Etyka solidarności oraz Homo sovieticus

(okładka twarda)
Etyka solidarności oraz Homo sovieticus (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 296
Data premiery: 14-03-2018
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
36,90 zł
Special Price 27,49 zł
- +
LUB

Opis

"Etyka solidarności" to w polskiej literaturze filozoficznej tekst absolutnie wyjątkowy. Towarzyszyła wydarzeniom politycznym lat 1980 – 1981 - przede wszystkim formowaniu się ruchu "Solidarności" - i stanowiła próbę etycznej interpretacji tego, co się działo. To na jej stronach ksiądz Tischner sformułował słynną definicję solidarności jako "braterstwa dla porażonych" opartego na zasadzie: "jeden drugiego ciężary noście".

Pierwsze wydanie "Etyki solidarności" było tłumaczone na włoski, niemiecki, flamandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, angielski, czeski i słowacki.

W 1992 roku ksiądz Tischner przygotował dla Wydawnictwa Znak rozszerzone wydanie zatytułowane "Etyka solidarności oraz Homo sovieticus". W kolejnej edycji dodano część trzecią – "Etyka solidarności po latach" – w której znalazły się eseje bezpośrednio odwołujące się do "Etyki...", a niepublikowane wcześniej w formie książkowej.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Tischner Józef
Nazwa Etyka solidarności oraz Homo sovieticus
Liczba stron 296
Data premiery 14-03-2018
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa twarda
ean 9788324053629
Numer wydania III
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Etyka solidarności oraz Homo sovieticus

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Józef Tischner pojawił się na świecie 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, a jego śmierć miała miejsce 28 czerwca 2000 roku w Krakowie. Polski filozof, ksiądz katolicki, kaznodzieja, rekolekcjonista i eseista. Profesor Polskiej Akademii Teologicznej. Absolwent studiów teologicznych oraz filozoficznych. W 1963 roku obronił rozprawę doktorską dotyczącą fenomenologii Edmunda Husserla. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Był również sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Teologicznego, członkiem Rady Fundacji Stefana Batorego oraz pełnił funkcję prezesa Instytutu Nauk o Człowieku. Józef Tischner święcenia kapłańskie przyjął w 1955 roku. Jako ksiądz filozof pisał książki, rozprawy naukowe i eseje. Regularnie publikował na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz „Znaku”. Brał również udział w telewizyjnych oraz radiowych audycjach – np. „Tischner czyta Katechizm” czy „Siedem grzechów głównych po góralsku”. Józef Tischner otrzymał prestiżowe nagrody i odznaczenia – m.in. Order Orła Białego, Złoty Mikrofon, nagrodę Pen Clubu czy nagrodę Fundacji im. Stefana Kisielewskiego. Do jego najbardziej znanych książek należą takie tytuły jak: „Spór o istnienie człowieka”, „Historia filozofii po góralsku”, „Myślenie według wartości”, „Filozofia dramatu” oraz „Etyka solidarności”. Ksiądz Tischner w swoich książkach opowiada się po stronie godności i podmiotowości każdego człowieka. Polemizuje z marksistami, egzystencjalistami i tomistami. Sporo pisze o takich zagadnieniach jak wolność, demokracja, świadomość oraz relacje na linii państwo-Kościół. Prezentuje własną koncepcję „Ja aksjologicznego” oraz „homo sovieticus” - człowieka o mentalności będącej pozostałością po komunizmie. W swoich książkach i esejach ukazuje głębokie prawdy o człowieku, świecie jego wartości, a także kondycji we współczesnym świecie. Często posługuje się językiem symbolicznym i metaforycznym. Przestrzega przed sprowadzaniem religii do jedynej prawdziwej filozofii. Jako publicysta porusza zwłaszcza tematykę zniewolenia i wyzysku pracownika. Do dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła „otwartego”.