Filip

(płyta kompaktowa CD, audiobooki)
Data premiery: 21-12-2016
Wydawca: Od Deski do Deski

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 25,99 zł
- +
LUB

Opis

Tytułowy bohater prozy Leopolda Tyrmanda jest 23-letnim kelnerem pracującym w 1943 roku hotelu we Frankfurcie nad Menem. W hotelu, oprócz Polaka Filipa, pracowali także Francuzi, Włoch, Holender, Belg, Czech i Niemcy za młodzi by iść na front. Obsługiwanie gości tego wytwornego hotelu to sposób na przetrwanie tych młodych ludzi. Nie brakuje im jedzenia, dobrych alkoholi, papierosów, mają czas na odpoczynek, żyją jakby wojny nie było, choć to wojna sprawiła, że muszą wykonywać pracę której nienawidzą. Stąd walczą z hitlerowcami w osobliwy sposób: rozkochują w sobie niemieckie dziewczyny, plują do kawy dyrekcji, robią przekręty na kartkach żywnościowych. Największą tragedią w życiu głównego bohatera jest miłość do młodej Niemki – Helli. Miłość zabroniona przez reżim: cudzoziemców za taką miłość rozstrzeliwano, młodym Niemkom golono głowy. W tej historii pojawia się też ten trzeci – Gunter – młody niemiecki lotnik.

"Filip" to powieść niezwykła: lekka, zabawna narracja, ciekawa fabuła, a przede wszystkim zupełnie inna powieść o wojnie niż wszystkie, które znamy: to historia z perspektywy młodego kelnera, w którym buzują hormony. To także powieść o potędze młodości, o sile miłości i o wielkiej potrzebie bliskości.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Tyrmand Leopold
Nazwa Filip
Data premiery 21-12-2016
Wydawca Od Deski do Deski
Lektor Królikowski Antoni
ean 9788394325831
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2016
Forma płyta kompaktowa CD

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Filip

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Leopold Tyrmand pojawił się na świecie 16 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 roku w amerykańskiej miejscowości Fort Myers. Polski publicysta o żydowskim pochodzeniu, eseista, prozaik, krytyk muzyczny i popularyzator jazzu w Polsce. Zamiłowanie do tego gatunku obudziło się w nim podczas studiów na wydziale architektury paryskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Tyrmand w czasie II wojny światowej podejmował różne prace, m.in. w charakterze tłumacza, kelnera, marynarza czy robotnika kolejowego. Angażował się jednocześnie w działalność konspiracyjną, na skutek czego został aresztowany przez NKWD. Po zakończeniu wojny był dziennikarzem Agencji Prasowo-Informacyjnej, a następnie zaczął publikować w czasopiśmie „Przekrój”. Artykuły jego autorstwa ukazywały się również na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Expressu Wieczornego”, „Rzeczypospolitej”, „Ruchu muzycznego” czy czasopisma „Dziś i jutro”. Leopold Tyrmand podjął stałą współpracę z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Pisał m.in. recenzje muzyczne i teatralne, a także komentował wydarzenia sportowe. Był także pracownikiem Polskiego Radia. Podczas pobytu na emigracji w USA publikował m.in. w czasopiśmie „The New Yorker” oraz wykładał na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku. Pierwszą wydaną przez Tyrmanda książką był zbiór opowiadań pt. „Hotel Ansgar”, opublikowany w 1947 roku. Do najważniejszych książek Leopolda Tyrmanda należą takie tytuły jak „Dziennik 1954”, „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „U brzegów jazzu”. Leopold Tyrmand w swojej twórczości ukazuje się jako zagorzały przeciwnik komunizmu. Z charakterystycznym dla siebie sarkazmem wyśmiewa sowiecką ideologię, a zwłaszcza jej społeczno-kulturowe przejawy. Ukazuje konformizm i służalczość polskich przedstawicieli inteligencji twórczej wobec komunistów. Krytykuje znane postaci ze świata kultury oraz broni konserwatywnych wartości. Autor ukazuje również obraz powojennej Warszawy, zwracając uwagę na jej moralną deprywację i kryminalny półświatek. Pisarz dał się poznać ze swojej bezkompromisowości, soczystych opisów oraz barwnej narracji.