Piąta siła

(okładka miękka, książki)
80/100
Liczba stron: 770
Data premiery: 29-05-2020
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
58,00 zł
Special Price 46,99 zł
- +
LUB

Opis

„Pierwszy Galaktyczny lubił wymykać się z dziury. Uwolniwszy się od przygniatającego ciężaru grawitacji, przyjmował postać lekkiej kwantowej chmury i rozciągał się z lubością po całej galaktyce. Zaglądał to tu, to tam, żeby osobiście skontrolować stan hodowli istot na planetach. Czasami pozwalał sobie rozciągnąć się poza własną galaktyczną czasoprzestrzeń. Dyskretnie podglądał wtedy, jak sobie radzą w sąsiednich galaktykach. Niestety, radzili sobie lepiej niż on, dlatego ostatnio przestał się rozciągać i zaszył się w swojej czarnej dziurze.” Piąta siła. Apokalipsy czas najwyższy Piotra Rutkowskiego u steru galaktyki umieszcza rachunek prawdopodobieństwa, zaś zarządcą czyni Pierwszego, tj. nieskończony zbiór algorytmów i cyfrową kwintesencję intelektu, ale o podejściu ekonoma doglądającego gospodarki. Za pomocników ma binarnych wspólników, więc to nie tylko biznesowy żargon, ale w ogóle korporacyjny model wszechświata. Żeby kosmiczny interes się kręcił, przynajmniej do następnego cyklu, można dokonywać niewielkich korekt, ale zasadą podstawową jest laissez-fairyzm, przynajmniej do chwili, aż postęp naukowy każdej cywilizacji wydźwignie ją od poziomu posługiwania się czterema fundamentalnymi siłami natury do — Teorii Uniwersalnej. Na przeszkodzie staje tytułowa Piąta Siła. Nie ma definicji ani miary, ale jest zabójcza jak wirus. „Piąta” – bo kontrastuje z czterema siłami natury. Rozpanoszyła się również wśród ludzi, doprowadziła do eksplozji ich populacji, a potem zakradła się do kodu sztucznej inteligencji i przejęła algorytmiczną władzę nad milionami megaton w atomowych silosach – zbliża się kres cywilizacji. Ludzie budują statki kosmiczne, chcą uciekać z Ziemi. Tymczasem na niewielkiej maltańskiej wyspie grupa przyjaciół próbuje wymyślić coś, by ludzkie DNA, zainfekowane nienawiścią i obsesją władzy, nie opanowało całego Kosmosu. Niestety, zdemoralizowane elity władzy rządzą już nie tylko na Ziemi. Nawet na odległej Sorglegur, planecie podwójnej, jej mieszkańców gnębi Grimmur, nikczemny Strażnik Gwarancji Obywatelskich. Towarzyszą mu obłudni świadkowie Dobrej Tradycji. Jaki ten Kosmos mały...

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Rutkowski Piotr
Nazwa Piąta siła
Liczba stron 770
Data premiery 29-05-2020
Wydawca Warszawska Firma Wydawnicza
Oprawa miękka
ean 9788380119765
Numer wydania I
Rok wydania 2020
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma książka
Gabaryt mały

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Autor kreuje świetne postaci, umiejętnie oddaje ich indywidualne charaktery, a przy tym buduje odczuwalne napięcie emocjonalne. Nie zabraknie tu także wątku romantycznego. Zdarza się, że w powieściach science-fiction brak takiego wątku (co bynajmniej mi nie przeszkadza). Ten w "Piątej sile" napisany jest bardzo subtelnie, pokazując, że uczucie może zrodzić się wbrew logice i pomimo licznych różnic miedzy partnerami. 
"Piąta siła" Piotra Rutkowskiego to powieść, której w pełni należy poświęcić swoją uwagę, a wynagrodzi ona czytelnika niebanalną historią opisaną charakterystycznym stylem, w którym nie brak humoru. Czytając zachwyca bogate słownictwo i ich umiejętne użycie. 
"A gdyby pewnego dnia Ziemianie i Sorglegurianie obudzili się na jednej planecie?" 
Zapewniam Was, że będzie się sporo działo.
Czy polecam? Naturalnie, choć jestem świadoma, że nie każdemu ta pozycja może się spodobać. A jeśli zaintrygowała Was powieść "Piąta siła" wydanie drugiej części, zatytułowanej "Piąta siła. Cyberapostoł" zaplanowana jest na grudzień 2020 roku". 

Ocena
Recenzja wg Strefa Booki / (Dodano 15.07.2020)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Piąta siła

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 8,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
7,99 zł 9,99 zł
Stacje Orlen 7,99 zł -
Sklepy Żabka 7,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 8,99 zł 10,99 zł
Kurier 10,99 zł 13,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 5,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Sklepy Żabka 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 9,99 zł