Pleban spod Giewontu

(okładka miękka)
Pleban spod Giewontu (okładka miękka, książki)
Liczba stron: 536
Data premiery: 24-08-2017
Wydawca: Wagant

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
63,00 zł
Special Price 40,49 zł
- +
LUB

Opis

Naukowa monografia życia i działalności księdza Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza zakopiańskiego, twórcy cywilizacji pod Giewontem, najważniejszej z „legendowych postaci zakopiańskich”. Był człowiekiem niezwykle wszechstronnym – chłopski syn z Wysokiej koło Jordanowa, wykształcony w szkołach galicyjskich i węgierskich, wikary w Nowym Targu i Tarnowie, taternik, historiograf, uduchowiony pleban i kaznodzieja, nie stroniący wszakże od ziemskich uciech, bankier, hotelarz, organizator zakopiańskiego szkolnictwa i pierwszy popularyzator Zakopanego.

Książka zawiera szczegółową biografię duchownego, prezentuje naukowe opracowanie „Kroniki parafii zakopiańskiej” jego autorstwa i dziesiątki publikowanych po raz pierwszy dokumentów związanych ze Stolarczykiem: teksty jego kazań, księgę ogłoszeń parafialnych, księgę dłużników proboszcza, księgę wstrzemięźliwości, testament duchownego i dokumentację dziejów jego spadku.

Znajdziemy tam także unikatowe dokumenty, związane z dziejami Zakopanego: pierwszy historyczny zapis, wspominający o wsi pod Giewontem, testament Pawła Gąsienicy – fundatora pierwszej kapliczki murowanej w Zakopanem czy wspomnienia Edwarda Homolacsa, współwłaściciela dóbr zakopiańskich.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Pinkwart Maciej
Nazwa Pleban spod Giewontu
Liczba stron 536
Data premiery 24-08-2017
Wydawca Wagant
Oprawa miękka
ean 9788394635916
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2017
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Pleban spod Giewontu

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 29 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 1,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie od 29 do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Maciej Pinkwart pojawił się na świecie 16 marca 1948 roku w Milanówku. Znany jest najbardziej jako autor przewodników turystycznych oraz historycznych. Publikuje również powieści, opowiadania, utwory poetyckie oraz felietony. Podejmował współpracę z wieloma czasopismami, takimi jak m.in.: „Polityka”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Krakowska” „Przekrój” „Życie Warszawy”, „Tygodnik Podhalański” czy „Dziennik Polski”. Był także związany z rozgłośniami radiowymi – Polskim Radiem, Radiem Alex, Radiem Zet czy Radiem Kolor. Maciej Pinkwart to absolwent studiów magisterskich na kierunku egiptologia na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni ukończył również Studium Dziennikarskie. W 1983 roku uzyskał tytuł doktorski, a następnie kształcił się podyplomowo z zakresu psychologii i pedagogiki na Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest wykładowcą na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Prowadzi również zajęcia dotyczące warsztatów literackich oraz kursy pozwalające nabyć uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Jest poza tym członkiem wielu stowarzyszeń kulturowych, dziennikarskich i literackich, a także współautorem programów telewizyjnych oraz filmów o tematyce zakopiańskiej. Prowadził ponadto firmę programistyczną Tatrasoft. Pinkwart za swoją książkę pt. „Pleban spod Giewontu” otrzymał Nagrodę Literacką Zakopanego 2018. Jest także zdobywcą nagrody im. Karola Szymanowskiego. Autor jest znany zwłaszcza ze swoich przewodników turystycznych, które dotyczą takich miejsc jak m.in. Zakopane, Słowacja, Paryż, Grecja czy Francja. W swoich publikacjach skupia się na ukazywaniu zarówno najciekawszych miejsc turystycznych, jak i miejscowej kultury, folkloru oraz kuchni. Krok po kroku prowadzi czytelnika po najciekawszych szlakach, ułatwia narciarzom wybór najatrakcyjniejszych tras oraz zapoznaje turystów z cyklicznymi imprezami. Przybliża poza tym ciekawostki historyczne regionu, a także prezentuje i omawia lokalną architekturę oraz obiekty kultury i kultu religijnego.