Ferdydurke

(płyta kompaktowa CD, audiobooki)
100/100
Liczba stron: 1
Data premiery: 10-10-2012
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

NAJSŁYNNIEJSZA NA ŚWIECIE POLSKA POWIEŚĆ
W MISTRZOWSKIEJ INTERPRETACJI MACIEJA STUHRA
W pisarstwie Gombrowicza jest coś takiego, że albo budzi entuzjastyczną akceptację, albo pozostawia czytelnika obojętnym… Ale ci, których Gombrowicz uwiódł i przekonał, zaczynają widzieć świat inaczej.
Jerzy Jarzębski
Traf zdarzył, że z frazą Gombrowicza spotykam się od dzieciństwa. Ślub - moje ukochane przedstawienie Starego Teatru w reżyserii Jerzego Jarockiego, na którym się wychowałem, wielokrotne inscenizacje Iwony, księżniczki Burgunda mojego taty, czy w końcu Trans-Atlantyk, którego fragmenty dały mi pierwsze sukcesy aktorskie na konkursach recytatorskich.
Posłuchajcie Państwo, jaką ta fraza sprawia mi radość do dziś.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Gombrowicz Witold
Nazwa Ferdydurke
Liczba stron 1
Data premiery 10-10-2012
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Lektor Stuhr Maciej
ean 9788308050026
Lektor języki polski
Numer wydania I
Czas trwania 10 godz. 40 min.
Rok wydania 2012
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma płyta kompaktowa CD
Gabaryt mały

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Każda recenzja Gombrowicza w internecie musi zaczynać się od: "Gombrowicz zachwyca, bo wielkim poetą był!". Miejmy już więc za sobą formalności i zastanówmy się, dlaczego wielkim pisarzem był?

"Być człowiekiem to znaczy być aktorem" - oto uniwersalna maksyma Witolda Gombrowicza, która świeci nieprzerwanie jak latarnia nad oceanem jego twórczości. "Ferdydurke" jest bowiem buntem - jest buntem i sprzeciwem wobec świata, który zamyka człowieka w konwencjonalne ramy. Ramy te - przez Gombrowicza nazywane Formą - dają się przezwyciężyć częściowo przez niedojrzałość. Niedojrzałość jest właściwością, w której autor "Ferdydurke" upatrywał szans na wyzwolenie ze społecznego kieratu.

Powieść powstawała na początku w odpowiedzi na zarzuty krytyków, którzy "upupili" pisarza a, co jak co, ale protekcjonalne klepanie po plecach było czymś, co arystokratycznego Gombrowicza wpędzało w prawdziwy szał. I tak oto w powieści znajdziemy echa tego sporu, na czele z profesorem Pimką, który jest karykaturą jednego z krytyków twórczości autora "Pornografii" (w tej chyba niechcianej roli: prof. Simko). Jednakże "Ferdydurke" nie jest tym, czym miało być w założeniu - złośliwą odpowiedzią - jest właściwie hipertraktatem nt. nie tylko roli społecznej, ale także filozofii poznania i rzeczywistości.
Książka po okresie posuchy w PRL'u dziś uznawana jest za evergreen, a Gombrowicz włączył się do tego nielicznego grona autorów polskich, którzy chętnie czytani są również zagranicą.

Przy tym warto dodać, że małoszycki arystokrata również "trudnym pisarzem był", czym z pewnością nie ucieszył uczniów muszących mierzyć się z jego powieściami w ramach obowiązku szkolnego.
Jest to jeden z paradoksów Gombrowicza - trudność wyrażona przez groteskową i zwariowaną formę. Albowiem, zdaniem krytyków, w "Ferdydurke" udało się zrealizować to, do czego fanatycznie dążył Ignacy Witkiewicz - osiągnąć Formę Czystą. Pozbawioną wszelkiego logicznego i psychologicznego prawdopodobieństwa strukturę uniwersum.
Ocena
Recenzja wg Jarosław Bałdyga / (Dodano 13.08.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Ferdydurke

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 8,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
7,99 zł 9,99 zł
Stacje Orlen 7,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 8,99 zł 10,99 zł
Kurier 10,99 zł 13,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 5,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 9,99 zł