" radziecki obywatel donosł na swouch rodziców i wyrzekał się własnej przeszłości, pisarz ciągle przesłuchiwany przez bezpiekę konsekwentnie odmawiał podania jakichkolwiek nazwisk. We wszystkich kwestionariuszach podkreślał swoją przynależność do inteligencji, nie ukrywając udziału w wojnie domowej po "niewłaściwej" stronie oraz swojego stosunku do radzieckiej rzeczywistości. Otoczony donosicielami i agentami GPU, zaszczuty przez krytykę i dręczony przez władzę, zdecydowanie odrzucał propozucje współpracy i pisania na zamówienie, tłumacząć się słabą znajomością współczesnych realiów. Zamiast sławić wielkie socjalistyczne budowy i bohaterów pracy pisał powieść o Szatanie i Chrystusie, ukazyjącą Rosję w szponach diabelskiej siły; dobrze zdawał sobie sprawę, jaki niebezpieczny temat podejmuje.

Dodatkowe informacje

Autor Siergiejewna Bułhakow Jelena, Bułhakow Michaił
Nazwa Dziennik Mistrza i Małgorzaty
Liczba stron 688
Data premiery 09-01-2013
Wydawca Wydawnictwo MUZA S.A.
Oprawa twarda
Tłumacz Bartosik Margarita
Tytuł i podtytuł oryginalny Diaries of Master and Margerita
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor Wydawnictwo MUZA S.A.
Język oryginału rosyjski
Rok wydania 2013
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Dziennik Mistrza i Małgorzaty

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: