Lata przez mękę. Rosja 1917-1925

(okładka twarda)
Lata przez mękę. Rosja 1917-1925 (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 194
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Sedno
Oprawa: twarda

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
37,00 zł
Special Price 30,99 zł
- +
LUB

Opis

Wspomnienia Walentina Płatonowicza Zubowa, twórcy Instytutu Historii Sztuk, jednej z najważniejszych placówek naukowych i kulturalnych w przed- i porewolucyjnym Petersburgu, napisany już na emigracji (autor opuścił ZSRR w 1925 roku), zostały po raz pierwszy opublikowane w 1968 r. w Monachium.

Postać Zubowa, podobnie jak sam stworzony przez niego od podstaw i przez niego finansowany Instytut z siedzibą w jego rodzinnym pałacu przy Soborze Isaakijewskim, gdzie mieści się do dziś, kontynuując znakomite tradycje z lat 1912–1930, jest w Polsce – w przeciwieństwie do humanistyki zachodnioeuropejskiej i atlantyckiej – całkowicie nieznana. Z ogromnym poczuciem humoru i talentem literackim Zubow przedstawia dzieje powstania i obrony niezawisłości Instytutu, kreśląc przy okazji barwne portrety głównych działaczy politycznych (Kierenskiego, Łunaczarskiego) i elity artystycznej (Gumilowa, Achmatowej, Meyerholda) oraz wybitnych uczonych (barona Wrangla, rosyjskich formalistów). Wspomnienia przedstawiają ludyczną, karnawałową (wręcz kabaretową) stronę historii, wolne od martyrologii i nekrografii cechującej liczne pamiętniki rosyjskie z tych lat.

Poprzestają na opowieści o lokalnej mikrohistorii, ale odwołują się do historiozofii szekspirowskiego teatru świata, której patos pozostaje ukryty pod groteskowymi anegdotami. Tekst książki uzupełniają liczne fotografie z archiwum rodzinnego grafów Zubowych.

Dodatkowe informacje

Autor Zubow Walentin
Nazwa Lata przez mękę. Rosja 1917-1925
Liczba stron 194
Data premiery 15-12-2014
Wydawca Wydawnictwo Akademickie Sedno
Oprawa twarda
Tłumacz Ulicka Danuta
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor OSDW Azymut
Język oryginału rosyjski
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Lata przez mękę. Rosja 1917-1925

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: