Kolekcja nietypowych zdarzeń

(okładka miękka, książki)
78/100
Autor: Hanks Tom
Liczba stron: 400
Data premiery: 25-10-2017
Wydawca: Wielka Litera

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 25,99 zł
- +
LUB

Opis

Pokochali ście go jako Forresta Gumpa, teraz pokochacie go jako pisarza.

Debiut literacki wybitnego i uwielbianego aktora to arcyciekawy zbiór opowiadań - eleganckich, poruszających, zabawnych, niekiedy figlarnych, czasami melancholijnych i zawsze zaskakujących.

Pisząc o weteranie drugiej wojny światowej i jego rodzinie, czy o rozwódce szukającej nowego miejsca w życiu, albo o skomplikowanej relacji nastoletniego surfera z ojcem i o niespodziewanej podróży na Księżyc Tom Hanks dowodzi, że potrafi wniknąć w istotę przyjaźni, rodziny, miłości i zwykłego codziennego życia. Szlachetność i wrażliwość, którymi zasłynął jako aktor, w równej mierze biją z jego prozy.

Z opowieści Hanksa bije radość tworzenia, przyjemność ze snucia opowieści o życiu, przyjaźni i rodzinie, a proza jest tak inteligentna, porywająca i ludzka jak jej autor. Do tego należy dodać szczególną spostrzegawczość i podszytą współczuciem inteligencję, które zawsze wyróżniały Toma Hanksa.

— Stephen Fry (brytyjski aktor, komik i pisarz)

Od wydawcy:

Pokochaliście go jako Forresta Gumpa, teraz pokochacie jako pisarza.

W debiutanckim zbiorze siedemnastu opowieści Tom Hanks dowodzi, że świat nie ma żadnych granic. Stworzeni przez niego bohaterowie są tak samo różnorodni i zaskakujący jak jego aktorskie kreacje. Dla Hanksa ciekawy jest zarówno dziesięcioletni Kenny, który w swoje urodziny lata po raz pierwszy awionetką, rozwódka rozpoczynająca życie na nowo, jak i bułgarski emigrant Assan, który dociera do Nowego Jorku i próbuje przetrwać bez znajomości języka. Opowiadania spaja motyw maszyny do pisania - wehikułu marzeń, przedmiotu o magicznej mocy otwierania na świat, przekraczania barier czasu i przestrzeni, a nawet czynienia nieśmiertelnym. Hanks udowadnia, że jest nie tylko genialnym aktorem, ale również wyśmienitym prozaikiem - jego opowiadania są subtelne, poruszające," zabawne, niekiedy figlarne, czasem melancholijne, ale zawsze pełne mądrej empatii wobec ludzkich słabości i tęsknot.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Hanks Tom
Nazwa Kolekcja nietypowych zdarzeń
Liczba stron 400
Data premiery 25-10-2017
Wydawca Wielka Litera
Oprawa miękka
Tłumacz Gołębiowski Patryk
ean 9788380321960
Tytuł i podtytuł oryginalny Uncommon Type
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2017
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 8

"Kolekcja nietypowych zdarzeń" to zbiór opowiadań debiutującego jako pisarza Toma Hanksa. Opowiadania spina wspólny motyw maszyny do pisania. Nie jestem fanem opowiadań, ponieważ długo wkręcam się w fabułę i przywiązuję się do bohaterów ale czytając tę pozycję miło spędziłam czas. Oczywiście nie wszystkie historyjki przypadły mi do gustu. Zapamiętam Wigilię 1953 roku i Steve Wong jest doskonały. Z chęcią przeczytam jakaś powieść Hanksa :)
Ocena
Recenzja wg Iwona / (Dodano 23.01.2018)
Notka na okładce mówi: "Pokochaliście go jako Forresta Gumpa, teraz pokochacie jako pisarza." Hym... no wiec, wyznam wam, że ja jakoś nie szaleję za Tomem. A co za tym idzie, nie mam bladego pojęcia, dlaczego kupiłam jego książkę.

W książce znajdziecie 17 różnych opowiadań. Od wspomnień weterana wojennego i historii pewnego związku, poprzez paczkę przyjaciół i relacje rodzinne do iście fantastycznych wypraw. Czyli zbiór bardzo nietypowy. Jedynym co je wszystkie łączy. jest maszyna do pisania, której w każdym opowiadaniu przypisuje się inne znaczenie

A co do samych opowiadań... jak dla mnie, szału nie ma. Znowu zacytuje okładkę "... jego opowiadania są subtelne, poruszające, zabawne, niekiedy figlarne, czasem melancholijne, ale zawsze pełne mądrej empatii wobec ludzkich słabości i tęsknot." I wiecie co? To wszystko prawda, tylko zapomnieli dodać, że w absolutnie żadnym nie będzie wam dane poznać końca. Rozumiem po co stosuje się otwarte zakończenia, ale ich przesyt jest męczący.

Nie jestem fanką opowiadań a już w szczególności, niedopowiedzianych opowiadań. Zapewne to też jest przyczyną, że męczyłam je okropnie. Niestety muszę przyznać, że na niektórych się wręcz nudziłam. Prawdą jest, że styl i język są na wysokim poziomie, ale też prawdą jest, że w sumie każdy mógłby je napisać.

Spodziewałam się czegoś więcej. Tom Hanks dzięki swojej pracy miał możliwość poznać masę ludzi i ich historie a zaserwował nam tylko tyle. Niech mnie hejtują wielbiciele Hanks'a, ale nie jestem w stanie wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu do czegoś, co nie wzbudziło we mnie kompletnie żadnych emocji.

Przykro mi to mówić, ale KOLEKCJA NIETYPOWYCH ZDARZEŃ mocno mnie zawiodła. Jest to fajna ciekawostka na półce, ale nic poza tym. A może ja jestem za głupia, żeby zrozumieć jej fenomen? No cóż, nie będziecie wiedzieć, dopóki nie przekonacie się sami.

https://milowisko.blogspot.com/
Ocena
Recenzja wg Milo / (Dodano 04.01.2018)
paplanina, ładna okładka i nic więcej. Kupiłem i jestem na siebie zły.
Ocena
Recenzja wg Bartosz / (Dodano 15.12.2017)
Jedne opowiadania Toma Hanksa podobały mi się bardziej, inne mniej, ale wszystkie przeczytałam z zainteresowaniem. Autor jak mało kto potrafił uchwycić codzienne chwile i przedstawić je jak prawdziwe perełki. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w „Kolekcji nietypowych zdarzeń” celebruje on takie chwile ze zwyczajnego życia. Czytając „Kolekcję nietypowych zdarzeń” odnosiłam wrażenie, że autor czerpał prawdziwą radość z pisania, ale również zasiadał do niego z pewną zadumą.

Podczas lektury naprawdę odpoczywałam i doświadczałam spokoju – wyraźnie czułam, jak schodzi ze mnie napięcie po ciężkim dniu. Z wielu opowiadań wyniosłam mądre refleksje – np. jak ważne jest w związku partnerstwo (nie można „ustawiać” drugiej osoby według własnych upodobań), że ciężko jest się przebić, aby móc zrealizować własne marzenia, ale nie wolno się poddawać, itp. Nie brakowało także smutnej konkluzji o paradoksie, jakim jest to, że tak naprawdę elektronika (np. coraz to nowsze telefony czy komputery) zamiast ludzi do siebie zbliżyć, czasami ich od siebie wręcz oddala. Co ciekawe, pojawiły się również tzw. polskie akcenty. Nie były one znaczące (jednym z nich są słowa: „Czym mogę służyć młodej damie? - zapytał z lekkim akcentem, prawdopodobnie polskim”), jednakże wywoływały uśmiech na mojej twarzy.

Wszystkie historie z tej książki spaja niejako jeden element, a mianowicie maszyna do pisania, która pojawia się w każdym opowiadaniu. Dodatkowo przed każdym z nich pojawia się zdjęcie przedstawiające inną maszynę. Pojawia się ona także na samej okładce książki. Obecność tegoż urządzenia w "Kolekcji nietypowych zdarzeń" dowodzi wg mnie fascynacji autora nimi, jak również swego rodzaju tęsknoty za ich powszechnym stosowaniem. Mi szczególnie przypadł taki pomysł do gustu – w dobie wszechobecnych gadżetów elektronicznych człowiek czasem z nostalgią wraca do czasów, kiedy nie zdominowały one jeszcze ludzkiego życia...

Podsumowując - uwielbiam Toma Hanksa jako aktora, a teraz polubiłam go szczeze jako pisarza. Mam nadzieję, że coś jeszcze napisze oraz że będę miałą okazję to przeczytać.
Ocena
Recenzja wg zaczytana_owca / (Dodano 29.11.2017)
Znacie go jako Foresta Gumpa, imigranta zamkniętego na amerykańskim terminalu, żołnierza szukającego szeregowca Rayana czy strażnika więziennego z „Zielonej Milii”. Ale czy znacie go jako pisarza?

Tom Hanks zadebiutował „Kolekcją nietypowych zdarzeń”. Snuje opowieść o samotnej matce próbującej ułożyć sobie życie w wymarzonym domu, początkującej aktorce usilnie szukającej dobrych ról, przyjaciołach z frontu, którzy w każdą Wigilię rozmawiają przez telefon. Poznacie wiele osób, wiele z nich polubicie. Ich historie zostaną rzucone, jakby niedokończone. Jakby byli Waszymi znajomymi, a Wy zaraz na własne oczy zobaczycie ciąg dalszy. Jakby to nie był koniec.

Ciekawa, momentami zaskakująca, barwna książka, w której smutek przeplata się z ambicją i radością. Dajcie się zaprosić do sklepu z maszynami do pisania i do biura greckich emigrantów, gdzie słychać stuki dziewczyny, piszącej na maszynie.
Ocena
Recenzja wg Jola / (Dodano 29.11.2017)
To co ujęło mnie w tej pozycji najbardziej? Zdecydowanie klimat. Momentami melancholijny, skłaniający do głębszych refleksji, ale bywały również momenty i sytuacje, które rozśmieszyły mnie do łez. Nie jest to książka, którą przeczytacie w jeden wieczór (ba, nawet nie w dwa), gdyż najzwyczajniej w świecie będziecie chcieli ją sobie dawkować, by móc dłużej cieszyć się lekturą. Lekturą, której długo nie będziecie mogli zapomnieć, której nie pozwolicie zbyt długo kurzyć się na zapomnianej półce, i zapewne do której niejednokrotnie powrócicie. Gorąco ją Wam polecam!
Ocena
Recenzja wg Ver.reads / (Dodano 23.11.2017)
Tom Hanks jako pisarz nie zawodzi. Płynnie i gładko przelał na papier to, co chodziło mu po głowie. Opowiadania stworzone przez Hanksa ukazują jego wrażliwą duszę artysty. Same historie - jak to w podobnych publikacjach - zdarzają się dobre i nieco mniej dobre, jednak nie można powiedzieć, że liczy się na szybki koniec lektury. Opowiadania Hanksa najlepiej dawkować sobie niczym lek na jesienną słotę, pluchę i wszechobecną szaro-burość - a jeśli któreś zamiast wprawić w dobry nastrój nieco Was przygnębi (tak, zdarza się również i to), należy spokojnie przetrawić przeczytaną treść i przejść do kolejnej historii. Bo po niesmacznej czekoladce, zostaje jeszcze cała bombonierka. Tom Hanks w swoim debiucie sięga po tematykę tak różnorodną, jak różne były odtwarzane przez niego role. Nie zamyka się w konkretnym miejscu, czasie czy przestrzeni - tworzy światy barwne, ale przerażająco prawdziwe. Wiele z opisywanych przez niego wydarzeń mogło mieć miejsce w rzeczywistości, wiele opowiadań traktujących o normalnym, śmiertelniczym życiu na pewno miało. Ale autor nie zostaje jedynie przy ukazaniu wydarzeń znanych nam z życia codziennego, czy takich o dużym prawdopodobieństwie. Hanks moi drodzy sięga również po... fantastykę!

Tak różnorodna i różnogatunkowa tematyka opowiadań sprawia, że książka ta do ostatniej strony nie nudzi czytelnika, a nawet wielokrotnie zaskakuje - a to swym realizmem, a to wręcz odwrotnie - swoim fantastycznym charakterem. Pomiędzy opowiadaniami znalazły się nawet fikcyjne felietony niejakiego Hanka Fiseta. A obok felietonów przeczytacie o grupie bardzo nowoczesnych, a nawet do bólu współczesnych przyjaciół, o problemach rodzicielskich, samotnym wychowywaniu dzieci i relacjach na linii dziecko - rodzic, o przedziwnych fanaberiach pewnego bogacza, a nawet historię pewnej gwiazdki z 1953 roku. To oczywiście nie wszystko, najlepsze kąski zostawiam Wam na deser i niespodziankę - dajcie się zaskoczyć.

W "Kolekcji nietypowych zdarzeń" ujęło mnie to, w jak dużym stopniu Tom Hanks potrafi wejść w skórę swoich bohaterów. Parokrotnie nawiązuje do swojego fachu opierając historię na życiu gwiazd filmowych i aktorskim ciężkim kawałku chleba, co faktycznie nie powinno dziwić. Jednak kiedy wciela się w postać samotnej matki (silnej i niezależnej), która stara się odtrącić natrętnego zalotnika, nie możemy wyjść z podziwu nad bujną (w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa) wyobraźnią autora.

To co chcę powiedzieć na końcu powinnam właściwie ogłosić już na wstępie - dajcie szansę Tomowi Hanksowi. Niezależnie od tego czy podziwiacie go jako aktora, czy też nie, czy odpowiada Wam jego gra aktorska, czy też omijacie jego filmy szerokim łukiem. Aktor jako pisarz krótkich form sprawdził się w stu procentach - w "Kolekcji nietypowych zdarzeń" nie ma ani grama amatorstwa, czytamy kolejne opowiadania, dziwiąc się wręcz - dlaczego tak długo kazał nam na siebie czekać?

Miejmy nadzieję, że Hanks-pisarz zaskoczy nas jeszcze nie raz. Bardzo na to liczę, a Wam serdecznie polecam tę debiutancka pozycję.
(pełna rec. na: thebooksspot.blogspot.com)
Ocena
Recenzja wg Małgorzata / (Dodano 23.11.2017)
W moje ręce wpadła ostatnio debiutancka książka znanego wszystkim zapewne Toma Hanksa. Aktora, a raczej teraz także i pisarza nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany jest przede wszystkim z takiego filmu jak Forrest Gump.

“Związek z Anną był jak szkolenie komandosa Marynarki Wojennej podczas pełnoetatowej pracy w magazynie Amazon w rejonie Oklahoma Panhandle w sezonie tornad. Coś się działo w każdej chwili każdego dnia. Moje drzemki o wpół do trzeciej przeszły do historii."


Książka Hanksa to zbiór opowiadań, które przedstawiają historie kilku bohaterów. Mamy kobietę, która pragnie na nowo ułożyć sobie życie po rozwodzie, o emigrancie, który rozpoczyna swój amerykański sen, o locie na księżyc, zbudowaną w garażu rakietą. Kolejnych bohaterów i ich losy pozostawię w tajemnicy, byście mogli poznać je sami. Aktor w swojej książce, zabiera nas w fantastyczny świat swojej wyobraźni.

Akcja każdego opowiadania wzbudza w czytającym ciekawość, którą podsycają szczegółowe, lecz krótkie opisy. Fabuła każdego wątku ma swój własny sens i oparta jest na jakimś ciekawym zdarzeniu z życia, któregoś z bohaterów. Częstym i łączącym motywem wszystkich historii jest ponadczasowa maszyna do pisania.
Postacie książki są tak samo barwne i różnorodne jak postacie, w które wcielił się aktor, grając w filmach. Każda z nich jest charakterystyczna dla danego opowiadania i przedstawia różny typ charakteru człowieka.
Warto jest też wspominać, że opowiadania mają różną formę. Jedne są zwykłymi opowiadaniami, kolejne mają postać prasowego felietonu, a zaś następne są w postaci scenariusza filmowego.

"Jakaś część mojej męskiej dumy od razu miała nadzieję, że ten cały Ricardo też nie będzie mężczyzną dla Anny "

Nie jestem miłośniczką książek, które są zbiorami, zdecydowanie wolę te o jednolitej formie. Jednakże czytając,twórczość Hanksa w pewnym stopniu, przekonał on mnie do formy swojej książki.
Mały jednak problem stanowiło zżycie się z którymkolwiek z bohaterów, ponieważ aktor, co prawda nie szczędzi opisów , to mi zabrało opisów emocji bohaterów. Przez wyraźny brak tego,z żadną z postaci nie mogłam się zaprzyjaźnić.
Nie patrząc jednak na tego małego minusa,jakim jest chłodne podejście aktora do postaci,książkę mogę uznać za udany debiut.


Polecam?
Owszem. Tom Hanks pokazał, że oprócz wybitnego talentu aktorskiego, posiada talent do pisania. Przedstawiony przez niego zbiór świetnie nadaje się na leniwe popołudnia, gdy pragniemy oderwać się na chwilę od szarej rzeczywistości.
Ocena
Recenzja wg Molik książkowy / (Dodano 22.11.2017)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Kolekcja nietypowych zdarzeń

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.