Listy z Polski

(okładka twarda, książki)
Autor: Roth Joseph
Liczba stron: 136
Data premiery: 23-01-2018
Wydawca: Austeria

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
32,00 zł
Special Price 21,49 zł
- +
LUB

Opis

Pierwsze polskie wydanie prac dziennikarskich Rotha będących owocem jego podróży do Polski, która odwiedzał wielokrotnie.

"Powojenna felietonistyka Rotha do rzeczywistości z piętnem rozpadu i głębokich podziałów, uprzedzeń i nienawiści, próbuje wprowadzać ton konstruktywnego działania, zawiązywać nici porozumienia, oddawać głos innemu. «Wiedzieliśmy już – pisał Stefan Zweig, przyjaciel i dobroczyńca Rotha – że pod jego oszałamiającą techniką pisarską pulsuje wszechobecny zmysł empatii, który potrafi zgłębić najtajniejsze miejsca ludzkiego bytu». Nie sposób jednak nie zauważyć, że życie wprowadza do tych tekstów również ton sceptycyzmu, który z czasem przemieniał się będzie w desperacką rezygnację. Kongenialny opis niemiecko-polskiego przejścia granicznego, roziskrzony humorem, bystrą obserwacją życia i poetyckim rozmachem metafor, zostaje zderzony z refleksją o granicy, na której «powraca sceptycyzm», bowiem w nowym państwie polskim «resentyment silniejszy jest niż doświadczenie, a karmiona romantycznymi wyobrażeniami tradycja ma więcej wagi niż naoczne dowody». Powodów do sceptycyzmu Rotha było oczywiście znacznie więcej. Ich najważniejszym źródłem nie były osobiste tragedie pisarza. Zweig pisze o tryumfie «Antychrysta na Ziemi: pryncypialne zło, nienawiść, gwałt i kłamstwo – to właśnie przekształciło jego życie w pasmo nieustającej rozpaczy»".
Ze wstępu Krzysztofa Czyżewskiego

"Nie wszystkie uwagi pisarza straciły swoją aktualność. Przemierzał «starą ziemię i nowe państwo». Ziemia była mu bliska, państwo obce. Granice, na temat granic wiedział Roth znacznie więcej niż jego koledzy po piórze. Zdania, w których pisze o zjednoczonej Europie, wprowadzając przy tym rozróżnienie pomiędzy ideą a jej realizacją, brzmią jak przepowiednia naszej przyszłości”.
Krzysztof Lipiński


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Roth Joseph
Nazwa Listy z Polski
Liczba stron 136
Data premiery 23-01-2018
Wydawca Austeria
Oprawa twarda
Tłumacz Łukasiewicz Małgorzata
ean 9788378660910
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału niemiecki
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Listy z Polski

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Joseph Roth pojawił się na świecie 2 września 1894 roku w Brodach, a zmarł 27 maja 1939 roku w Paryżu. Austriacki pisarz, dziennikarz, eseista i felietonista o żydowskich korzeniach. Uczestnik I wojny światowej. Autor powieści historycznych oraz opowiadań. Podejmował studia z zakresu germanistyki i filozofii na Uniwersytecie we Lwowie. Studiował również na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Wiedeńskiego – był uczestnikiem kursów z historii sztuki, germanistyki, etnografii, muzykologii, psychologii oraz filozofii. Współpracował jako dziennikarz z czasopismami berlińskimi oraz wiedeńskimi. Przedstawiał się jako zwolennik Cesarstwa Habsburgów oraz monarchii. Zarówno jego ojciec, jak i żona zmagali się z chorobą psychiczną. Pierwsza powieść autora ukazała się w 1923 roku pt. „Pajęczyna” na łamach jednego z czasopism. Swój debiut książkowy zanotował w 1924 roku, kiedy światło dzienne ujrzała powieść pt. „Hotel Savoy”. Inne jego znane pozycje to m.in. „Hiob”, „Legenda o świętym pijaku”, „Wiedeńskie znaki czasu”, „Fałszywa waga” czy „Marsz Radetzky’ego”. Autor kilka lat przed śmiercią przeszedł na katolicyzm. Zmarł na skutek samobójczej śmierci, którą poprzedziło zmaganie się z chorobą alkoholową. Joseph Roth napisał książki, których najbardziej charakterystyczną cechą jest surowy i bezwzględny realizm psychologiczny. Jego powieści wyróżnia również melancholia, gorzki pesymizm, ironia oraz ujmująca przenikliwość w opisie rzeczywistości. Autor podejmuje m.in. motyw przemijania, surowego wychowania oraz wpływu doświadczeń z dzieciństwa na późniejsze życie. Joseph Roth jest nazywany prorokiem, ponieważ w swoich książkach przepowiedział nadejście II wojny światowej – sam jednak zmarł na krótko przed jej wybuchem. Jego powieści poruszają również tematykę schyłku i upadku Monarchii Austro-Węgierskiej, a także pogromu przeprowadzonego przez Polaków na Żydach. Pisarz opisuje poza tym życie środowiska żydowskiego oraz międzywojennej Warszawy, zwracając uwagę na kwitnący handel oraz zwyczaje kulturowe i codzienne życie lokalnej społeczności.