Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego

(okładka twarda, książki)
100/100
Liczba stron: 414
Data premiery: 04-06-2019
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego.

Urzekająca historia wszechświata- od zarania dziejów po odległe krańce przyszłości.

Większość historyków badających najmniejsze okruchy dziejów, podkreśla konkretne daty, osoby i dokumenty. Jakby jednak wyglądało badanie całości historii, od Wielkiego Wybuchu po dzień dzisiejszy, a nawet daleką przyszłość? W jaki sposób uwzględnienie w tych badaniach pełnej rozciągłości czasu zmieniłoby sposób, w jaki postrzegamy wszechświat, ziemię i nasze istnienie?

Takie właśnie pytanie postawił sobie David Christian, tworząc ekscytujące nowe podejście do zrozumienia tego, gdzie już byliśmy, w jakim miejscu obecnie jesteśmy i dokąd zmierzamy. W Opowieści o początku Christian zabiera czytelników w szaloną podróż przez całe 13,8 miliarda lat, które każe nam właśnie uznać za "historię". Koncentrując się na definiowaniu konkretnych wydarzeń (progów), wyraźnych trendów i głębokich kwestii dotyczących naszego pochodzenia, Christian rzuca światło na ukryte wątki, które wiążą to wszystko w jedną całość- począwszy od powstania naszej planety poprzez narodziny rolnictwa, po ewentualną wojnę nuklearną i nie tylko.

Dzięki wnikliwemu wejrzeniu w kwestie pochodzenia wszechświata, początków życia, pojawienia się ludzi i tego, co przyniesie przyszłość , Opowieść o początku odważnie przekształca pojęcie naszego miejsca w kosmosie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Christian David
Nazwa Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego
Liczba stron 414
Data premiery 04-06-2019
Wydawca Wydawnictwo Zysk i S-ka
Oprawa twarda
Tłumacz Wojciechowski Aleksander
ean 9788381165884
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2019
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Zabierając się do lektury Opowieści o początku miałem pewne obawy, czy książka nie jest podobna treściowo do wielu innych, które można znaleźć na rynku. Moje wątpliwości szybko zniknęły, kiedy przeczytałem kilka pierwszych stron. Książka Christiana nie przypomina typowych tytułów popularnonaukowych, ponieważ autor postanowił potraktować całą naszą historię, jako jedną opowieść, a nie wiele epizodów, przepełnionych datami, odkryciami i nazwiskami. Mamy za to coś w rodzaju powieści, która opisuje historię od Wielkiego Wybuchu aż po czasy współczesne i rozważania na temat przyszłości. Przyznam szczerze, że podziwiam autora, że zdecydował się na taką formę, ponieważ wymagała ona bardzo, ale to bardzo dużo pracy. Przede wszystkim dlatego, że przez całe 400 stron cały czas udało mu się utrzymać taki sam styl opowiadania i nie zbaczać w kierunku wypisywania wielu nazwisk i dat, tylko potraktować historię, jako całość.

O wielu rzeczach, które opisuje Christian miałem już okazję się uczyć w szkole, czytać w różnego rodzaju podręcznikach, czy książkach popularnonaukowych. A jednak w wielu kwestiach autor zupełnie mnie zaskoczył, ponieważ wyciąga niezwykle trafne i ciekawe spostrzeżenia, kiedy spojrzy się na historię jako całość, a nie na krótkie, małe epizody. Autor nie podaje ogólników, ale snuje rozważania np. jak krok po kroku doszło do tego, że człowiek zaczął uprawiać rolę, jakie korzyści i wady z tego wynikły i co to zmieniło w naszym rozwoju. Christian skłania także czytelnika do zastanowienia w wielu kwestiach, które porusza, szczególnie pod koniec książki. W rozdziałach dotyczących czasów najnowszych na podstawie dosłownie kilku danych autor potrafi niesamowicie uzmysłowić czytelnikowi, jak bardzo człowiek zmienił Ziemię w ciągu ostatni dwustu lat. I to jest bardzo przerażające i dające do myślenia!

Ogromnym plusem książki jest jej przystępność. Autor nie stosuje zbyt wielu skomplikowanych terminologii, ale prostymi słowami i w ciekawy sposób stara się pokazać historię jako całość. Dodatkowo na samym końcu zamieszczono obszerny słowniczek terminów używanych w książce wraz z ich wyjaśnieniem, co pozwoli większej liczbie osób ją przeczytać. A dla tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, na końcu została umieszczona literatura rozszerzająca oraz bibliografia dla kwestii, które wciąż pozostają kontrowersyjne.

Opowieść o początku jest to niecodziennie napisana książka popularnonaukowa. David Christian opisuje historię jako całość, od Wielkiego Wybuchu aż po czasy współczesne i rozważania na temat przyszłości, co pozwala pokazać wiele wydarzeń w zupełnie nowym świetle. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

hrosskar.blogspot.com
Ocena
Recenzja wg Hrosskar / (Dodano 24.06.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

**Warunki promocji: "Darmowa dostawa dla zamówień od 40 zł"

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł / 0 zł** -
Placówki Poczty Polskiej 6,99 zł / 0 zł** 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł / 0 zł** -
Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Placówki Poczty Polskiej 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł