Dziewczyna o czterech palcach

(okładka miękka)
100/100
Liczba stron: 416
Data premiery: 15-05-2019
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 24,99 zł
- +
LUB

Opis

Nieśmiertelna gra.

Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą, życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel, a gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim...

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20. i wartka akcja, od której nie będziesz mógł się oderwać.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Krajewski Marek
Nazwa Dziewczyna o czterech palcach
Liczba stron 416
Data premiery 15-05-2019
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa miękka
ean 9788324058150
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2019
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak miałam możliwość przeczytania Dziewczyny o czterech palcach Marka Krajewskiego jeszcze przed jej premierą.

Pewnego dnia podkomisarz Edward Popielski zwany też Łyssym zamieszkały we Lwowie otrzymuje zadanie rozwiązania zagadki tajemniczego samobójstwa. Być może nie byłoby w nim nic zastanawiającego, gdyby nie to że denat był przyjacielem Marszałka Piłsudskiego. Początkowo zlecenie wydaje się być sprawą wyłącznie o charakterze kryminalnym, jednak w miarę postępowania śledztwa okazuje się być elementem większej akcji szpiegowskiej, której rozwiązanie może przyczynić się do dalszej kariery Popielskiego, a która ma podłoże polityczne i jest rozgrywką pomiędzy dążącymi do zdobycia władzy w kraju zaraz po wojnie siłami politycznymi.

Akcja powieści toczy się w latach 20 tych między innymi we Lwowie, Warszawie i Gdańsku, miastach które jeszcze do niedawna leżały na terenie różnych zaborów, a więc posiadają nieco zróżnicowaną od siebie kulturę i mentalność ludzi. Klimat retro jest fenomenalny, jest obecny w rozmowach pomiędzy bohaterami, opisach, czuć go często w smaku i zapachu przywoływanych potraw.

Na kartach powieści spotykają się również przedstawiciele różnych grup społecznych - mniej lub bardziej wykształceni szpiedzy, towarzysze z mającego za chwilę powstać Związku Radzieckiego, politycy, przedsiębiorcy, cwaniacy z warszawskiego Grochowa czy też robotnicy z Gdańska. Mają oni do odegrania swoje role, bądź są tłem do rozgrywających się wydarzeń. Nie brakuje także pięknych kobiet, mających wpływ na postępujące po sobie wydarzenia. Pojawia się również femme fatale, dla której mężczyźni tracą głowę rozgrywając pomiędzy sobą swoją prywatną wojnę.

Nie brakuje też postaci i wątków historycznych. Jest Józef Piłsudski, Eligiusz Niewiadomski, Feliks Dzierżyński czy Róża Luksemburg.

Język powieści jest estetyczny, autor przywołuje łacińskie sentencje, używa też często czasu zaprzeszłego, w polskiej gramatyce praktycznie dziś martwego, widywanego przeze mnie częściej w języku francuskim, a w polskim pojawiającego się czasami w celach stylizacyjnych. W Dziewczynie o czterech palcach jest jak najbardziej wskazany, bo to w końcu powieść osadzona w latach 20 tych.

Akcja powieści, w której szachy odgrywają niemałą rolę, kroczy powoli jak bierki po szachownicy, ruch po ruchu, gdzie obie strony zmuszane są do myślenia strategicznego i przewidywania kroków swoich i przeciwnika. Do końca nie będzie więc wiadomo kto jest zwycięzcą, kto natomiast przegranym w tej rozgrywce.
Ocena
Recenzja wg toptangram / (Dodano 13.05.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Dziewczyna o czterech palcach

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Urodzony w 1966 roku polski pisarz, doktor nauk humanistycznych i laureat Paszportu Polityki (2005).


Jego rodzina pochodzi z ziemi Lwowskiej, on jednak urodził się i wychował we Wrocławiu. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i specjalistą w zakresie językoznawstwa łacińskiego. W młodości pracował m.in. jako bibliotekarz, sprzedawca i magazynier, a w czasie studiów został asystentem w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie potem pracował jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem.


Debiutował w 1999 roku powieścią pt. „Śmierć w Breslau”, która stała się pierwszą częścią serii o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Jak na razie w skład cyklu wchodzą m.in. „Koniec świata w Breslau”, „Dżuma w Breslau”, czy „Głowa minotaura”. Co ciekawe ta ostatnia książka jest również pierwszą częścią kolejnej serii Krajewskiego, tym razem o byłym lwowskim komisarzu policji Edwardzie Popielskim. Oprócz tych dwóch serii kryminałów, których akcja dzieje się w XX wieku, Krajewski jest także współautorem, wspólnie z Mariuszem Czubajem, cyklu o Jarosławie Paterze, który rozgrywa się we współczesnym Gdańsku.