Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie

(okładka twarda)
Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie (okładka twarda, książki)
93/100
Autor: Herbich Anna
Liczba stron: 320
Data premiery: 04-07-2018
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 12 godzin

Normalna cena:
44,90 zł
Special Price 27,99 zł
- +
LUB

Opis

Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków.

Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry.

Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka.

Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. Niestety nie ostatnie.

W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę.

Anna Herbich (rocznik 1986) - dziennikarka, autorka Dziewczyn z Powstania, Dziewczyn z Syberii i Dziewczyn z Solidarności. Jest członkiem zarządu fundacji Rodacy ‘37.

Dodatkowe informacje

Autor Herbich Anna
Nazwa Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie
Liczba stron 320
Data premiery 04-07-2018
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa twarda
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język oryginału polski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 3

Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie.
Herbich Anna.
„W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę”.
Książka jest zbiorem opowiadań i wspomnień kilku sędziwych już kobiet, które przeżyły w dzieciństwie piekło. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności przeżyły zbrodnię ludobójstwa ludności Polskiej przez Ukraińców na Wołyniu. Na zawsze w pamięci pozostały im te niewyobrażalne zbrodnie, których świadkami były. Utraciły wtedy wszystko, co miały najcenniejsze. Rodziców, rodzeństwo, dziadków, krewnych, sąsiadów, przyjaciół a także całe dzieciństwo.
„Dziewczyny” opowiadają o swoich dramatycznych losach, o utracie, o cierpieniu, o próbach powrotu do życia. Każda z nich miała inny życiorys, ale łączy je jedno. Szanują i pielęgnują pamięć o pomordowanych przodkach. Działają w stowarzyszeniach, upamiętniają miejsca kaźni i dają świadectwo, aby nigdy te zbrodnie nie zostały zatarte przez czas i ludzi. Książka jest zapisem dramatycznych wspomnień, ważne jest aby przesłanie jakie niesie dotarło do jak najszerszej rzeszy ludzi.
Książkę wydało Książkę Wydało Wydawnictwo: Znak Horyzont.
Polecam,
Zdzisław Ruszkowski.
Ocena
Recenzja wg Zdzisław / (Dodano 23.08.2018)
Kolejna część serii Herbich o kobietach, które przeżyły piekło i postanowiły o tym opowiedzieć. Nie będę kłamać, książka jest mocna i dosyć obrazowa. Autorka opisuje historie tych kobiet w taki sposób, że wczuwamy się w sytuacje tamtych dziewczyn.
Ważny aspektem twórczości Hebrich jest też fakt, że skupia się wyłącznie na damski punkcie widzenia, co wcześniej, w polskiej literaturze, nie było bardzo powszechne. Polecam każdemu - nie tylko tym, którzy interesują się historią.
Ocena
Recenzja wg Anna / (Dodano 26.07.2018)
Ciężki temat, ale opisany w sposób taktowny. Tragizm ogólnej historii jest równoważony przez wspomnienia z dzieciństwa.
Najważniejsze jest to, iż są to prawdziwe historie kobiet, które przeżyły rzeź wołyńską i opowiedziały je Annie Hebrich. Niesamowita lekcja historii, ale nie takiej podręcznikowej, tylko z punktu widzenia kobiet, z punktu widzenia człowieka.

Nie jest to pozycja, którą czyta się lekko i bezmyślnie. Lektura wzbudza skrajne emocje, dlatego często musiałam przerywać czytanie, by "odetchnąć". Jak już jednak wspomniałam, opisy okrucieństw doznanych przez bohaterki znajdujące się zawsze w pierwszej części rozdziału są równoważone przez sielankowe opisy dzieciństwa. Książka jest również bogata w fotografie, co czyni ją jeszcze bardziej wartościową, gdyż umożliwia uzyskanie pełni obrazu opisywanych historii.
Ocena
Recenzja wg 11jenny / (Dodano 18.07.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Poczta Polska 3,99 zł 7,99 zł
Kurier 7,99 zł 9,99 zł
Paczkomaty Inpost 5,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Poczta Polska 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.