Fiasko

(okładka miękka)
Fiasko (okładka miękka, książki)
100/100
Liczba stron: 429
Data premiery: 24-05-2017
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 26,99 zł
- +
LUB

Opis

Ziemska wyprawa próbuje porozumieć się z cywilizacją odległej planety Kwinty. Wszystkie wysiłki okazują się jednak bezcelowe, gdyż Kwintanie wszelkimi siłami bronią się przed kontaktem. Lem niezwykle pomysłowo wyposażył w technikę swych kosmonautów, ale nie pomogło im to w realizacji odwiecznych marzeń ludzkości o wymianie doświadczeń z braćmi w rozumie. Obcość pozostanie więc – jak zawsze u Lema – nieprzenikalna, a ludzie owinięci na wieczność w swoje mitologie.

Fiasko, ostatnia powieść Lema, miejscami gorzka i pesymistyczna, podsumowuje najistotniejsze wątki jego pisarstwa.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Lem Stanisław
Nazwa Fiasko
Liczba stron 429
Data premiery 24-05-2017
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Oprawa miękka
ean 9788308063507
Numer wydania IV
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Drogi Czytelniku, poświęć 5 minut i wykonaj wraz ze mną pewien eksperyment! Wyobraź sobie, że nigdy w życiu nie widziałeś długopisu, a teraz spróbuj wziąć jeden do ręki i opisać, jak wyglądają wszystkie długopisy na świecie.

Wąskie? Z pewnością. Mieszczą się w dłoni? Owszem. Metalowe? No już niekoniecznie... Niebieskie? Nie, no nie... Nie wszystkie.

Dokładnie tak Stanisław Lem widzi próby wyobrażania sobie hipotetycznych obcych przez pryzmat kultury SF (zielone ludziki) oraz nas samych (antropomorfizacja). "Fiasko" - ostatnia powieść Mistrza - jest kolejną próbą wyjścia z labiryntów ludzkich domysłów i oczekiwań wobec obcych.

"Cyklop" to projekt egzobiologiczno-eksploracyjny, który miał ziścić ziemskie marzenia o kontakcie. Wymiana handlowa? Dyplomacja?
Nic z tych rzeczy!
Lem po raz kolejny poddaje w wątpliwość szanse na interakcje homo sapiens z innoplanetarnym novum. Obcy jak zwykle wymykają się wszelkim klasyfikacjom i domysłom. Autor doskonale rozumie, że biogeneza na Ziemi dokonała się jeden, jedyny raz, a snucie hipotez na temat tego, jak wyglądać będą kosmici nawodnione jest całą gamą oczekiwań i stereotypów, które w bezpardonowy sposób obnaża "Fiasko". Jest to analogiczna sytuacja do eksperymentu z długopisem. Obcy muszą być humanoidami, bo sami nimi jesteśmy! Muszą być chętni do spotkania z nami, bo i my jesteśmy chętni! Otóż nie.

Zdaniem Lema nie tylko antropomorfizacja jest problemem, ale również chwiejna moralność, która w otchłani kosmosu zdaje się tylko przeszkadzać. We "Fiasku" ziemianie - mający przewagę technologiczną (technologia singularna) - mogą dyktować obcym warunki, czy jednak kodeks etyczny ma zastosowanie tylko na powierzchni błękitnej planety? I czy warto z niego rezygnować tylko po to, by uścisnąć rękę braci w rozumie?

Warto dodać, że przy wszystkich tych założeniach powieść nie jest tendencyjna, a na jej kartach ścierają się paralelnie światopoglądy różnych frakcji, które wytworzyły się na pokładzie ziemskiego okrętu-dyplomaty. "Fiasko" cechuje przy tym wyjątkowa spójność logiczna - często przyznawać będziemy rację zwolennikom "nachalnego kontaktu" - podobnych znamy z powiedzenia o tzw. "demokracji przywiezionej na lufie czołgu" - by potem sympatyzować z sympatykami podejścia pacyfistycznego. Czy jednak kaliber działa (singularnego) nie okaże się za mały? A może jednak nie tędy droga i rację ma niewielka grupka załogantów-pacyfistów? CZY ten kontakt w ogóle jest możliwy?!

Odpowiedzi na wszystkie te pytanie udziela sam autor. Zapraszam do lektury i zachęcam do walki z długopisami - choć niekoniecznie przy użyciu technologii singularnej.
Ocena
Recenzja wg Jarosław Bałdyga / (Dodano 19.08.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Fiasko

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 29 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 1,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie od 29 do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Stanisław Lem przyszedł na świat we Lwowie 12 września 1921 roku. Jest zaliczany do najwybitniejszych polskich pisarzy XXI wieku. Tworzył zwłaszcza dzieła literackie z gatunku science fiction. Lem w czasach wczesnej młodości zaczytywał się w lektury takich autorów jak m.in. Umiński, Grabiński, Wells czy Verne. Studiował medycynę w Instytucie Medycznym we Lwowie, które po wojnie kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów odbył praktykę lekarską, przekonawszy się wówczas, że nie ma predyspozycji do bycia lekarzem.


Swoją karierę pisarską Stanisław Lem rozpoczął od opublikowania opowiadań podejmujących tematykę wojny i okupacji, którym towarzyszyły elementy science fiction. Znalazły się one w latach 1946-1948 na łamach takich pism jak „Odra”, „Kuźnica”, „Co tydzień powieść” oraz „Żołnierz polski”. Jego opowiadania zostały także opublikowane w Tygodniku Powszechnym, a pierwszą nowelę fantastyczno-naukową „Człowiek z Marsa” wydrukowano w „Nowym Świecie przygód”. Pierwsze wydanie książkowe autorstwa Lema ujrzało światło dziennie w 1951 roku, kiedy zadebiutował powieścią „Astronauci”, podejmującą tematykę wyprawy na Wenus. Książka ta okazała się bestsellerem, dlatego nie trzeba było długo czekać na wydanie kolejnych pozycji autora. Do najważniejszych z nich są zaliczane takie książki jak: „Cyberiada”, „Bajki robotów”, „Solaris”, „Szpital przemienienia” czy „Sezam i inne opowiadania”. Ostatnia powieść w życiu Stanisława Lema nosi tytuł „Fiasko” (1987). Pisarz wydał również autobiografię „Wysoki Zamek”, a także powieści kryminalne i recenzje nieistniejących książek.


Stanisław Lem w swojej twórczości skupia się na takich zagadnieniach jak miejsce człowieka we Wszechświecie, ludzka natura, rozwój techniki i nauki czy też możliwość komunikowania się z istotami pozaziemskimi. W jego utworach znajdziemy liczne fragmenty będące próbą diagnozy współczesnego społeczeństwa. Krytykuje on zarówno ustrój totalitarny, jak i współczesny kapitalizm, którego produktem jest społeczeństwo konsumpcyjne.