Rozkurz. Utwory zebrane. Tom 8

(okładka twarda, książki)
Liczba stron: 320
Data premiery: 16-12-2015
Wydawca: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
40,01 zł
Special Price 25,99 zł
- +
LUB

Opis

Tom "Rozkurz" (1980) stanowi sumę pomysłów twórczych Mirona Białoszewskiego. Po raz pierwszy pisarz połączył w jednej książce prozę i poezję.

Część prozatorska zawiera nostalgiczne opowiadania o przedwojennym życiu, portrety ludzi i miejsc dzieciństwa i wczesnej młodości ('Stare życie"), ale też trzy cykle dziennikowych zapisków z lat 1975–1977 (1975, "Chamowo", "Rozkurz").

Na część poetycką składa się dwanaście cyklów – od miniaturowych wierszy-notatek po podszyte humorem liryczne maski w "Wierszach ciotki Anieli" i "Kabarecie Kici Koci" oraz poetycki reportaż w "Wycieczce do Egiptu".


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Białoszewski Miron
Nazwa Rozkurz. Utwory zebrane. Tom 8
Liczba stron 320
Data premiery 16-12-2015
Wydawca PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria Utwory zebrane
Oprawa twarda
Autor ilustracji Tomaszewski Henryk
ean 9788364822292
Tytuł i podtytuł oryginalny Utwory zebrane Tom 8. Rozkurz
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Rozkurz. Utwory zebrane. Tom 8

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Miron Białoszewski pojawił się na świecie 30 czerwca lub 30 lipca 1922 roku w Warszawie, a pożegnał się z życiem 17 czerwca 1983, również na terenie stolicy. Pisarz i poeta, uznawany za jednego z najważniejszych twórców polskiej literatury dwudziestego wieku. Prozaik, autor sztuk teatralnych, aktor teatralny, publicysta i dramatopisarz. Białoszewski jest zaliczany do przedstawicieli nurtu nazywanego poezją lingwistyczną, a także do tzw. pokolenia „Współczesności”. Autor studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nie ukończył studiów. Po zakończeniu powstania warszawskiego został wysłany na przymusowe prace do Niemiec. W latach 1942-1944 prowadził podziemny Teatr Swena, wspólnie ze Stanisławem Swenem. Jest także współzałożycielem Teatru na Tarczyńskiej oraz Teatru Osobnego. Wystawił m.in. takie sztuki teatralne jak „Wyprawy krzyżowe”, „Wiwisekcja”, „Szara msza” czy „Kabaret”. Był również dziennikarzem, związanym z takimi czasopismami lokalnymi jak „Wieczór Warszawy” czy „Kurier Codzienny”. Pisał poza tym dla pism dziecięcych i młodzieżowych, m.im. dla „Świata Młodych”. Swój debiut poetycki zanotował w 1955 roku, kiedy na łamach „Życia Literackiego” ukazały się jego wiersze. W 1956 roku opublikował swój pierwszy tom wierszy pt. „Obroty rzeczy”. W 1970 roku Miron Białoszewski wydał pisany prozą „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Białoszewski w swoich utworach łamał dotychczasowe schematy językowe. Celowo posługiwał się stylem potocznym, a także wykorzystywał język mówiony oraz dziecięcy. Inspiracji szukał w przejęzyczeniach, niemowlęcym gaworzeniu, jąkaniu się czy zasłyszanych przykładach nieudolności językowej. Stosowane przez niego gry słowne miały prowadzić do alternatywnego opisu rzeczywistości, poprzez nadawanie słowom nowych znaczeń. Świadomie mieszał w swoich utworach różne style językowe i gatunki literackie. W swojej twórczości unikał patosu, skupiając się głównie na opisie zwyczajnych sytuacji codziennego życia. Relacjonował chociażby swoje spotkania ze znajomymi, wykonywaną pracę czy samotne włóczęgi po mieście.