Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

(okładka twarda, książki)
100/100
Liczba stron: 320
Data premiery: 27-01-2016
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 25,49 zł
- +
LUB

Opis

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden autor - Michał Rusinek.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Rusinek Michał
Nazwa Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Liczba stron 320
Data premiery 27-01-2016
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa twarda
ean 9788324040919
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2016
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 2

Wspaniała książka o wspaniałej kobiecie napisana lekkim, przyjemnym stylem osoby, która była z nią blisko przez te wszystkie lata życia :)
Dla urozmaicenia autentyczne zdjęcia, które nadają klimat, kupując tę książkę to tak jakby kupować własny album z Szymborską.
Tak pisać mogła tylko osoba, która z panią Wisławą utrzymywała więź i to widać, to zdecydowanie jedna z najlepszych biografii sławnych ludzi, jakie czytałam. Polecam każdemu ;)
Ocena
Recenzja wg Weronika / (Dodano 27.03.2018)
Cudowna - wzruszająca i mądra. Bogata w zabawne anegdoty. Przemyślenia literaturoznawcy. Polecam!
Ocena
Recenzja wg Milena / (Dodano 21.05.2017)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Michał Rusinek przyszedł na świat 31 stycznia 1972 roku w Krakowie. Jest polskim literaturoznawcą, językoznawcą i tłumaczem. Posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego. Wykłada teorię literatury, orientalistykę i kreatywne pisanie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca studiów podyplomowych z zakresu retoryki. Sprawował funkcję sekretarza Wisławy Szymborskiej, od 2012 roku odpowiada za prowadzenie jej fundacji. Jest także autorem felietonów dotyczących językoznawstwa i literatury. Publikuje książki dla dzieci wspólnie ze swoją siostrą Joanną Rusinek, ilustratorką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Są to takie tytuły jak m.in. „Kefir w Kairze”, „Mały Chopin”, „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci” czy „Jak robić przekręty? Poradnik dla dzieci”. Michał Rusinek jest również autorem książek dla dorosłych, dotyczących językoznawstwa i retoryki oraz tekstów piosenek i wierszyków, które publikuje m.in. w czasopiśmie „Przekrój”. W 2015 roku został także członkiem Komisji Żywego Słowa Polskiej Akademii Nauk. Michał Rusinek jest znany z popularnych książek dla dzieci, w których proponuje najmłodszym alternatywne wersje przekleństw. Pomaga im w rozpoznawaniu i właściwym uzewnętrznianiu różnych emocji, bez konieczności używania wulgaryzmów. Przedstawia również zabawne frazy, które powstały na skutek przekręcania przez maluchów zasłyszanych słów. Znaną książką kierowaną do dzieci jest także pozycja pt. „Kefir w Kairze”, będąca rymowanym przewodnikiem z ilustracjami ukazującymi różne miejsca świata. W twórczości Michała Rusinka można także wyodrębnić liczne pozycje dla dorosłych, w których zwraca uwagę na częste wśród Polaków błędy językowe. Na szczególną uwagę spośród nich zasługuję książka „Pypcie na języku”. Autor skupia się w niej przede wszystkim na problemie stosowania słów i fraz w niewłaściwym kontekście. Tytułowe „pypcie” to przykłady nieprawidłowego, zwykle zabawnego sposobu użycia języka polskiego, wzbogacone o anegdotki Rusinka. Nie jest to typowy poradnik językowy, lecz publikacja napisania w lekki i humorystyczny sposób.