Na całe życie. Listy 1910-1954

(okładka twarda)
Na całe życie. Listy 1910-1954 (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 460
Oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Sedno,Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

W książce Na całe życie. Listy 1910-1954 została upubliczniona korespondencja Olgi Frejdenberg i Borysa Pasternaka oraz fragmenty jej dziennika.

Bohaterowie epistolarnej epopei - wybitna uczona, filolog klasyczny i językoznawca, oraz poeta, pisarz i tłumacz, bliscy krewni i bliscy w odczuwaniu i postrzeganiu świata, w okresie młodzieńczym przez chwilę zafascynowani sobą erotycznie, w miarę upływu lat uzależnieni od wymiany na odległość opinii i ocen w sprawach osobistych i zawodowych – dają nam wgląd w świat swoich przeżyć i wzruszeń, pragnień i dokonań oraz w świat inteligencji rosyjskiej w latach, które obejmuje korespondencja.

Przedrewolucyjna prawie idylla dzieciństwa i młodości bohaterów, wychowywanych w rodzinach artystyczno-dziennikarskiej inteligencji, zostaje brutalnie przerwana najpierw wojną a później rewolucją, wojną domową – katastrofą, która zamienia się w czas nieprzerwanej walki o zachowanie własnej tożsamości w brutalnej i radykalnej przebudowy podstaw życia społecznego Rosji, przerwanej kolejną wojną i spowodowanymi nią cierpieniami.

Korespondencja O. Frejdenberg i B. Pasternaka pozwala nam uchylać drzwi codzienności i zasłony duszy ludzi obdarowanych przez naturę niezwykłą wrażliwością, talentami artystycznymi i pasjami tworzenia, poddanych próbom ocalenia człowieczeństwa i przyzwoitości w czasach skrajnej próby, rozpętania żywiołów totalitaryzmu i zdziczenia. Poznajemy naszych bohaterów sytuacjach doświadczeń wspólnych innym ludziom i w sytuacjach, które dobrze jest znać tylko z literatury.

Twórczość poetycka i prozatorska Borysa Pasternaka jest znana w Polsce od wielu lat, dzieło naukowe Olgi Frejdenberg jest udostępniane polskiemu czytelnikowi od niedawna, jej Dzienniki nie zostały dotąd wydane w całości również w Rosji, niemniej udostępniana obecnie polskiemu czytelnikowi książka będzie z pewnością lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy próbują ogarnąć i zrozumieć, co uczynił człowiek w Europie ze swoim światem i kulturą w XX wieku.

Dodatkowe informacje

Autor Frejdenberg Olga, Pasternak Borys
Nazwa Na całe życie. Listy 1910-1954
Liczba stron 460
Oprawa twarda
Wydawca Wydawnictwo Akademickie Sedno,Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Tłumacz Grajewski Wincenty
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor OSDW Azymut
Data premiery 16-01-2014
Język oryginału rosyjski
Rok wydania 2014
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Na całe życie. Listy 1910-1954

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: