Gospodarka w Warunkach Kryzysu

(okładka miękka, książki)
Liczba stron: 310
Data premiery: 04-09-2009
Wydawca: CeDeWu Sp. z o.o.

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Druga połowa pierwszej dekady XXI wieku utkwi w pamięci społeczeństwa jako epoka kryzysu. Pierwsze jego symptomy były już dostrzegalne na przełomie wieków. Pęknięcie „bańki internetowej” oraz tzw. kryzys dot.com spowodowały, iż oczywistym stało się, że znaczne wahania koniunktury, a w szczególności zawirowania na rynkach finansowych, mogą się powtórzyć w przyszłości.
Pierwsza fala obecnego kryzysu miała miejsce już w 2007 r. W Stanach Zjednoczonych zaobserwować można było zawirowania na rynku kredytów hipotecznych i początki kryzysu subprime. Z pełną siłą kryzys wybuchł w drugiej połowie 2008 r. Początek 2009 r. przyniósł niewielką poprawę sytuacji.
Gospodarka dynamicznie zareagowała na zjawiska kryzysowe. Reakcja ta szczególnie widoczna była w finansach publicznych. Zauważyć można było nowe podejście do polityki fiskalnej. Kryzys dotkliwie wpłynął również na bankowość i rynki finansowe. Stąd też władze monetarne poszczególnych państw zmuszone zostały do działań adekwatnych do sytuacji. Dlatego też głównym celem niniejszej publikacji jest przedstawienie tych nowych podejść do polityki fiskalnej i monetarnej. Dla realizacji tego celu analizie poddano publiczny system finansowy w dobie kryzysu, a także reakcje polityki gospodarczej na zaistniałe zawirowania. Szczegółowo przeanalizowano również stan gospodarki w warunkach kryzysu.
Opracowania zaprezentowane w niniejszej monografii mają na celu nie tylko wzbogacenie dyskusji dotyczącej aktualnych problemów gospodarki znajdującej się w fazie kryzysu, ale także zwrócenie uwagi polityków, ustawodawców i menedżerów na te kwestie z nadzieją na uwzględnienie ich przy dyskusjach nad reformą finansów publicznych i nad wdrożeniem nowych rozwiązań w polityce gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Autor Opracowanie zbiorowe
Nazwa Gospodarka w Warunkach Kryzysu
Liczba stron 310
Data premiery 04-09-2009
Wydawca CeDeWu Sp. z o.o.
Oprawa miękka
ean 9788375562019
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2009
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Gospodarka w Warunkach Kryzysu

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Opracowanie zbiorowe to utwór, który składa się z wielu odrębnych części, przygotowanych przez różnych twórców. W żaden sposób nie współpracują oni ze sobą ani nie porozumiewają się przy tworzeniu dzieła. Każdy z nich pracuje nad indywidualnym materiałem, realizując swój wkład. Nie zachodzi więc pomiędzy nimi stosunek współautorstwa. Inicjatorem, organizatorem, koordynatorem i instytucją finansującą powstawanie opracowania zbiorowego jest wydawca. Łączy on w całość poszczególne partie dzieła i jest odpowiedzialny za jego finalny kształt. Decyduje również o tym, jak przedstawia się skład zespołu twórców, w jaki sposób powstały utwór jest eksploatowany oraz jakie wynagrodzenie przysługuje poszczególnym autorom.


Opracowania zbiorowe to najczęściej prace o charakterze naukowym, takie jak encyklopedie, słowniki, podręczniki, leksykony, albumy, kodeksy, czy zbiory referatów i konferencji. Stanowią one często zbiorczą prezentację dokonań różnych naukowców. Czytelnik ma dzięki temu możliwość spojrzenia na określone zagadnienie z różnych punktów widzenia i zajęcia na tej podstawie własnego stanowiska. Unika tym samym ryzyka subiektywizmu, co ma często miejsce w przypadku lektury opracowań pojedynczego autora. W ramach jednego opracowania może zapoznać się z dopełniającymi się, a nieraz także przeciwstawnymi teoriami czy opiniami. Przyjmuje się, że wkład w powstanie opracowania zbiorowego nie musi mieć charakteru twórczego. Może polegać m.in. na zgromadzeniu materiałów źródłowych, opracowaniu założeń metodologicznych, przeprowadzeniu badań i analiz danych statystycznych, interpretacji wyników badań, a także na sporządzeniu treści opracowania czy prezentacji graficznej.


Zgodnie z zapisami art. 11 prawa autorskiego, wydawcy przysługują autorskie prawa majątkowe do opracowania zbiorowego. Wychodzi się bowiem z założenia, że to po jego stronie leży finansowanie dzieła oraz ponoszenie ekonomicznego ryzyka związanego z jego publikacją. Uzyskuje on prawo do utworu jako całości oraz do jego tytułu, podczas gdy autorzy zachowują prawa autorskie do opracowanych przez siebie części. Wydawnictwa zwykle wymagają od twórców ujawnienia wkładu w powstanie opracowania zbiorowego. W tym celu jest przygotowywana tzw. deklaracja wkładu, obejmująca procentowy udział oraz zakres odpowiedzialności. Dokument ten ma przeciwdziałać nierzetelności naukowej, objawiającej się w postaci zjawisk jak „ghostwriting” oraz „guest autorship”. Pierwsze z nich dotyczy takiej sytuacji, w której twórca wnoszący istotny wkład w powstanie dzieła, jest pomijany na liście autorów. „Guest authorship” (inna nazwa to „honoraty authorship”) polega natomiast na tym, że autorstwo wydzielonej części opracowania zbiorowego przypisuje sobie osoba, która w żaden sposób nie uczestniczyła w jego tworzeniu. Jest ona dopisywana do listy autorów, co ma zwykle na celu nieuczciwe wzbogacenie swojego dorobku naukowego. W przypadku zaangażowania przez twórcę w powstawanie jego części opracowania zbiorowego instytucji zewnętrznej spoczywa na nim ponadto obowiązek zaznaczenia tego faktu we wstępie.