Legiony droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918

(okładka miękka)
Legiony droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 (okładka miękka, książki)
Data premiery: 16-04-2019
Wydawca: Wydawnictwo Replika
Oprawa: miękka

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 25,49 zł
- +
LUB

Opis

Bogate dzieje Legionów Polskich opisane głosami wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w dzieło odzyskania niepodległości

Tom Tworzyli Wojsko Polskie opiera się, podobnie jak poprzednie, na wspomnieniach, relacjach oraz dokumentach powstałych w latach 1917–1918. Autor ponownie udziela głosu zarówno piłsudczykom, jak i zwolennikom innych orientacji politycznych.
W swym opracowaniu Koprowski ukazuje bogactwo całego obozu niepodległościowego, który nie składał się wyłącznie z piłsudczyków, ale był znacznie szerszy. Z jego rozważań jednoznacznie wynika, że Piłsudski traktował Legiony instrumentalnie i gdy uznał, że są argumentem zgranym, był skłonny je rozwiązać, koncentrując się na nielegalnych metodach pracy w Polskiej Organizacji Wojskowej.
Tym bardziej autor konsekwentnie podkreśla istotny wkład w odzyskanie niepodległości nie tylko I Brygady, ale także żołnierzy innych formacji tworzonych na Wschodzie, zwłaszcza II Brygady. Wskazuje na ważką dla funkcjonowania Legionów rolę środowiska konserwatystów krakowskich, przede wszystkim stworzonego przez nich Naczelnego Komitetu Narodowego i jego Departamentu Wojskowego.
Przywołuje na łamy głosy działaczy i polityków wszystkich opcji. Lektura tych źródeł pozwoli czytelnikowi wyrobić sobie własny pogląd na historię i legendę Legionów Polskich.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”

Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się losami Polaków. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.
Tworzyli Wojsko Polskie jest trzecim tomem cyklu, który kompleksowo zarysowuje pełną, a często mało znaną historię Legionów Polskich.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Koprowski Marek A.
Nazwa Legiony droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918
Data premiery 16-04-2019
Wydawca Wydawnictwo Replika
Oprawa miękka
ean 9788376747293
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2019
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Legiony droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 29 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 1,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie od 29 do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Marek A. Koprowski to polski podróżnik, dziennikarz, reportażysta i popularyzator historii. Autor książek i artykułów. Specjalizuje się w tematyce Europy Wschodniej, historii Kościoła oraz dążenia Polski do niepodległości przed I wojną światową. Odbył wiele podróży w różne zakątki Ukrainy, Rosji, Białorusi czy Kazachstanu. W swoich utworach opisuje relacje z wypraw. Autor za swe zaangażowanie na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie otrzymał nagrodę Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego. Jest również laureatem Nagrody im. Oskara Haleckiego, przyznanej przez IPN, Polskie Radio oraz TVP w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Książki Marka A. Koprowskiego zawierają jego osobiste refleksje z podróży oraz zapisy rozmów z lokalnymi mieszkańcami krajów Europy Wschodniej. Przybierają one formę przewodników oraz reportaży. Znajdziemy w nich liczne zdjęcia oraz mapy, przedstawiające odwiedzane przez podróżnika regiony. Autor poprzez swoją twórczość odkłamuje historię, obalając powszechnie rozpowszechnione mity. W tym celu posiłkuje się bogatą bibliografią, archiwalnymi dokumentami oraz relacjami świadków historycznych wydarzeń, takich jak chociażby rzeź wołyńska. Marek A. Koprowski przybliża czytelnikowi zwyczaje społeczności zamieszkujących na wschód od Polski oraz ich historyczne losy. Prezentuje zróżnicowanie etniczne i kulturowe tych regionów, a także opisuje walki zbrojne będące ich udziałem. Autor posługuje się żywym, przystępnym dla każdego, publicystyczno-reporterskim stylem. Dzięki temu jego popularnonaukowe książki czyta się lekko i przyjemnie. Ich lektura pozwala poszerzać własną świadomość historyczną oraz zdobywać wiedzę na temat regionów wschodnich.