Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy

(okładka twarda)
Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy (okładka twarda, książki)
100/100
Liczba stron: 416
Data premiery: 26-10-2016
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
49,90 zł
Special Price 34,49 zł
- +
LUB

Opis

Noblistka, poetka Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz, pisarz, mistrz krótkiej formy. Wyjątkowa para, którą połączyło uczucie, ale nigdy wspólny adres.

„Najlepiej w życiu ma Twój kot” to zbiór listów, które na przestrzeni wspólnych dwudziestu lat, zapewniały im bliskość w chwilach rozłąki. Niepublikowana dotąd, niezwykła korespondencja pary przynosi obraz dojrzałego uczucia. Intymne wyznania obojga, refleksje nad własną pracą i twórczością innych oraz historie o bliskich i przyjaciołach przeplatają się ze sprawami codziennymi np. informacjami, co i ile kosztuje. Listy Szymborskiej i Filipowicza są pełne czułości i tęsknoty, ale także humoru i dystansu do siebie.

Jak mawiała poetka "Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie”. Ale te subtelne, czasem bardzo zaskakujące listy zdają się potwierdzać to, co o nich powtarzano – jeśli nawet stali zwróceni do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie" – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. Śmierć pisarza w 1990 roku przerwała korespondencję. Po jego odejściu Wisława Szymborska napisała słynny wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”.

Dodatkowe informacje

Autor Szymborska Wisława
Nazwa Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy
Liczba stron 416
Data premiery 26-10-2016
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa twarda
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język oryginału polski
Rok wydania 2016
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 3

Pochłonęłam tę niezwykłą książkę niemal na raz. Twórczość Wisławy Szymborskiej nie jest mi obca, ale o jej życiu prywatnym nie wiedziałam praktycznie nic. Oczywiście słyszałam o wierszu, do którego nawiązuje tytuł, ale w zasadzie nic ponad to. Listy tej pary są i szalenie wzruszające, i zabawne, i takie codzienne. Noblistka i pisarz, wielcy artyści, zdawać by się mogło, że ich korespondencja nie będzie należała do łatwych. Tymczasem to tak pięknie napisane opowieści, skłaniające do refleksji, wzruszające, przy których można uronić łzę i się pośmiać. Wspaniała historia uczucia, które wymykało się szablonom. Warto przeczytać!
Ocena
Recenzja wg Rozalia / (Dodano 14.02.2017)
Rzadko sięgam po taką literaturę, ale dla Wisławy Szymborskiej zrobiłam wyjątek. Te listy mają magiczną moc, oplatają i przenoszą do innego świata. Do świata widzianego oczami Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Ich szczególna więź i porozumienie są wyczuwalne niemal w każdej linijce. Osobiste wyznania przeplatają się historyjkami o tym, co słychać za oknem, u przyjaciół. Refleksje związane z twórczością poprzetykane są codziennymi sprawami. Oboje mieli ogromny dystans do siebie i do życia. Darzyli się wielkim szacunkiem i uczuciem. Im dłużej czytałam te listy, tym bardziej miałam wrażenie, że może powinny zostać jednak na dnie jakiejś szuflady?
Ocena
Recenzja wg Natalia / (Dodano 13.02.2017)
Z prawdziwą przyjemnością, ale i nie bez pewnego zakłopotania zagłębiłam się w korespondencję Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Dziś mało kto pisze listy, a już na pewno nie takie :) Ich listy zawierają bardzo osobiste wyznania, ale również dotyczą spraw codziennych, znajomych, pracy, przyjaciół. Nie brakuje w nich zadumy i refleksji, ale jest też wiele humoru. Czytając korespondencję pisarzy, zobaczyłam ludzi z krwi i kości, ciekawych życia, doświadczonych i oddanych sobie całym sercem. Nie wiedziałam, że nigdy nie mieszkali ze sobą. Mimo to, a może właśnie dlatego łączyła ich niezwykła więź, której niepodważalnym dowodem są te przepiękne listy.
Ocena
Recenzja wg Aurelia / (Dodano 07.12.2016)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Poczta Polska (48h) 3,99 zł 7,99 zł
Kurier 7,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Poczta Polska (48h) 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Urodzona w 1923 roku polska poetka, eseistka i felietonistka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 1996. Jedna z założycielek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności. Została także odznaczona w 2011 roku Orderem Orła Białego. Debiutowała w 1945 roku wierszem „Szukam słowa” opublikowanym w „Dzienniku Polskim”. Pierwszy tomik poezji Szymborskiej ukazał się w 1952 i nosił tytuł „Dlatego żyjemy”. W tym samym roku poetka została przyjęta do grona członków Związku Literatów Polskich. W latach 1953-1966 była odpowiedzialna za kierowanie działem poezji w tygodniku „Życie Literackie”. Od roku 1967 na łamach „Życia…” publikowała swoje felietony w rubryce „Lektury nieobowiązkowe”. Tworzyła je aż do 2002 roku. Od 1988 należała do PEN Clubu, od 2001 była członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. 3 października 1996 roku przyznano Szymborskiej Literacką Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Wiersze Szymborskiej zostały zebrane w następujących tomach poetyckich: „Dlatego żyjemy”; „Pytania zadawane sobie”; „Wołanie do Yeti”; „Sól”; „Sto pociech”; „Wszelki wypadek”; „Wielka liczba”; „Ludzie na moście”; „Koniec i początek”; „Chwila”; „Dwukropek”; „Tutaj”; „Wystarczy” - razem około 350 wierszy. Wisława Szymborska całe życie mieszkała i była związana z Krakowem. Tam też zmarła w lutym 2012 roku.