Pies Baskerville'ów

(okładka miękka)
Pies Baskerville'ów (okładka miękka, książki)
80/100
Liczba stron: 228
Data premiery: 16-05-2018
Wydawca: Wydawnictwo Vesper

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
15,90 zł
Special Price 11,49 zł
- +
LUB

Opis

W majątku Baskerville Hall w tajemniczych okolicznościach ginie właściciel, sir Charles Baskerville. Według legendy krążącej pośród członków rodziny jego śmierć jest wynikiem klątwy, jaka spadła sto lat wcześniej na cały ród. Rodzinę prześladuje ponoć piekielny czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija każdego Baskerville’a. W tę historię nie wierzy jednak doktor Jakub Mortimer, przyjaciel dziedzica majątku, sir Henry’ego. Zbadanie sprawy zostaje zlecone Sherlockowi Holmesowi, który dochodzi do wniosku, że pies nie jest legendą, ale prawdziwym zwierzęciem.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Doyle Arthur Conan
Nazwa Pies Baskerville'ów
Liczba stron 228
Data premiery 16-05-2018
Wydawca Wydawnictwo Vesper
Seria Arcydzieła literatury światowej
Oprawa miękka
Tłumacz Opracowanie zbiorowe
EAN 9788377312889
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Pies Baskerville'ów należy do jednej z najważniejszych książek Conana Doyle'a, obok Studium w szkarłacie i Zaginionego świata. Autor połączył w niej elementy powieści detektywistycznej z bardzo mocno zarysowanymi elementami grozy. Jest to jednocześnie jedną z czterech książek w dorobku Doyle'a, w których występuje postać Sherlocka Holmesa, jednego z najsłynniejszych detektywów w literaturze.

W majątku Baskerville Hall w tajemniczych okolicznościach ginie właściciel, sir Charles Baskerville. Według legendy krążącej pośród członków rodziny jego śmierć ma być wynikiem klątwy, jaka spadła sto lat wcześniej na cały ród za sprawą Huga Baskerville'a. Rodzinę prześladuje piekielny czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija każdego Baskerville’a, obojętnie, czy jest dobrym człowiekiem, czy złym. W tę historię nie wierzy jednak doktor Jakub Mortimer, który chce uchronić od śmierci swojego przyjaciela, a zarazem dziedzica majątku sir Henry’ego. Rozwikłania tej nietypowej sprawy podejmuje się Sherlock Holmes, dla którego będzie to jedna z najtrudniejszych spraw. Czy jej podoła? Czy może jednak sir Henry zginie, podobnie jak sir Charles?

Jest to stosunkowo krótka powieść - ma raptem niewiele ponad 200 stron. Jednak trudno o niej powiedzieć, że zawiera mało akcji i zajmujących wydarzeń. Narratorem książki jest nieodzowny towarzysz Sherlocka, doktor John Watson. Relacjonuje on nam poszczególne wydarzenia w formie wspomnień, bądź też listów, jakie przesyła Holmesowi podczas swojego pobytu w Baskerville Hall. Początkowo trudno uwierzyć w legendę o psie, którą przedstawia doktor Mortimer, ale w miarę biegu wydarzeń nie sposób poddać w wątpliwość obserwacji i wniosków Watsona, że coś niezwykłego, a zarazem przerażającego dzieje się w okolicy. Jeśli dodamy do tego starą rodzinną tajemnicę, dość odludne miejsce na prowincji, wiekowe domostwo oraz urokliwe za dnia, a mroczne po zapadnięciu zmierzchu połacie wrzosowisk, to otrzymujemy naprawdę bardzo dobrze utrzymany klimat grozy oraz interesującą zagadkę.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to Watson jest głównym bohaterem, ponieważ relacjonuje nam wydarzenia i poznajemy jego zdanie na wiele wydarzeń, to jednak jest to historia o Sherlocku. Holmes to zapatrzony w siebie, sarkastyczny, bezczelny, a nawet i lekko egoistyczny facet, którego pasją jest rozwiązywanie zagadek. Posiada niesłychany umysł, dzięki któremu bardzo szybko wysnuwa prawidłowe wnioski i obserwacje, oraz pojawia się zawsze w odpowiednim momencie, kiedy akurat jest potrzebny. Jako człowiek posiada on pewne negatywne cechy, które w zasadzie trudno mu poczytywać za wady, ponieważ taki jest jego styl bycia i można mu wybaczyć pewne ekscentryczne zachowania. Razem z Watsonem tworzą bardzo zgrany duet.

Bardzo lubię powieści Doyle'a o Sherlocku Holmesie, podobnie jak Agathy Christie o Herkulesie Poirot, ze względu na to, jak oddają ducha tamtych czasów. W Psie Baskerville'ów mamy niesłychaną okazję poznać jak żyli ówcześni ludzie, czym się zajmowali, czy jak wyglądało ich codzienne życie. Jest to bardzo przyjemna podróż w czasie, która na dodatek dostarcza mnóstwa wrażeń. Anonimowy przekład, który został wybrany w tym wydaniu tylko pogłębia to odczucie i wpływa korzystnie na odbiór powieści, ze względu na swoją lekką archaiczność. Jakby tego było mało, wnętrze książki zdobią ilustracje Sidney'a Pageta. Po raz pierwszy zostały one opublikowane wraz z pierwodrukiem powieści Doyle'a w The Strand Magazine od sierpnia 1901 roku. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć jak w tamtych wyobrażano sobie Sherlocka i jak wyglądały ówczesne realia.

Pies Baskerville'ów to klasyka powieści detektywistycznej, zawierająca mocne elementy grozy. Pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzała i wciąż stanowi świetną przygodę. Nietuzinkowa zagadka kryminalna, nastrojowy klimat, tytułowy pies, oraz niezrównany Holmes - to wszystko co potrzeba do udanej powieści. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Vesper!
Ocena
Recenzja wg Hrosskar / (Dodano 11.06.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Pies Baskerville'ów

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 7,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

ARTHUR CONAN DOYLE - urodzony 22 maja 1859 w Edynburgu, zmarł 7 lipca 1930 w Crowborough). Szkocki pisarz i lekarz. Czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównymi bohaterami są Sherlock Holmes i jego przyjaciel doktor Watson. Conan Doyle był także wolnomularzem oraz fascynował się spirytyzmem.


Pisarz pochodził ze zubożałej rodziny arystokratycznej, w której ojciec stosował przemoc wobec dzieci i żony. By wyżywić rodzinę, matka Conan Doyla pracowała jako praczka.


Arthur Conan Doyle po ukończeniu studiów medycznych w Edynburgu do 1890 roku prowadził praktykę lekarską, jednak zakończył ją i zajął się wyłącznie pisarstwem. Oprócz historii detektywistycznych i kryminalnych pisał także w nurcie historycznym, fantastyczno-naukowym i sensacyjnym. W swoim dorobku Conan Doyle ma również opowieści grozy i strachu, utrzymanych w stylu XIX-wiecznych romansów gotyckich, prozy Edgara Allana Poego czy Ambrose Bierce'a.


Pisarza fascynował również spirytyzm. Wierzył w moce medium i możliwość kontaktów z duchami. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego osobista i rodzinna tragedia pisarza. Podczas I wojny światowej stracił syna oraz brata. Pogrążony w rozpaczy, chodził wraz z żoną na seanse spirytystyczne z nadzieją, że będzie mógł porozmawiać z nieżyjącym synem.


Przygody Sherlocka Holmesa cieszyły się wielką popularnością jeszcze za życia autora. Pierwsza powieść Arthura Conan Doyle'a ukazała się w 1887 roku i nosiła tytuł "Studium w szkarłacie". Entuzjastyczne przyjęcie przez czytelników zachęciło autora do napisania następnych przygód detektywa. W ten sposób stała się ona pierwszym z 56 odcinków jednej z najpopularniejszych sag w historii literatury.


Gdy Conan Doyle uśmiercił genialnego detektywa w utworze „Ostatnia zagadka”, zaczął otrzymywać od czytelników listy z pogróżkami.