Nie wiesz wszystkiego

(okładka miękka, książki)
98/100
Autor: Moss Marcel
Data premiery: 12-08-2020
Wydawca: Wydawnictwo Filia
Oprawa: miękka

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 21,69 zł
- +
LUB

Opis

Szokujący thriller dla fanów "Belfra" i "Hejtera".

Tego dnia nie idę do szkoły. Wracam do domu i zamykam się w sypialni. Odebrano mi wszystko, co było dla mnie ważne. Nie mam już nic.

Uczniami prestiżowego warszawskiego liceum wstrząsa wiadomość o śmierci dwojga uczniów. Otylia – szkolny wyrzutek i niedoszła samobójczyni. Alan – najpopularniejszy uczeń w liceum i kapitan drużyny siatkówki. Nie znali się, pochodzili z innych środowisk, ale z jakiegoś powodu oboje spotkali się w nocy na dachu opuszczonej hali i skoczyli, umierając na miejscu.

Opinia publiczna szybko wydaje wyrok i oskarża Otylię o nakłonienie Alana do samobójstwa. Jej najlepsza przyjaciółka Marta nie wierzy, że dziewczyna byłaby do tego zdolna.

Pewnego dnia ktoś wysyła wiadomość, która staje się początkiem zabawy w kotka i myszkę z osobą, która zna prawdę i zamierza ją ujawnić na własnych warunkach.

Ludzie w szkole myślą, że nie miał wad, ale ja znam prawdę. Wiem, co zrobił, i wciąż nie mogę w to uwierzyć.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Moss Marcel
Nazwa Nie wiesz wszystkiego
Data premiery 12-08-2020
Wydawca Wydawnictwo Filia
Oprawa miękka
ean 9788381952118
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2020
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 26

Marcel Moss to autor, który wie jak pisać thrillery psychologiczne. Nie jest to mój ulubiony gatunek, ale po jego książki sięgam zawsze z ogromną przyjemnością i wiem, że nie będę żałowała czasu spędzonego na lekturze. Tak było i w przypadku "Nie wiesz wszystkiego". Przepadłam już na samym początku, a książkę przeczytałam w jeden dzień.

Prestiżowe warszawskie liceum. Uczniami wstrząsa informacja o samobójczej śmierci dwojga z nich. Alan - najpopularniejszy uczeń i Oliwia - szkolny wyrzutek. Tych dwoje dzieliło wszystko, a mimo to razem postanowili odebrać sobie życie. Ale czy na pewno? Marta, przyjaciółka Oliwii nie wierzy w samobójstwo dziewczyny. Czy uda jej się odkryć prawdę?

"Nie wiesz wszystkiego" to książka, która wstrząsa czytelnikiem i daje do myślenia. Jest przejmująca, a autor w wyjątkowy sposób porusza w niej problemy, z którymi na co dzień muszą mierzyć się młodzi ludzie. Robi to w bardzo realny i dosadny sposób. Marcel Moss obserwuje bardzo wnikliwie otaczający nas świat i nie oszczędzając nikogo idealnie opisuje, to co widzi. Brak akceptacji, hejt, trudne relacje z rodzicami, nieustanna presja to codzienność współczesnej młodzieży. Niestety nie zawsze są w stanie poradzić sobie z problemami, a brak pomocy ze strony dorosłych może szybko doprowadzić do nieszczęścia.
Autor wręcz zalewa nas ogromem tragedii, które spotykają bohaterów książki. Obserwujemy wydarzenia z perspektywy kilkorga z nich, co dodatkowo pozwala nam zobaczyć jak wpływają na ich życie i podejmowane decyzje. Dużym plusem jest kreacja bohaterów i to, w jaki sposób oddane zostają w książce ich emocje. Możemy je wręcz poczuć na własnej skórze. Mimo tak trudnej tematyki czyta się ją, a właściwie pochłania niezwykle szybko. Były momenty, w których czułam się przytłoczona wydarzeniami, ale mimo to wracałam do lektury. Moss pisze w taki sposób, że ja nie potrafiłam jej odłożyć nie znając zakończenia. Moim zdaniem tę książkę powinien przeczytać każdy rodzic, szczególnie nastoletniego dziecka. Mnie poruszyła i przyznaję otworzyła oczy na pewne sprawy. Polecam i czekam na ciąg dalszy!

Ocena
Recenzja wg Patrycja / (Dodano 08.09.2020)
Polska jest dzisiaj na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Tak prezentują się smutne statystyki. Szacunek dla autora, za to że podjął się tego strasznego, a zarazem delikatnego tematu.

Dwoje nastolatków, uczniowie prestiżowego liceum postanawiają popełnić samobójstwo. Alan i Otylia, tak różni od siebie, pochodzący z odmiennych środowisk... co tknęło ich do tak drastycznego kroku?

"Nie wiesz wszystkiego" to książka, która nakłoniła mnie do refleksji. Mam szczęście, że za moich szkolnych czasów gnębienie, wytykanie palcami, hejt i rozwój techniki nie był na takim poziomie.
Marcel Moss doskonale uwydatnia problemy nastolatków, które dla większości zabieganych i zapracowanych dorosłych są totalną błahostką. A przecież mogą one doprowadzić do tragedii...

Polecam tę książkę nie tylko nastolatkom, ale przede wszystkim rodzicom, aby otworzyli szeroko oczy, aby zwrócili większą uwagę na swoje pociechy nim będzie za późno.
Ocena
Recenzja wg Prawdziwaksiążkoholiczka / (Dodano 25.08.2020)
Twórczość marcelmoss.autor pewnie większości z Was jest już znana. Jeśli nie, to koniecznie nadrabiajcie. 
Swoją przygodę zaczęłam od książki "Pokaż mi", która była mega
Ocena
Recenzja wg Zakreconaa_19 / (Dodano 24.08.2020)
Twórczość Marcela Mossa pewnie większości z Was jest już znana. Jeśli nie, to koniecznie nadrabiajcie. 
Swoją przygodę zaczęłam od książki "Pokaż mi", która była mega
Ocena
Recenzja wg Zakreconaa_19 / (Dodano 23.08.2020)
Po przeczytaniu poprzedniej książki Marcela Mossa "Pokaż mi" byłam pewna, że jego kolejna książka również przypadnie mi do gustu. Nie myliłam się. Jest ona całkowicie inna, ale przekazuje wiele ważnych informacji o nas i naszych bliskich. Porusza wiele wątków problemów z którymi większość z nas zetknęła się w czasach szkolnych takich jak poniżanie, dopasowywanie się do otoczenia, presja rodziców czy zaburzenia odżywiania oraz wiele innych. Każdy z bohaterów przeżył jakaś traumę lub z nią walczy. Nie przeszkadzało mi to, że książka ocieka samymi negatywnymi emocjami. Dzięki temu bardziej mogłam się wczuć w problemy bohaterów. Zresztą nie zawsze w życiu jest tak kolorowo jak na Instagramie. Akcja w książce toczy się dość powoli, ale przez to możemy bardziej poznać i zrozumieć każdego z bohaterów. "Nie wiesz wszystkiego" powinna zostać przeczytana przez każdego rodzica i nauczyciela, by zrozumieć że nastolatkowie nie mają błahych problemów jak mogło by się wydawać. Większość z nich przez wiele lat wszystko trzyma w sobie. Sama dobrze nie wspominam lat szkolnych i cieszę się, że takie książki powstają. Trzeba mówić o tym co dzieje się wśród młodzieży.
Ocena
Recenzja wg asioteka / (Dodano 18.08.2020)
Książki Marcela Mossa mają to do siebie, że poprzez poruszanie w nich współczesnych problemów, których może doświadczyć lub doświadczył każdy z nas, pozostają one w naszych głowach jeszcze przez długi czas. To samo oczywiście miało miejsce w przypadku "Nie wiesz wszystkiego". Aktor porusza w niej tematy związane z życiem młodzieży szkolnej. Burza hormonów, poczucie niezrozumienia i odrzucenia zarówno wśród rówieśników jak i przez bliską rodzinę, odkrywanie swojej seksualności, życie w świecie kreowanym przez wyidealizowane fotki z Instagrama, czy też hierarchie ustanowione przez tzw. "liderów szkolnych" sprawia, że młodzież może zagubić się w tym wszystkim i wplątać w wir złych decyzji. Książkę mimo trudnych tematów czyta się bardzo fajnie, dzięki lekkiemu stylowi Marcela Mossa, który za każdym razem super wprowadza nas w strefę "popapranej", ludzkiej psychiki. "Nie wiesz wszystkiego" przeprowadza nas przez wydarzenia z teraźniejszości i przeszłośći, przybliżając sylwetki kilku młodych bohaterów, świetnie wykreowanych i charakterystycznych, okaleczonych w pewien sposób przez życie, których połączył los i wystawił na ciężką próbę. Fajnym zabiegiem jest także pokazanie, że nie tylko życie uczniów może być skomplikowane, ale też nauczyciele chowający się za idealną fasadą mogą mieć swoje demony. Wydarzenia opisane w książce nie są odrealnione, ani przekoloryzowane, a to tym bardziej daje do myślenia zwłaszcza, gdy jest się rodzicem. Marcel Moss stworzył świetny thriller, w którym nie brakuje intryg, a każda strona dostarcza nam nowych wrażeń i pozwala łączyć elementy układanki w jedną całość, a gwarantuje Wam, że zakończenie należy do tych, które trudno przewidzieć. Z niecierpliwością czekam na kolejną część, bo coś czuję, że będzie się działo w niej jeszcze więcej. A Was już teraz zachęcam do lektury.
Ocena
Recenzja wg Ksiazkowy_miszmasz / (Dodano 17.08.2020)
Książka Marcela Mossa „Nie wiesz wszystkiego” zdecydowanie nie jest książką łatwą i lekką. Ukazanych jest w niej szereg problemów z jakimi borykają się nastolatkowie, począwszy od wyniszczających plotek, budowanej hierarchii w szkole, wyśmiewania, przemocy, bulimii, depresji, sponsoringu, braku akceptacji ze strony rówieśników jak również nauczycieli i rodziców, po próby samobójcze.

Powieść rozpoczyna się tragiczną wiadomością – dwoje nastolatków popełnia samobójstwo skacząc z dachu opuszczonej hali, podejmują decyzję o rezygnacji z życia. Samobójstwo popełnia szkolny wyrzutek Otylia, oraz szkolna gwiazda Alan. Opinia publiczna szybko jednak wydaje wyrok i oskarża Otylię o namówienie chłopaka na skok. Marta za wszelką cenę chce odkryć prawdę i oczyścić imię przyjaciółki. To co odkrywa wstrząsa nią dogłębnie.

Autor z zaskakującym realizmem ukazuje nam świat współczesnej młodzieży, która podczas walki o akceptację oraz chęć przynależenia do grupy społecznej często traci własną tożsamość i chowa głęboko w środku swoją prawdziwą twarz. Akcja toczy się szybko i wzbudza ogromne emocje. Autor odkrywa przed czytelnikiem często traumatyczną przeszłość bohaterów co pomaga zrozumieć w pełni ich teraźniejsze zachowania. Poznajemy historię z perspektywy wielu osób, nie tylko nastolatków, dzięki czemu mamy pełen obraz wydarzeń.

Jest to niezwykle dojrzała opowieść o problemach z jakimi borykają się nastolatkowie oraz jaki wpływ mają one później na ich życie. Nie każdy bowiem potrafi radzić sobie dobrze z problemami, niektórzy zamiast stawać się silniejsi pogrążają się w smutku i samotności odtrącając innych od siebie. Książka ukazuje skrajne zachowania z jakimi młodzież musi sobie radzić – od szczerości, zaufania, pomocnej dłoni i przyjaźni po niszczenie drugiej osoby, wyśmiewanie, krzywdzenie, brak empatii i zrozumienia.

„Dzisiejsza młodzież jest nierozumiana i wystawiana na wiele zagrożeń. Żyjemy w czasach, w których nastolatkowie muszą zmagać się z ogromną presją i wygórowanymi oczekiwaniami”.

Uważam, że jest to książka, którą powinien przeczytać każdy. Wywarła na mnie ogromne wrażenie, poruszyła mnie i skłoniła do refleksji. Sprawiła, że doceniłam ludzi, których miałam przy sobie podczas dojrzewania. Zakończenie zaskakuje i zostawia z obietnicą „ciąg dalszy nastąpi”. Więc czekam.
Ocena
Recenzja wg Chaptercat / (Dodano 16.08.2020)
Otylia - szkolny wyrzutek oraz Alan - najpopularniejszy uczeń w szkole zginęli tego samego dnia. Skoczyli z dachu. Marta nie wierzy w egoizm przyjaciółki i wie, że za śmiercią uczniów kryje się drugie dno. Gra w kotka i myszkę dopiero się zaczyna.

Wiecie, że uwielbiam książki Mossa, które biorę w ciemno, a po ich przeczytaniu mam papkę zamiast mózgu. Jednak nie tym razem...

Ta książka jest inna niż dotychczasowe w dorobku autora. Ta jest poważniejsza. Porusza jeszcze ważniejsze tematy niż poprzednie książki. Jest skierowana do nastolatków - opowiada o ich problemach, które często są bagatelizowane. Jest inna. Lżejsza, mniej wulgarna, mniej patologiczna, jeszcze bardziej prawdziwa i trudna.

W tej historii poznajemy naprawdę masę bohaterów. Osiem. Osiem postaci, ale nie bójcie się. Łatwo to ogarnąć, ponieważ każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter i swoją wyjątkową historię. I właśnie każdą tę historię poznajemy. To jest naprawdę bardzo na plus, ponieważ w ten sposób autor idealnie ukazuje psychikę bohaterów. To co na nich wpłynęło, to jacy są i to dlaczego tak, a nie inaczej postępują. Niesamowite jest również to jak ci wszyscy bohaterowie łączą się ze sobą. Ich wątki, z pozoru kompletnie nieistotne, z czasem twarzą sensowną całość, uzupełniają się i zamykają historię w logiczny sposób.

Z kartek dosłownie wylewa się negatywna energia. Ból, złość, żal, smutek, przygnębienie. Wiem, że to brzmi źle, ale mimo wszystko uważam to za plus.

To dlaczego tak źle mi pisać tę recenzję?
Bo książka mnie nudziła. Po prostu. Tak, wiem, że ta książka jest inna niż wszystkie. Naprawdę nie potrzebuję masy seksu, alkoholu i przekleństw, żeby dobrze bawić się przy czytaniu. Tutaj, najzwyczajniej w świecie, zabrakło mi powera, efektu wow, dynamiki. Akcja nabiera tempa dopiero pod koniec książki. Jednak ja, znając poprzednie książki Marcela, bardzo ubolewałam nad tym, że tak mało haczyków i przynęt jest w tej historii. Fakt, od początku do końca ciekawił mnie wątek samobójstwa Otylii i Alana, ale to wszystko.

Zakończenie trochę ratuje sytuację, bo jestem ciekawa, jak to się dalej potoczy, chociaż mój mózg pozostał mózgiem i nie zamienił się w papkę...
Ocena
Recenzja wg Literatka_ / (Dodano 14.08.2020)
"Nie wiesz wszystkiego" to czwarta książka Marcela Mossa, którą miałam niewątpliwą przyjemność czytać. Tym razem autor zabiera nas do renomowanego warszawskiego liceum. Historia zaczyna się w momencie, kiedy dwoje uczniów tej szkoły popełnia samobójstwo. Wszyscy są wstrząśnięci tym wydarzeniem, koledzy, koleżanki, nauczyciele. Nikt nie spodziewał się takiej tragedii... Jedna z nauczycielek wraz z przyjaciółką jednej z ofiar postanawiają dowiedzieć się, co tak naprawdę tam się stało. Dlaczego dwoje młodych ludzi postanowiło zakończyć swoje życia...
Książka podzielona jest na kilka części, w każdej z nich mamy do czynienia z opowieścią z perspektywy innego bohatera. Chociaż nie do końca. Opowieści mocno się przeplatają, widzimy wydarzenia z perspektywy różnych bohaterów, a także z różnego czasu. Pomimo pozornego poplątania cała historia jest bardzo spójna i nie ma mowy, aby czytelnik pogubił się w wątkach.
Już po raz kolejny Marcel Moss przedstawił fenomenalną historię, która daje mocno do myślenia. Niby fikcja literacka, a jednak czytelnik ma z tyłu głowy przeświadczenie, że opisane wydarzenia mogły wydarzyć się naprawdę. Nie chcę zdradzać szczegółów, jednak mogę śmiało napisać, że jest to chyba najlepsza książka autora i gorąco polecam jej przeczytanie.
Na okładce książki możemy przeczytać, że jest to szokujący thriller dla fanów Belfra i Hejtera. Hejtera nie oglądałam, jednak Belfer ogromnie mi się podobał i muszę przyznać, że zdecydowanie zgadzam się z tym stwierdzeniem. W książce mamy do czynienia z wieloma mrocznymi sekretami, nie tylko młodzieży, ale także rodziców czy pracowników szkoły. Skrywane tajemnice, szokujące przeżycia, to wszystko sprawia, że książka wciąga już od pierwszej strony. Czytając "Nie wiesz wszystkiego" mocno wczułam się w losy bohaterów i byłam bardzo ciekawa ich przeżyć. Dla mnie to prawdziwy majstersztyk.
Ocena
Recenzja wg su.biektywna / (Dodano 14.08.2020)
Książka Marcela Mossa „Nie wiesz wszystkiego” zdecydowanie nie jest książką łatwą i lekką. Ukazanych jest w niej szereg problemów z jakimi borykają się nastolatkowie, począwszy od wyniszczających plotek, budowanej hierarchii w szkole, wyśmiewania, przemocy, bulimii, gwałtów, depresji, sponsoringu, braku akceptacji ze strony rówieśników jak również nauczycieli i rodziców, po próby samobójcze.

Powieść rozpoczyna się tragiczną wiadomością – dwoje nastolatków popełnia samobójstwo skacząc z dachu opuszczonej hali, podejmują decyzję o rezygnacji z życia. Samobójstwo popełnia szkolny wyrzutek Otylia, oraz szkolna gwiazda Alan. Opinia publiczna szybko jednak wydaje wyrok i oskarża Otylię o namówienie chłopaka na skok. Marta za wszelką cenę chce odkryć prawdę i oczyścić imię przyjaciółki. To co odkrywa wstrząsa nią dogłębnie.

Autor z zaskakującym realizmem ukazuje nam świat współczesnej młodzieży, która podczas walki o akceptację oraz chęć przynależenia do grupy społecznej często traci własną tożsamość i chowa głęboko w środku swoją prawdziwą twarz. Akcja toczy się szybko i wzbudza ogromne emocje. Autor odkrywa przed czytelnikiem często traumatyczną przeszłość bohaterów co pomaga zrozumieć w pełni ich teraźniejsze zachowania. Poznajemy historię z perspektywy wielu osób, nie tylko nastolatków, dzięki czemu mamy pełen obraz wydarzeń.

Jest to niezwykle dojrzała opowieść o problemach z jakimi borykają się nastolatkowie oraz jaki wpływ mają one później na ich życie. Nie każdy bowiem potrafi radzić sobie dobrze z problemami, niektórzy zamiast stawać się silniejsi pogrążają się w smutku i samotności odtrącając innych od siebie. Książka ukazuje skrajne zachowania z jakimi młodzież musi sobie radzić – od szczerości, zaufania, pomocnej dłoni i przyjaźni po niszczenie drugiej osoby, wyśmiewanie, krzywdzenie, brak empatii i zrozumienia.

„Dzisiejsza młodzież jest nierozumiana i wystawiana na wiele zagrożeń. Żyjemy w czasach, w których nastolatkowie muszą zmagać się z ogromną presją i wygórowanymi oczekiwaniami”.

Uważam, że jest to książka, którą powinien przeczytać każdy. Wywarła na mnie ogromne wrażenie, poruszyła mnie i skłoniła do refleksji. Sprawiła, że doceniłam ludzi, których miałam przy sobie podczas dojrzewania. Zakończenie zaskakuje i zostawia z obietnicą „ciąg dalszy nastąpi”. Więc czekam.
Ocena
Recenzja wg Chaptercat / (Dodano 12.08.2020)
Marcel Moss należy do tego grona pisarzy, którzy trafnie i dosadnie krytykują nasz współczesny świat. Jego książki dają do myślenia, poruszając przeróżne aspekty ludzkiego życia. "Nie wiesz wszystkiego" kolejny raz uświadamia jak wiele bolączek trawi społeczeństwo i to od najmłodszych lat.

Ocena
Recenzja wg Horror_Book_Devourer / (Dodano 12.08.2020)
"Miłość bywa piękna, ale uczucia powierzone nieodpowiedniej osobie stają się destrukcyjne."

Przygotujcie się, że ta książka będzie teraz wszędzie. Będzie pojawiać się na głównych stronach księgarń i instagramowych kontach. Będzie was śledzić niczym opętany prześladowca, pukać do waszych mózgów. I bardzo dobrze, bo to pozycja na którą wręcz trzeba zwrócić uwagę.

Nie wiem gdzie autor skitrał się tyle czasu ale cieszę się, że zrobił krok do przodu i ujawnił się w książkowym świecie, bo nikt inny tak jak on nie potrafi pisać tak lekko i wciągająco o tematach kontrowersyjnych, szokujących, perwersyjnych a zarazem tak prawdziwych i ludzkich.

"Nie wiesz wszystkiego" to książka, która zamiata emocjonalnie. Zaczyna się samobójstwem dwójki nastolatków. Co tam naprawdę się wydarzyło? Nic nie jest takie proste jakie mogłoby się wydawać. Świat nastolatków bywa okrutny i destrukcyjny. Młodzi ludzie pełni kompleksów ukrywają przed światem swoje słabości, walczą z demonami, które często niszczą ich psychicznie. Autor idealnie pokazuje świat współczesnej młodzieży, która nie zawsze jest w stanie sobie poradzić ze sobą i swoimi emocjami, będącej w cieniu dorosłych, którzy wcale nie są lepsi.

Masa emocji, spora doza tabu i ogromna studnia przemyśleń.
Świetna książka pokazująca dobitnie ułomności ludzkiej natury, która szczególnie w nastoletnim życiu może doprowadzić do tragedii.

"Tak bardzo pogubiliśmy się w labiryncie kłamstw i sekretów, że nie mamy już szans się z niego wydostać". Czekam na ciąg dalszy
Ocena
Recenzja wg book_and_caffeine / (Dodano 12.08.2020)
Tę książkę mogłabym opisać tylko jednym słowem: FENOMENALNA!
Nie sądziłam, że po tak świetnej książce jaką była "Pokaż mi" można napisać coś jeszcze lepszego. Marcel Moss kolejny raz pozytywnie mnie zaskoczył i mam nadzieję, że będę tak zaskakiwana jeszcze wielokrotnie.
"Nie wiesz wszystkiego" to thriller, którego akcja rozgrywa się w szkole. Tym razem autor skupia się na problemach młodzieży. Brak akceptacji rówieśników, wykluczenie z grupy, depresje, myśli samobójcze, zawody miłosne, brak wsparcia w rodzinie to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć młodzi ludzie. Można by pomyśleć, że każde pokolenie przez to przechodzi, jednak dzisiejsze życie jest o wiele trudniejsze. Media społecznościowe pomagają rozsiewać jeszcze więcej hejtu, a anonimowość sprawców odgrywa tu znaczną rolę.
Samobójcza śmierć dwójki licealistów: Otylii i Alana wstrząsa społecznością szkoły. Dlaczego szkolny wyrzutek i kapitan drużyny siatkówki, którzy nigdy się nie przyjaźnili zdecydowali się na taki krok? Spekulacji nie ma końca. Czy to Otylia namówiła Alana na skok z dachu? Marta najlepsza przyjaciółka tej dwójki będzie próbowała odkryć prawdę. Anonimowe liściki, które dostanie doprowadzą ją do wielu szokujących faktów skrywanych przez jej znajomych. Prawda okaże się bardzo bolesna i brutalna. Ja byłam bardzo zdziwiona, gdy ją poznałam.
Coś czuję, że ta książka będzie moim numerem 1 w całym 2020 r. To w jaki sposób autor wniknął w psychikę nastolatków, a szczególnie dziewcząt zasługuje na uznanie. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg, a może nawet ekranizację.
Ocena
Recenzja wg agata.recenzuje / (Dodano 11.08.2020)
Jakie macie wspomnienia ze szkoły?
Bohaterowie najnowszej książki Marcela Mossa „Nie wiesz wszystkiego” będą mieli napewno bogate wspomnienia, ale czy dobre? Dwójka uczniów szkoły Freuda popełnia samobójstwo. Marta, przyjaciółka obojga nie wierzy w to i postanawia wszcząć właśnie śledztwo. Co odkryje? Że idealne takie nie jest, że podłość ma ukryć strach, a a brak akceptacji może prowadzić do tragedii. Powiem tak: to było za dobre. Książka jest mocna, gra na emocjach czytelnika, jednocześnie jest napisana w taki sposób, ze nie czytamy męczącego wyznania win, ale thriller, który porywa nas już od pierwszej strony. Ile uczniów tyle problemów, a sto razy więcej tajemnic. Stąd mamy tutaj zetknięcie z naprawdę ciężkimi tematami. Gnębienie w szkole, ukrywany homoseksualizm, chore wymagania rodziców, chęć utrzymania szkolnego statusu. Ujęcie tego wszystkiego w jednej książce sprawia, ze możemy zobaczyć z jakimi problemami walczy dzisiejsza młodzież. A nie tylko dzisiejsza, bo przecież wiele problemów wcale do nowych nie należy. Technicznie nie mam uwag. Pozycja została dopracowana w każdym calu. Gdzie ma akcja zwolnić tam zwalnia, a gdzie ma mieć szybkie tempo tam zastało to zastosowane. Majstersztyk widoczny na każdej stronie. Książkę polecam każdemu. Starszej młodzieży żeby zobaczyła do czego mogą prowadzić ich zachowania. Dorosłym, bo dzięki niej mogą lepiej zrozumieć swoje dzieci. Jest to książka z mocnym morałem, która napewno zapada w pamięć. Autor wykonał kawał dobrej roboty, zarówno technicznie jak i merytorycznie. Gratuluję i czekam na więcej.
Ocena
Recenzja wg ZaBOOKowana / (Dodano 11.08.2020)
"Znajomość sekretów drugiej osoby to potężna broń, która daje najlepszy efekt, gdy używa się jej w odpowiednim momencie."

Jak bardzo musi się trząść nastoletni świat, że osoba dopiero wchodząca w dorosłość, osoba mająca całe życie przed sobą posuwa się do czynu, którego nie da się odwrócić - do samobójstwa?

Marta to zakompleksiona nastolatka, która nie ma w życiu łatwo. Dziewczyna uczęszcza do elitarnego liceum, w którym jej jedynymi przyjaciółmi jest Kuba i Otylia, którzy razem z Martą są nazywani wyrzutkami. Nikomu się nie narażając chce wytrwać do końca szkoły, kiedy będzie mogła w końcu odetchnąć. Pewnego dnia szkołą nastolatki wstrząsa wiadomość, iż Otylia wraz z Alanem - najpopularniejszym chłopakiem w szkole - popełnili samobójstwo. Marta nie chce uwierzyć, że jej przyjaciółka postąpiła tak egoistycznie i się zabiła. Zastanawia się również, co łączyło ją z Alanem, przecież to dwa różne światy. Marta wraz z ulubioną nauczycielką polskiego - Julią wpadają na pomysł, by stworzyć skrzynkę zwierzeń, do której uczniowie będą mogli anonimowo wrzucać swoje listy ze zwierzeniami. Już pierwszego dnia Marta otrzymuje anonimową wiadomość, w której ktoś wyznaje, że zna prawdę na temat śmierci dwojga nastolatków. Od tej pory Marta nieustannie dąży do prawdy. Chce dowiedzieć się, co wydarzyło się w rzeczywistości i co łączyło jej najlepszą przyjaciółkę ze szkolną gwiazdą. Jakie sekrety uczniów wyjdą na jaw? Czy Otylia rzeczywiście namówiła Alana do samobójstwa?

Książka "Nie wiesz wszystkiego" to niesamowicie wstrząsający thriller, który daje wiele do myślenia. Porusza kwestię nastoletnich problemów, gdzie rodzice zajęci swoimi sprawami lekceważą swoje pociechy i nie dają takiego wsparcia jakie powinni, co może prowadzić do prawdziwych tragedii. Marcel Moss w umiejętny sposób przekazuje nam tę historię. Styl autora - jak zwykle - genialny. Lekkie pióro i nieustające napięcie, które nam towarzyszy od samego początku lektury sprawiają, że trudno oderwać się od książki nawet na moment. Muszę przyznać, że czytałam wszystkie powieści Marcela i ta najbardziej do mnie przemówiła - nie to, żeby poprzednie były gorsze, absolutnie nie. Autor w każdej swojej lekturze ma mocny przekaz i każda wciąga czytelnika w swój mroczny świat ledwo dotknie się okładki. Trudno polemizować z tym, iż Marcel to jeden z lepszych polskich autorów. Każda jego książka staje się bestsellerem - co mówi samo za siebie. Uważam, że każdy powinien sięgnąć po "Nie wiesz wszystkiego" i się z nią zapoznać. Wulkan emocji gwarantowany. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy!
Ocena
Recenzja wg _my_world_book_ / (Dodano 10.08.2020)
Marcel Moss to autor, którego trzeba koniecznie mieć na uwadze na swoich czytelniczych listach. Choć na razie miałam przyjemność zapoznać się tylko z dwiema książkami autora „Pokaż mi” oraz właśnie najnowszą „Nie wiesz wszystkiego”, to już to wystarczyło, by docenić autora za to, jakie emocje wywołuje swoimi powieściami. Na początku nie mogłam przyzwyczaić się do zmiany stylu, bo ta książka na pewno jest książką trochę lżejszą (ale tylko pozornie) niż pierwsza czytana przeze mnie. Nie ma tu takiego wulgarnego języka, śmiałych scen seksu i scen, które mogą wydawać się nieprawdopodobne. Ale szybko zdałam sobie sprawę, że choć „Nie wiesz wszystkiego” jest książką inną, to przecież wywołuje emocje, ba, zawiera w sobie wydarzenia, które kiedyś mogły przecież wydarzyć się i nam, naszym znajomym. Jest prawdziwa do bólu! A to, że jest napisana innym stylem i prostym językiem świadczy tylko o tym, że autor się literacko rozwija i chwała mu za to. Co tym razem przygotował Moss dla swoich czytelników? O tym poniżej.

Prestiżowe warszawskie liceum. Całą społecznością – uczniami i nauczycielami – wstrząsa tragiczna informacja o śmierci dwójki nastolatków Otylii oraz Alana. Bardzo szybko opinia publiczna wyda wyrok, że to szkolny wyrzutek i niedoszła samobójczyni Otylia nakłoniła najpopularniejszego ucznia Alana do skoku razem z nią z dachu. W tę wersję nie wierzy jednak najlepsza przyjaciółka dziewczyny – Marta, która jest przekonana, że czegoś takiego ona by nie zrobiła. Pewnego dnia do założonej przez Martę i nauczycielkę Julię skrzynki zwierzeń trafia bardzo intrygująca informacja – osoba pisze, że zna prawdę o tamtej nocy na dachu i zamierza ją ujawnić tylko na własnych warunkach. Czy Marta dowie się, co było przyczyną śmierci Alana i Otylii?

Książka zaczyna się mocno i już na samym początku wywołuje emocje – dwójka nastolatków skacze z dachu. Dlaczego, co takiego zrobili wcześniej, że zdecydowali się ze sobą skończyć. Tylko Marta nie wierzy, że Otylia chciała popełnić samobójstwo i jeszcze do tego namówiła Alana, chłopaka, z innych kręgów, lubianego i podziwianego. I my razem z Martą podejmiemy śledztwo, w końcu jest ktoś, kto sugeruje, iż wie, co stało się tamtej nocy. Ale czy można zacząć grać w jego grę? Na to, co wydarzyło się na dachu, naprowadzać nas będą także retrospekcje opowiedziane przez innych uczniów liceum, związanych z Alanem. Poznamy jego dziewczynę Sarę, jej przyjaciółkę Wiki oraz nauczycielkę Julię. Równolegle z przeszłością toczyć się będzie narracja w czasie teraźniejszym i może się wydawać, że to wszystko nam się pomiesza, zagmatwa. Autor jednak zadbał o to, by fabuła – tajemnicza i intrygująca, była prosta w odbiorze i by nic nam w niej nie umknęło. Więc z zaciekawieniem czytałam, nie miałam nawet pomysłu, jak to wszystko się zakończy i jestem ogromnie zaskoczona takim właśnie zakończeniem. I ten napis „Ciąg dalszy nastąpi” – już nie mogę się doczekać drugiej części!


Po przeczytaniu tej książki nasunęła mi się myśl, że ciesze się bardzo, że mam już szkołę za sobą, że nie było w tamtych czasach social mediów, bo to, o czym przeczytałam w tym thrillerze psychologicznym sprawia, że nogi się uginają, szczęka opada i można wręcz się załamać. Nie ma porozumienia między dziećmi a ich rodzicami, w szkole panuje nieustanna rywalizacja i pogoń za akceptacją w grupie. Jesteś gruby/ gruba? Na pewno będziesz pośmiewiskiem. Twoi rodzice nie mogą zapewnić Ci super ciuchów, wyjazdów na imprezy – już jesteś stracony na starcie. Udawanie innej osoby, anoreksja i bulimia, znęcanie się, bicie, wyzwiska czy próby samobójcze – o tym przeczytamy w tej książce. Walka o względy to jedno, ale Marcel Moss ukazuje także to, w jaki sposób są traktowane dzieci przez rodziców. Podnoszenie poprzeczki, wymaganie dobrych stopni, kupowanie modnych ubrań czy gadżetów, byleby zagłuszyć sumienie, że nie spędza się z dzieckiem czasu i nie zauważa się ich problemów. Aż w końcu dojdzie do tragedii, a wystarczyłoby tylko szczerze porozmawiać. Łatwo jest nam też udzielać rad, oceniać, jak żyją inni, ale mam nadzieję, że po przeczytaniu „Nie wiesz wszystkiego” zastanowimy się głęboko nad tym, co możemy zrobić, czy do takich sytuacji, jak te opisane w książce, po prostu nie dochodziło.

Ocena
Recenzja wg dorotbook / (Dodano 10.08.2020)
Pan Moss stworzył coś niesamowitego! To już moje drugie z nim spotkanie i chociaż książka jest tematycznie zupełnie inna, wciąga tak samo mocno. Cały czas się zastanawiam, jak autor to robi. Czy dzieje się tak dlatego, że rozdziały są krótkie, pisane z perspektywy kilku bohaterów, a historia rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych? A może jest to sprawka pierwszoosobowej narracji, która przybliża czytelnika do każdej postaci. A może stoi za tym fakt, że wszystkie sekrety bohaterów odkrywamy stopniowo, powoli i co najważniejsze samodzielnie łącząc porozrzucane kawałki układanki. A może odpowiada za to coś jeszcze innego? Nie będzie niespodzianką jeśli napiszę, że autor sięga po kontrowersyjne tematy. W tej książce poruszył wiele trudnych spraw. Spraw niezwykle aktualnych i dotyczących młodych ludzi, którym przyszło żyć w obecnych, niełatwych czasach. Czasach, w których młody człowiek, aby poczuć się ważnym, dąży do nieosiągalnego, często sztucznie kreowanego przed media, ideału. W których młodzież nie ma zaufania nie tylko do dorosłych, nie tylko do rówieśników, ale przede wszystkim do samych siebie. Autor mówi w książce o typowych problemach wieku dorastania, takich jak niezrozumienie i ogromna presja ze strony rodziców i rówieśników, chęć przypodobania się, zaistnienia w grupie, wyśmiewanie się z osób wyróżniających się, odstających od reszty. Porusza jednak też tematy dużo trudniejsze, mówi o bulimii, o próbach samobójczych, uzależnieniach, o sponsoringu i gwałtach. A to i tak jeszcze nie są wszystkie problemy, z jakimi rozprawia się ta książka. Kiedy czyta się o tym, z czym muszą zmagać się bardzo młodzi przecież jeszcze bohaterowie powieści, oczy rozszerzają się coraz bardziej i bardziej ze zdziwienia. Książka niesie za sobą bardzo ważny przekaz. Ma uświadamiać i ma być przestrogą. Pokazuje, że problemy nastolatków są ważne. Nie można ich bagatelizować i lekceważyć, bo tłumione emocje, z którymi na pewno nie poradzą sobie sami, to bomba z opóźnionym zapłonem, która prędzej czy później doprowadzi do tragedii. Młodzi ludzie chcą, aby ich usłyszano i wysłuchano. Marcel Moss namawia w swojej książce, aby dać im szansę. Bo walczą o samoakceptację. I ta walka nie jest łatwa.

„Nie wiesz wszystkiego” to bardzo dobry polski thriller. Wielowątkowy i uniwersalny. Porusza trudne i ważne tematy, wzbudza silne emocje i trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Nie tylko dostarcza świetnej rozrywki, zmusza też do myślenia i zastanowienia się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość młodych ludzi, jeśli im trochę nie odpuścimy i nie zdejmiemy z nich ciężaru, z jakim obecnie muszą wchodzić w dorosłość. Z całego serca polecam ❤
Ocena
Recenzja wg maitiri_books / (Dodano 10.08.2020)
Chociaż głównym motywem, pojawiającym się w powieści, jest zagadkowe samobójstwo dwojga nastolatków, książka Mossa nie ogranicza się jedynie do thrillerowych klimatów.
Od dawna miałam w planach nietypowe powieści tego autora i nawet mam już na półce #niepatrz ale teraz nareszcie wiem, czemu wszyscy zachwycają się jego twórczością. Świetna!
Ocena
Recenzja wg rutynowa / (Dodano 10.08.2020)
Marcel Moss - tego Pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest o nim głośno za sprawą jego książek, które są po prostu świetne i zostają w naszych głowach jeszcze długo po skończonej lekturze!

"Nie wiesz wszystkiego" to książka nieco inna niż jej poprzedniczki. Jest dużo "lżejsza" i skierowana do młodzieży, ale również porusza niezwykle ważne i trudne tematy.

Na samym początku dowiadujemy się o śmierci dwójki licealistów. Wszyscy uważają, że popełnili samobójstwo. Jednocześnie zastanawiają się co Otylia i Alan robili razem na dachu, skoro nic ich ze sobą nie łączyło? Dlaczego skoczyli?
Odpowiedzi na te pytania poznać chce Marta - klasowy wyrzutek i przyjaciółka Otylii. Dziewczyna zrobi wszystko, aby odkryć prawdę. Nie wierzy, że jej przyjaciółka zostawiłaby ją samą....

Autor zgrabnie łączy teraźniejszość z przeszłością. Rozdziały są podzielone na bohaterów, dzięki czemu poznajemy każdego z osobna. Każdy z nich został ukształtowany trudnymi wydarzeniami z przeszłości i skrywa tajemnicę, która ma wpływ na jego obecne życie.

Moss jak zwykle mocno szokuje. Tym razem zwraca uwagę na problemy młodzieży, które bardzo często są ignorowane. Nałogi, hejt, grupy społeczne i niezrozumienie - to problemy bardzo często spotykane we współczesnym świecie nastolatków.
Myślę, że to pozycja, którą powinni przeczytać rodzice. Może dzięki niej, niektórym otworzą się oczy i zwrócą większą uwagę na swoje dzieci.

Książka wciąga od pierwszej strony. Nie mogłam przestać czytać zanim nie dotarłam do ostatniej. Mnóstwo szokujących zwrotów akcji i zakończenie, które wbija w fotel! Prawdziwa petarda!
Ocena
Recenzja wg czytaniaa / (Dodano 10.08.2020)
Oto Moss, jakiego nie znacie.
Oto książka, która powinna znaleźć się w kanonie lektur.
Oto historia kilku nastolatków, którzy walczą ze swoimi demonami.

Powiem Wam, że nie spodziewałam się tego, co zastałam w książce. Nie przypomina ona poprzednich dzieł Mossa. Ta książka powinna być obowiązkowo omawiana na lekcjach polskiego.
Życie nastolatka to totalny rollercoastr, w którym łatwi się zgubić. Łatwo zatracić swoje własne "ja", na prowizoryczną korzyść sympatii i akceptacji przez wynaturzone środowisko. Wystarczy, że nie tak się ubierasz, wyglądasz, nie masz pieniędzy czy masz odmienne poglądy. To wszystko może wykluczyć nastolatka ze spokojnego życia szkolnego. Nikt nie chce być "wyrzutkiem", "frajerem" czy innym pośmiewiskiem. Czasami jedyną drogą do akceptacji, jest założenie maski. Maski fałszu, pozorów. Co się jednak stanie, gdy sekrety zaczną wychodzić na światło dzienne? Misternie skrojona zasłona zacznie opadać i obnaży to, co za wszelką cenę miało pozostać w ukryciu. Czy sekret i pozycja mogą kosztować życie?
Marcel Moss stworzył książkę, którą będę wręcz wciskać w ręce każdego znanego mi nastolatka i jego rodzica. Ta historia to przestroga, lekcja. Szokuje, przeraża, zasmuca i nakłania do analizowania własnego życia. Bo błędy i zachowanie nastolatków to nie tylko ich własne widzimisie. To często nieświadome konsekwencje braku rodzicielskiego zainteresowania, czasu dla dziecka czy kreowania jego życia według własnego planu. Bywa, że dziecko to pudełko na niespełnione marzenia rodziców.
W "Nie wiesz wszystkiego" po stronach książki prowadzi nas głównie Marta- pilna uczennica, wyrzutek oraz Julia- nauczycielka z powołania, ale z ogromnym bagażem emocjonalnym. Poznajemy również mroczne sekrety, bolesne zdarzenia i życiowe rozterki Otylii, Alana i kilku uczniów z liceum.
Część z nich wykreowała siebie tak, aby wpasować się w towarzystwo i być na topie. Niestety skutki poświęcenia własnego "ja" pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Kilka osób z Freuda nie chce się zmienić, woli spokojne stanie z boku, bycie sobą. Ale i ono często podszyte jest problemami z przeszłości. To, co widoczne nie zawsze pokrywa się z tym, co drzemie i rozrywa nas w środku.
Świat nastolatka stale się zmienia, tworzy się wciąż na nowo. Dlatego tak ważne jest zauważenie go. Docenienie. Zainteresowanie. I przede wszystkim poważne podejście do jego problemów. Mały problem w świecie dorosłych staje się ogromnym problemem w świecie nastolatków.
Nie ignorujmy, rozmawiajmy. Róbmy wszystko, aby samobójstwo nie było najprostszym rozwiązaniem.
Ocena
Recenzja wg Tusz_na_papierze / (Dodano 10.08.2020)
Dwoje uczniów prestiżowego liceum – Otylia i Alan, ponosi śmierć najprawdopodobniej wskutek samobójstwa. Wśród nastoletnich znajomych ofiar powstaje wiele plotek, które próbują tłumaczyć prawdopodobne przyczyny tragedii. Nie inaczej robi Marta – najbliższa koleżanka domniemanych samobójców. Choć dziewczyna w odróżnieniu od swoich rówieśników nie opiera się na pogłoskach, a dąży do obiektywnej prawdy. Czy uda się jej wyjaśnić okoliczności śmierci bliskich jej osób?

Autor zaserwował czytelnikowi naprawdę szeroką paletę narracyjną. Historia podzielona jest na części, które dotyczą poszczególnych postaci. Oprócz tego rozdziały prowadzone są z perspektywy większości bohaterów, tj. Marty, Otylii, Julii, Sary, Zuzy, Kuby i Wiktorii. Plany czasowe są tutaj aż dwa – przed i po tragedii. Być może brzmi to skomplikowanie i zniechęcająco, ale praktyka przedstawia się inaczej. Dzięki takiemu urozmaiceniu nie ma miejsca na znużenie, a co najważniejsze – możemy spojrzeć na różne sytuacje z wielu punktów widzenia.

Książka kojarzy mi się z kilkoma serialami takimi jak „Belfer” czy „Znaki”, a nawet z filmem „Sala samobójców”. Zaznaczam, że jedynie wywołuje takie skojarzenia, a nie jest ich kalką. Książkę i wspomniane dzieła kinematografii łączy jedynie zagadnienie problemów, z jakimi boryka się młodzież. Bagatelizowanie przez dorosłych problemów dzieci zaczyna być nie wyjątkiem, a regułą. Świadectwem tego jest wysokie, bo aż 2 miejsce Polski w Europie pod względem ilości samobójstw osób nieletnich. Skala problemu jest ogromna, tym bardziej cieszy fakt, że próbuje się uwrażliwić społeczeństwo na wszelkie możliwe sposoby, a ta książka doskonale sprawdza się w takiej roli.

Jedyną wadą, jaką dostrzegłam był zbyt „pamiętnikowy” styl autora, który szczególnie rzucał się w oczy na początku lektury. Warto zaznaczyć, że cała konwencja książki opiera się na narracji prowadzonej w taki sposób, jak gdybyśmy czytali pamiętniki poszczególnych bohaterów. Nie mniej jednak potrzebowałam trochę czasu, by do takiego sposobu opowieści się przywyknąć.

Tytuł tej pozycji jest jednocześnie bardzo dobrym morałem w kontekście wszystkich wydarzeń, z jakimi przyjdzie się spotkać podczas lektury. Każdy znajdzie tutaj cząstkę siebie z młodości, a nawet z teraźniejszości. Każda przykrość zostawia ślad, a książka autorstwa Marcela Mossa odkopuje wypierane wspomnienia, lecz nie po to by krzywdzić, a krzywdzie zapobiec. „Nie wiesz wszystkiego” było moją pierwszą stycznością z autorem, ale z pewnością nie ostatnią. Drobiazgowość psychologicznej wiwisekcji prowadzonej przez autora jest jedyna w swoim rodzaju i szczerze Was zachęcam Was do tego, aby osobiście zweryfikować tę pozycję.
Ocena
Recenzja wg Oczytanakryminolog / (Dodano 10.08.2020)
"- Jak to jest? - odzywa się po dłuższej chwili. - Jakie to uczucie?
- Chodzi ci o umieranie? - dopytuje Otylia. - Całkiem przyjemne. To troche tak, jakbyś w środku zimy wziął gorącą kąpiel, a potem cały mokry wyszedł przed dom. Trzeba wytrzymać kilka sekund szoku, a później jest już z górki."
Dwoje uczniów warszawskiego liceum popełnia razem samobójstwo, sprawa jest o tyle dziwna, że Otylia i Alan nie znali sie, więc jak do tego doszło? Ta książka po prostu wbija w fotel i to nie dlatego, że jest brutalna czy wyzywająca, wprost przeciwnie, momentami przypomina wręcz obyczajówkę. Grozę i przerażenie wywołuje fakt, że wydarzenia, ludzie czy zachowania, które opisuje autor to nie jego wyobraźnia, ale rzeczywistość w ktorej przyszlo nam żyć. Dzieciaki, które zbyt szybko dorastają są agresywne i pełne roszczeń, pogubieni i samotni młodzi ludzie dążący do nieistniejącego ideału, którzy tak naprawdę pragną tylko akceptacji i miłości. Skupieni na sobie rodzice, którzy albo nie widzą problemów swoich dzieci albo je zwyczajnie bagatelizują i szkoła, która dla jednych jest polem do popisu, a dla innych piekłem na ziemi. Poza tym sama historia jest bardzo dobrze napisana bez zbędnych opisów czy dialogów, no i jeszcze końcowka, która mnie mocno zaskoczyła, a co ostatnio rzadko się zdarza. Mocna, dajaca do myślenia historia zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców, z zakończeniem, które sprawiło, że chce więcej...już
Ocena
Recenzja wg Life_substitute / (Dodano 09.08.2020)
opis brzmi ciekawie, intrygująco, a to tylko mały smaczek tego, co czeka nas w środku. Wciągnęłam się w książkę już od pierwszych stron i ciężko było się od niej oderwać. Fabuła zaskakuje na każdym kroku. Kiedy myślałam, że już chyba nic mnie bardziej nie zaskoczy następowało "buum..." i zbierałam szczękę z podłogi. Takich sytuacji było wiele i ogromnie mi się to podoba. Nie daje się uśpić czy znudzić czytelnika, a ciągle podkręca tempo i adrenalinę. Przejdźmy do bohaterów. Nastolatkowie, którzy chodzą do jednej szkoły. Każde z nich ma swoje problemy, jedne poważniejsze, drugie bardziej błahe. Na podkreślenie zasługuje również fakt pokazania jak różni jesteśmy. Jedni popadają w kompleksy i wycofują się z relacji społecznych, inni przybierają "drugie ja", a swe problemy chowają głęboko przed otoczeniem. Jeszcze inni udają kogoś kim nie są, aby zaistnieć w społeczeństwie i być akceptowanym, a jeszcze inni uważają, że im wszystko jedno. Autor przelał to wszystko w zachowania i postępowanie bohaterów za co duży plus. Dodatkowo pokreślone jest niezrozumienie pomiędzy pokoleniami oraz problemy obecnych nastolatków. To, że żyjemy w innych czasach wcale nie oznacza, że młodzi ludzie nie borykają się z problemami czy kłopotami. Owszem są one inne niż miało pokolenia wcześniej, ale nadal są. Przejdźmy jednak do samej intrygi i rzekomego samobójstwa. Czy to na pewno samobójstwo? Czy Otylia nakłoniła Alana? A może Alan ją? Znajdziecie odpowiedź w książce. Ze swej strony dodam tylko, że ja za nic nie domyśliłam się za kończenia i nawet przez sekundę nie rozważałam takiego rozwiązania. Autor potrafi umiejętnie namieszać nam w głowie. Jeden z lepszych thillerów jaki czytałam w tym roku i na koniec pozostaje pytanie kiedy kolejna część? Serdecznie polecam Wam przeczytać.
Ocena
Recenzja wg booksmyhobby / (Dodano 08.08.2020)
Marcel Moss "Nie wiesz wszystkiego"
Książka składa się z kilku wątków, dzięki którym poznajemy w pewnym sensie perspektywę życia nastolatków i osób dorosłych w dzisiejszych czasach.
Książka rozpoczyna się od samobójstwa dwójki nastolatków, Otylii i Alana. Cała szkoła żyje tą historią, zwłaszcza Marta, dla której zmarli byli  przyjaciółmi, zwłaszcza Otylia. Marta jest dziewczyną z kompleksami, od lat dla swoich rówieśników jest obiektem kpin że względu na wagę i wygląd. Dziewczyna jest bardzo samotna, do czasu, aż w nowym liceum spotyka Otylię, pewną siebie buntowniczkę z tatuażami. Pomimo różnic, dziewczyny stają się dla siebie bardzo bliskie. Otylia jednak nie mówi o sobie wszystkiego, jak się później dowiemy ma pewną tajemnicę... (SPOJLER) jako mała dziewczynka została brutalnie zgwałcona. Ma za sobą także nieudaną próbę samobójczą. Pomimo tego, iż miała kochających rodziców, coraz bardziej się od nich oddalała. Po pewnym czasie jej ojciec umiera, Otylia nie może się z tym pogodzić, korzysta z pomocy psychologa. Dręczą ja wyrzuty sumienia.
Marta od początku nie wierzy w samobójstwo przyjaciół. Z całych sił dąży do rozwiązania zagadki, zwłaszcza, że ktoś próbuje się z nią skontaktować, ktoś kto zna prawdę. Dziewczynie pomaga również jej wychowawczyni Julia, ktorej mąż jest szkolnym psychologiem w tym samym liceum. Kobiecie też zależy na poznaniu prawdy. Jej mąż jest podstępnym seksoholikiem i od lat nie jest jej wierny, mimo to kobieta znosi jego upokorzenia. Dlaczego sprawa samobójstwa jest dla niej tak ważna? Czy robi to bezinteresownie?
Oprócz tego wątku poznajemy innych uczniów, Sara, to dziewczyna Alana na pozór jest pewną siebie, atrakcyjną dziewczyną, jej matka jest bardzo popularną aktorką. Może się wydawać, że ma wszystko i wszystkimi może gardzić. Tak naprawdę Sara cierpi z powodu braku miłości matki, choruje na bulimię, aby stać się córka godną swej matki. Jej pragnienia są nieistotne. Liczy się to aby ładnie wyglądała.
Wiki, koleżanka Sary, pochodzi z bardzo bogatej rodziny. Jednak podczas świat Bożego Narodzenia jej rodzice zwierzają się, iż ich firma prawie zbankrutowała, od dziś ich życie diametralnie się zmienia, muszą oszczędzać . Wiki nie może się z tym pogodzić, za wszelką cenę szuka źródła dochodów aby pojechać na sylwestra z Sarą. (SPOJLER) Finalnie staje się utrzymanką dużo starszego od siebie mężczyzny. Grozi jej niebezpieczeństwo.
Oprócz tego poznajemy historię pary homoseksualnej, która boi się linczu w szkole, a przede wszystkim utraty pozycji. Dla wielu nastolatków właśnie opinia jest najważniejsza, ważniejsza niż własne szczęście.
Marcel Moss fenomenalnie wczul się w powyższe postaci. Doskonale opisał ich skrajne uczucia, obawy. Pokazuje nam pod jak ogromną presją żyje dzisiejsza młodzież. Temu wszystkiemu nie pomaga Internet, w którym ludzie czują się anonimowi. Psychika młodego człowieka jest bardzo krucha. I ta książka właśnie to pokazuje.
Ocena
Recenzja wg Ksiazkipannya / (Dodano 06.08.2020)
"Nie wiesz wszystkiego" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marcela Mossa, ale już mogę śmiało powiedzieć, że nie ostatnie. Będę wyczekiwać kolejnych nowości, jak i nadrobię poprzednie. Książka przyciągnęła moją uwagę intrygującą okładką i zapewnieniem, że będzie idealna dla fanów Belfra, osobiście bardzo mi się podobał ten serial, dlatego byłam jej bardzo ciekawa. Muszę z czystym sumieniem przyznać, że jestem zachwycona tą książką i tym jak autor wszedł w psychikę bohaterów, a to jak to przedstawił przebiło moje najśmielsze oczekiwania.

Śmierc Otylii i Alana zszokowała wszystkich uczniów i nauczycieli jednego z najlepszych liceum w Warszawie. Szybko zostali osądzeni przez innych i uznani za samobójców, niektórzy poszli o krok dalej i uznali, że to dziewczyna zmusiła chłopaka do popełnienia samobójstwa. Możliwe, że mieli podstawy, żeby tak sądzić, bo co robił najpopularniejszy chłopak w szkole z wyrzutkiem. Najgorzej przeżywa to Marta, przyjaciółka Otylii, która nie wierzy w podane informacje i na własną rękę chce dojść do prawy, a dodatkowo otrzymuje pewien liścik, w którym autor twierdzi, że zna prawdę o śmierci nastolatków.

W 100% zgadzam się z autorem, że nie można bagatelizować problemów nastolatków mówiąc, że wcześniej było gorzej, że w przeszłości było więcej problemów. W tej chwili każdy zmaga się ze swoim życiem, zakłada własne maski i walczy z problemami. Brak akceptacji, wyzwiska, gwałt to tylko część ścian z jakimi muszą się zderzyć bohaterowie, ich życie nie jest usłane różami, i zwykła rozmowa nie pomoże w ich rozwiązaniu.

Czytając zastanawiałam się, czy to nie za wiele sekretów i złych doświadczeń jak na taką garstkę ludzi, ale przecież w każdej szkole może tak być, bo skoro to tajemnice, to nikt o nich nie wie. Lubię czytać thrillery psychologiczne, jednak rzadko kiedy trafiam na takie, które naprawdę wnikną w psychikę bohaterów, przedstawiają realistycznie ich problemy, jednak ten napewno zapadnie mi pamięci, bo dzięki niemu mogłam zrozumieć i poczuć co czują lekceważeni i ignorowani nastolatkowie. Akcja swoim szybkim tempem i wielkim napięciem wciągnęła mnie od pierwszych stron i już po prologu wiedziałam, że będzie to coś mocnego, brutalnego i obnażającego słabości i kłopoty młodych ludzi. Dlatego chcę wam tylko powiedzieć, że musicie ją przeczytać.
Ocena
Recenzja wg Zslaboscidoksiazek / (Dodano 06.08.2020)
Wszystko zaczyna się od śmierci dwóch nastolatków. Opinia publiczna wydaje osąd. To z pewnością Otylia mianowana "wyrzutkiem" nakłoniła Alana do popełnienia samobójstwa. Ich przyjaciółka poprzysięga, że odkryje powód tego desperackiego czynu. W końcu prawda wychodzi na jaw.
_______________________
"Nie wiesz wszystkiego" dobitnie pokazuje, jak łatwo osądzać innych, nic o nich nie wiedząc. Czytając wplątałam się w istną pułapkę. Sama zaczęłam dokonywać osądu, aż dochodziłam do kolejnych rozdziałów pokazujących, jak bardzo się mylę. Nastolatki to dorosłe dzieci. Z jednej strony potrzebują wsparcia, a nawet ratunku u osób dorosłych, a z drugiej muszą radzić sobie z problemami na własną rękę. Marcel Moss wykreował kilku bohaterów, których różni wszystko, a łączy jedno - śmierć Otylii i Alana. Najbardziej smutnym zagadnieniem jest relacja między nastolatkami, a ich najbliższymi. Książka aż krzyczy o chwilę uwagi ze strony rodziców, o chwile zaangażowania i zrozumienia, o traktowanie młodych ludzi bez przedmiotowości. Gasnąca więź zmusza nastolatków do kłamstwa, do zakładania maski. Pogrąża ich coraz bardziej w cierpieniu, z którego nie ma dobrego wyjścia. Koło się zatacza i może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Młodzież nie tylko narażona jest na osądy, oszczerstwa czy agresję, ale także jest bezsilna na krzywdy powodowane przez ludzi dorosłych, przez ludzi którym powinni móc zawierzyć swoje lęki i u których powinni szukać wsparcia. Brutalna prawda, którą znajdziecie na stronach tej książki będzie miała ciąg dalszy...
Podoba mi się język, podział na osoby, retrospekcje i delikatność tej książki. Ale nie martwcie się, szokujące wydarzenia też są, jak dla mnie w bardziej przystępnej wersji niż w "Nie patrz", co z pewnością nie odstraszy młodszych czytelników. W moim odczuciu jednak książka nie daje nadzieji na naprawę rzeczywistości. Wręcz przeciwnie. Pokazuje, że może być tylko gorzej.
Ocena
Recenzja wg moniczyta / (Dodano 03.08.2020)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Nie wiesz wszystkiego

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
6,99 zł 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł