Perfekcyjna niedoskonałość

(okładka twarda, książki)
80/100
Autor: Dukaj Jacek
Liczba stron: 380
Data premiery: 30-10-2008
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
46,90 zł
Special Price 34,99 zł
- +
LUB

Opis

Adam Zamoyski, tajemniczy zmartwychwstaniec, znajduje się w centrum rozgrywki między cywilizacjami, ludźmi, nieludźmi i istotami postludzkimi. Bohater stanowi klucz do zwycięstwa w owej ewolucji. Czy sam zdoła przebyć ścieżkę od Homo sapiens, przez formy czystej informacji i przez wszechświaty coraz dziwniejszych fizyk - do doskonałości?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Dukaj Jacek
Nazwa Perfekcyjna niedoskonałość
Liczba stron 380
Data premiery 30-10-2008
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
ean 9788308042779
Numer wydania II
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2008
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

W transhumanistycznym science fiction zasadniczo istnieją dwie frakcje światopoglądowe: hurraoptymiści i sceptycy. Jacek Dukaj z pewnością sympatyzuje z tą drugą.
Cóż bowiem przyniosło ludzkości wybudowanie superkomputerów i zapanowanie nad wszechświatem w formach cyfrowych? Doskonałość i sprawiedliwy podział dóbr?
Otóż nie.
"Kosmiczny feudalizm" - jak zauważa w swym artykule Przemysław Czapliński, to skutek wykładniczego rozwoju technologii. Standard homo sapiens (stahs) są w zasadzie podludźmi, z którymi nikt się nie liczy. Tym samym utopijne światy transhumanizmu Dukaj wykreował jako uniwersa niewiarygodnych nierówności społecznych. Człowiek (a raczej postczłowiek aka phoebe), miał się stać niemalże równy bogom, tymczasem jego natura, wrodzona niedoskonałość, chciwość i żądza władzy sprawiły, że świat autora "Lodu" jest wyjątkowo hermetycznym, nieprzyjaznym i niesprawiedliwym miejscem. Wszelkie rojenia ludzkości dotyczące utopii technologicznej skończyły się rezultatem niewiele dalekim od tego, które proponowali Orwell, Wells czy Huxley. Strach przed tą osobliwością technologiczną jest bardzo podobny do tego, który przejawiano w XX w. przed atomem, a sam pisarz - świadom iż ludzkość stoi w przededniu ery "post" - mówi w jednym z wywiadów, że "cieszy się, iż z racji wieku siedzi w ostatnim wagonie tego pociągu". Czymże jest więc ta powieść - monumentalna w swej wizji i przerażająca w swych wnioskach? Można by rzec: ostrzeżeniem. Lecz jeszcze bardziej jest diagnozą współczesnego człowieka z przedłużeniem wniosków wyniesionych w daleką przyszłość.
Niedoskonałość boli, Dukaj zaprasza do refleksji.
Ocena
Recenzja wg Jarosław Bałdyga / (Dodano 13.08.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Perfekcyjna niedoskonałość

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Jacek Dukaj urodził się w 1974 w Tarnowie. Jest to autor, którego twórczość można przypisać do gatunków science fiction i fantasy. Tworzy opowiadania, eseje i powieści, które są tłumaczone na wiele języków. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze teksty publikował na łamach czasopism „Fantastyka”, „Fenix” i „Nowa Fantastyka”, a później w wielu innych magazynach o tematyce fantasy. Napisał nowy przekład „Jądra ciemności”. Jego tłumaczenie jest bardziej donośne i efektowne w porównaniu do oryginalnego przekładu książki Josepha Conrada. Dukaj od początku zamierzał sprawić, by czytelnik za sprawą słowa pisanego zobaczył prawdziwe „Serce ciemności”. Tak właśnie zatytułował swą książkę. W nawiązaniu do oryginalnej noweli Conrada, autor napisał także opowiadanie science fiction „Serce Mroku”, które otrzymało liczne nagrody i nominacje. Należy ono do zbioru opowiadań „Król Balu”, wydanego w 2010 roku jako podsumowanie piętnastu lat twórczości pisarza. Utwór Dukaja, który wyróżniono jako najlepsze opowiadanie roku 2000 to „Katedra”. Czytelnik może w nim odkryć tajemnice skrywane przez planetoidy, Katedrę i żywokryst. Jest to dzieło należące gatunku fantastyki, które nawiązuje do teologii i filozofii. Książki Jacka Dukaja cechują się dynamiczną akcją, przez co pobudzają wyobraźnię czytelników. W procesie tworzenia autor przyjmuje swój pierwotny pomysł za prawdziwy i stara się go możliwie realistycznie przedstawić w tworzonych przez siebie światach. Długo wyczekiwana powieść twórcy nosi tytuł „Lód”. Czytelnicy mogą w niej odkryć inny obraz minionych wydarzeń; fikcja literacka miesza się z prawdziwą przeszłością. W 2009 roku pisarz otrzymał za tę książkę Europejską Nagrodę Literacką. Na podstawie jego opowiadania „Katedra” powstał film animowany w reżyserii Tomasza Bagińskiego o tym samym tytule, który był nominowany do Oscara. Powieści „Wroniec” i „Lód” były inspiracjami do stworzenia spektakli teatralnych.