Pypcie na języku

(okładka twarda)
Pypcie na języku (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 208
Data premiery: 17-05-2017
Wydawca: Agora

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,99 zł
Special Price 26,49 zł
- +
LUB

Opis

Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień i bolesnych rozczarowań: książka ta nie jest  monografią dermatologicznych wykwitów, lecz zbiorem felietonów poświęconych pewnym zjawiskom językowym.

O istnieniu języka - tego anatomicznego, jak i tego służącego do komunikacji - przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza, albo po prostu śmieszy. Te uczucia, jak widać dość mieszane, mają wspólny mianownik: świadomość języka. Świadomość, że świat składa się nie tylko z rzeczy, ale i ze słów, które nie są owym rzeczom podporządkowane, jako ich znaki, ale są równouprawnionym materiałem budulcowym.

„Pypcie na języku” to zbiór uroczych, napisanych z wielką kulturą, anegdot wziętych z życia autora, dla których punktem wyjścia (i dojścia) jest niefortunnie użyte słowo („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”) czy jakaś zagadka językowa („Zakaz dobijania dziobem”, „100 gramów drakuli”). Te opowieści, właściwie błahe, lecz nakreślone z prawdziwym mistrzostwem, są obrazkami naszej codzienności wplecionej w język i naszego języka wplecionego w codzienność – uzmysłowiają nam, że język jest czymś bardzo osobistym, a użyty w sposób nietypowy pozwala dostrzec zadziwiające wymiary rzeczywistości („Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”).

"Czy to delikatnie pastwiąc się nad słowną kreatywnością naszych rodaków („Mariola frontuje na nabiale”, „Rekord Guinnessa – największy Papież na świecie”), czy to ukazując zabawne sytuacje, których „głównym bohaterem” jest język („Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”), czy wreszcie opisując nieporozumienia wynikłe z niestandardowego użycia słów („Pokażę panu cipkę”), Rusinek zdradza ogromną czułość wobec języka i  fascynację jego przewrotnością."
Katarzyna Kłosińska

"PILNE. Nie znajdziesz lepszej polszczyzny niż Rusinka.
Taki intrygujący komunikat przewijałby się dziś jako „pasek” w telewizji. Jako odpowiednik Paska Jana Chryzostoma, najbardziej szalonego naszego zabytku językowego. To taka pętla czasowa, że można by się na pasku powiesić. Tylko po co to robić!? Czy nie lepiej bawić się i dziwić, zanurzać w odmętach i mętach języka i znajdować w tym czystą przyjemność? Wzorem Rusinek. Michał Rusinek."
Michał Ogórek


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Rusinek Michał
Nazwa Pypcie na języku
Liczba stron 208
Data premiery 17-05-2017
Wydawca Agora
Oprawa twarda
ean 9788326825521
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2017
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Pypcie na języku

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Michał Rusinek przyszedł na świat 31 stycznia 1972 roku w Krakowie. Jest polskim literaturoznawcą, językoznawcą i tłumaczem. Posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego. Wykłada teorię literatury, orientalistykę i kreatywne pisanie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca studiów podyplomowych z zakresu retoryki. Sprawował funkcję sekretarza Wisławy Szymborskiej, od 2012 roku odpowiada za prowadzenie jej fundacji. Jest także autorem felietonów dotyczących językoznawstwa i literatury. Publikuje książki dla dzieci wspólnie ze swoją siostrą Joanną Rusinek, ilustratorką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Są to takie tytuły jak m.in. „Kefir w Kairze”, „Mały Chopin”, „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci” czy „Jak robić przekręty? Poradnik dla dzieci”. Michał Rusinek jest również autorem książek dla dorosłych, dotyczących językoznawstwa i retoryki oraz tekstów piosenek i wierszyków, które publikuje m.in. w czasopiśmie „Przekrój”. W 2015 roku został także członkiem Komisji Żywego Słowa Polskiej Akademii Nauk. Michał Rusinek jest znany z popularnych książek dla dzieci, w których proponuje najmłodszym alternatywne wersje przekleństw. Pomaga im w rozpoznawaniu i właściwym uzewnętrznianiu różnych emocji, bez konieczności używania wulgaryzmów. Przedstawia również zabawne frazy, które powstały na skutek przekręcania przez maluchów zasłyszanych słów. Znaną książką kierowaną do dzieci jest także pozycja pt. „Kefir w Kairze”, będąca rymowanym przewodnikiem z ilustracjami ukazującymi różne miejsca świata. W twórczości Michała Rusinka można także wyodrębnić liczne pozycje dla dorosłych, w których zwraca uwagę na częste wśród Polaków błędy językowe. Na szczególną uwagę spośród nich zasługuję książka „Pypcie na języku”. Autor skupia się w niej przede wszystkim na problemie stosowania słów i fraz w niewłaściwym kontekście. Tytułowe „pypcie” to przykłady nieprawidłowego, zwykle zabawnego sposobu użycia języka polskiego, wzbogacone o anegdotki Rusinka. Nie jest to typowy poradnik językowy, lecz publikacja napisania w lekki i humorystyczny sposób.