Legendy zamków karpackich

(okładka twarda, książki)
Liczba stron: 160
Data premiery: 23-07-2013
Wydawca: Bosz

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
29,90 zł
Special Price 22,99 zł
- +
LUB

Opis

"Legendy zamków karpackich" to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorza Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.

Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Sala Bartłomiej Grzegorz
Nazwa Legendy zamków karpackich
Liczba stron 160
Data premiery 23-07-2013
Wydawca Bosz
Seria Legendarz
Oprawa twarda
Autor ilustracji Zych Paweł
ean 9788375761979,9788375763188
Numer wydania II
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2017
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Legendy zamków karpackich

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Bartłomiej Grzegorz Sala pojawił się na świecie w 1978 roku w Krakowie. Ukończył studia z zakresu historii oraz etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zamiłowania podróżnik oraz autor książek z pogranicza etnografii, historii, krajoznawstwa oraz antropologii kulturowej. Pisze również eseje, które ukazywały się dotychczas na łamach takich czasopism jak m.in. „Mówią Wieki”, „Buski Kwartalnik Edukacyjny”, „Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Beskid”, „Dzikie życie”, „Wędrowiec Świętokrzyski” czy „Piosenka”. Autor jest zarazem pilotem wycieczek, a także osobą angażującą się w działalność społeczno-polityczną. Sam siebie przedstawia jako zwolennika monarchii. Jest członkiem kilku organizacji społeczno-kulturalnych. Swój debiut literacki Bartłomiej Grzegorz Sala zanotował w 2012 roku, kiedy światło dzienne ujrzała książka pt. „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami”. Do pozostałych jego pozycji należą takie tytuły jak m.in. „W górach przeklętych”, „Księga smoków polskich”, „Księga karpackich zbójników”, „Wycie w ciemności” czy „Legendy zamków karpackich”. Jest poza tym autorem przewodników turystycznych. Bartłomiej Grzegorz Sala w swojej twórczości wykorzystuje przede wszystkim bogatą wiedzę z zakresu polskiego i europejskiego folkloru. Nawiązuje do lokalnych legend, podań i mitów, zwłaszcza tych, w których pojawiają się fantastyczne postaci – wampiry, wilkołaki, duchy, upiory, smoki czy demony. Postaci te w jego książkach ukazane są w całkowicie odmienny sposób, niż ma to miejsce we współczesnej popkulturze. Autor wyraża opinię, że w kulturze masowej zachodzi ich trywializacja i oderwanie od religijnych wyobrażeń. Wampiry, duchy czy wilkołaki w książkach Bartłomieja Grzegorza Sali nadal budzą grozę. Są to okrutne postaci, które prześladują i w okrutny sposób mordują ludzi. Jednocześnie cierpią z powodu samotności i nieznośnej nieśmiertelności. Autor w celu ich charakterystyki wykorzystuje bogate materiały źródłowe – m.in. zapiski etnograficzne, materiały historyczne, książki popularnonaukowe, literaturę piękną czy odkrycia krajoznawcze. Bartłomiej Grzegorz Sala publikuje również przewodniki turystyczne, poświęcone m.in. polskim zabytkom, zamkom, szlakom górskim czy wodospadom.