Oskar i pani Róża

(okładka twarda, książki)
100/100
Liczba stron: 88
Data premiery: 09-11-2011
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 72 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
22,90 zł
Special Price 14,49 zł
- +
LUB

Opis

Oskar i pani Róża to wydarzenie literackie na miarę Małego księcia.

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji...

Oskar i pani Róża to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza, wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle.

Książkę uzupełnia niezwykły prezent. Zawiera ona niezwykle osobistą przedmowę w formie listu napisaną specjalnie do polskich czytelników. Autor zdradza w nim, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Schmitt Eric-Emmanuel
Nazwa Oskar i pani Róża
Liczba stron 88
Data premiery 09-11-2011
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Oprawa twarda
Tłumacz Grzegorzewska Barbara
ean 9788324016655
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału francuski
Rok wydania 2011
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 2

"Oskar i pani Róża" to dzieło, do którego wracam, i wracać będę wielokrotnie. Na pierwszy rzut niepozorna, niewielka, niedługa książka, ot, na jeden, dwa wieczory. Musimy jednak liczyć się z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, jaki w ten krótki czas doświadczymy.

Owa powieść to historia dziesięcioletniego chłopca chorego na białaczkę, któremu zostało zaledwie kilkanaście dni życia. Jedna z wolontariuszek, najstarsza z nich wszystkich, pragnie, by ostatnie dni życia Oskara były jak najwięcej warte, by odzyskał wiarę w Boga i umarł w zgodzie z rodziną, doświadczając chociaż namiastki życia.
Pani Róża namawia go do przeżywania każdego kolejnego dnia jak dekady, i pisania listów do Boga, opisujących przeżycia chłopca.
Z każdym kolejnym listem widzimy drogę chłopca od egoizmu do altruizmu, ateizmu do wiary, jak i spokojne godzenie się ze zbliżającą się śmiercią.

Eric-Emmanuel Schmitt serwuje nam niezwykle ambitną powieść o dojrzewaniu, niepowtarzalną ze względu na to, że przeżywamy w niej "ponad wiek" rozgrywający się w umyśle chłopca przez zaledwie 12 dni. To, co wielu ludziom trudno jest osiągnąć w kilkadziesiąt lat, Oskar dokonuje w 12 dni, co stanowi pozytywny wydźwięk pomimo tragizmu sytuacji zawartej na stronicach książki.
Ocena
Recenzja wg Martyna / (Dodano 12.08.2018)
„Oskar i pani Róża” to wydarzenie literackie na miarę „Małego księcia”!
– Tak jest napisane na odwrocie książki…
Hmm.. „Księciunia” kiedyś czytałam, jednak nie był dla mnie na tyle dobry, żebym pamiętała do tej pory co się tam działo. Ot zwykła bajeczka.. Natomiast Oskar to już coś innego.

Kto nie zna lub kto nigdy nie słyszał o książce „Oskar i pani Róża” Schmitta niech energicznie podniesie rękę do góry. Niewiele jest takich osób, prawda???
Sama wiele o niej słyszałam, lecz nigdy nie czytałam. Dopiero zadana mi do przeczytania całkiem niedawno, przez moją znajomą Iwonkę, która powiedziała: „Musisz to koniecznie przeczytać!” Sprawiła, że wzięłam ją do ręki. I z początku podchodziłam do niej nastawiona sceptycznie. Słyszałam, że jest bardzo wzruszająca, a ja takowych książek nie lubię. No ale krótka jest, to raz się żyje … - pomyślałam, no i przepadłam.
Wzruszyć się nie wzruszyłam ani trochę, ale powiem wam szczerze że książka ta skłania do niesamowitych refleksji! Odkryłam w niej dużo z siebie, i dużo dla siebie. Połknęłam ją w ciągu nieco ponad godziny i z pewnością o niej nie zapomnę na długo. I jeszcze więcej, powiem wam z całą stanowczością, że tą książkę powinien mieć każdy człowiek w swoim domu.
Książeczka opowiada historię 10-letniego chłopca, a raczej koniec jego krótkiego życia. Moim zdaniem skierowana jest do każdego czytelnika obojętnie na płeć i wiek.
Opowieść Erica-Emmanuel'a Schmitt'a pozwala nam zajrzeć przez okna do sal szpitala dziecięcego. Jako, że sama wiele wyleżałam w szpitalu w wieku szkolnym, czułam pewną zażyłość oraz sentyment, czytając tą książkę.

Śmierć. Temat unikany, odsuwany, wypierany z myśli wszelkimi sposobami. Temat jak tabu. A przecież śmierć to proces naturalny, wpisany w życie każdego i nie da się tego uniknąć. To temat bardzo bolesny, szczególnie wtedy, gdy spodziewamy się odejścia kogoś najbliższego, kogoś znajomego. Książka porusza ten temat w tak cudowny sposób, że po prostu aż chce się odkrywać życie na nowo, mówi nam żeby zatrzymać się, nie spieszyć.. ta książka pokazuje nasze czasy, wypomina nam, że nie powinniśmy gonić ciągle za niewiadomo czym, że każdy może marzyć i powinien dążyć do ich spełnienia, i że nie jesteśmy sami na świecie, który kiedy się obejrzysz, zobaczysz jaki jest kolorowy i piękny! Dlatego też słowami Pani Róży powiem Wam:
„Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy”.
Ocena
Recenzja wg Magdalena / (Dodano 09.08.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Oskar i pani Róża

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 6,99 zł 8,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł