O analizie dzieł literackich, czyli książki o krytyce literackiej

Analiza dzieła literackiego nie jest łatwą sztuką. Oprócz zrozumienia przekazu należy też kierować się rozsądkiem i być obiektywnym, lecz nie zapominać przy tym o własnych subiektywnych uczuciach względem dzieła. To dzięki intuicji jesteśmy w stanie właściwie przekazać to, co chodzi nam po głowie i co, być może, było też istotne dla autora.

Niezależnie od gatunku, w jakim pisana była poddawana analizie książka, krytyka literacka przyjmuje wiele form, a jednak każdą z nich warto poznać. Może dotyczyć jednego dzieła, całego dorobku autora, czy nawet porównania kilku artystycznych tworów.

Nieśmiertelna książka – krytyka literacka klasyki

Jeśli interesuje Cię krytyka literacka książki uznanej za wybitne dzieło, być może zainteresuje Cię pozycja „Wariacje Szekspirowskie w powojennym dramacie europejskim”, która nakreśla różnice pomiędzy klasycznymi dramatami, a ich wariacjami. Książka ta porusza też temat struktury i budowania znaczeń we współczesnych dramacie. Dopełnienie całości stanowią trzy teksty przybliżające to, jak proza, taniec, teatr uwspółcześniają Szekspira. Warto też zapoznać się z tomem trzecim księgi „Poznawanie Miłosza”, w którym znajdziemy komentarze dotyczące jego twórczości – zarówno te pisane za życia, jak i po śmierci artysty.

Kompleksowa krytyka literacka – książka dla pasjonatów

Jeśli lubisz dużo czytać, to z pewnością nie po raz pierwszy stykasz się ze sztuką, jaką jest krytyka literacka. Książka „Mistrzowie literatury amerykańskiej. Bath, Barthelme, Coover” udowadnia, że warto uzupełnić swoją wiedzę i zaznajomić się z postmodernistyczną twórczością tych trzech autorów. Sięgając po ich dzieła, a następnie po ich analizę, zyskamy ogólne spojrzenie na to, jaki wywarli wpływ na postmodernizm drugiej połowy XX wieku, czyli niejako również na kulturę tego czasu. Jest to o tyle istotne dzieło, gdyż zasady panujące w tamtym czasie dzięki tej książce możemy sprawnie ocenić z perspektywy współczesności.

Produkty: 34

Produkty: 34